HEP pokreće energetsku tranziciju: udio OIE povećava se na 50 % do 2030.

Najava ulaganja u obnovljive izvore energije od prosječno milijardu kuna na godišnjoj razini

Do 2028. godine HEP će dovršiti ciklus revitalizacija hidroelektrana vrijedan 3,6 milijardi kuna, kojim će se ukupna snaga hidroelektrana povećati za dodatnih 160 MW, a već će sljedeće godine u sunčane elektrane i vjetroelektrane uložiti 600 milijuna kuna.

HEP će do 2030. godine povećati udjel obnovljivih izvora energije s 35 na 50 posto, a taj se cilj planira postići revitalizacijom, odnosno povećanjem snage i proizvodnje postojećih hidroelektrana, izgradnjom novih hidroelektrana te ulaganjima u ostale obnovljive izvore energije, koji će na godišnjoj razini prosječno iznositi milijardu kuna. U revitalizaciju hidroelektrana HEP planira uložiti ukupno oko 3,6 milijardi kuna, od čega je do danas uloženo oko 1,4 milijarde kuna, dok će do završetka revitalizacije 2028. godine uložiti još oko 2,2 milijarde kuna. Rezultat tog investicijskog ciklusa bit će dodatnih 160 megavata nove snage u hidroelektranama, što odgovara snazi jedne velike hidroelektrane koja bi bila šesta po veličini među postojećim HEP-ovim hidroelektranama.

Nadalje, HEP je ove godine pokrenuo ulaganja i u ostale obnovljive izvore energije. U tijeku je natječaj za izgradnju Sunčane elektrane Cres, a pri kraju su pregovori o preuzimanju projekta u razvoju Sunčane elektrane Vis te još jedne sunčane elektrane i dva vjetroparka. Već u 2019. godini HEP će u sunčane i vjetroelektrane uložiti 600 milijuna kuna.

Hidroelektrane su pouzdan i konkurentan izvor zelene energije i zato HEP veliku pozornost  posvećuje njihovom osuvremenjivanju i produljenju životnog vijeka. Iduće godine završit će se projekti revitalizacija hidroelektrana Zakučac, Dubrovnik i Fužine, nastaviti radovi na hidroelektranama Ozalj i Gojak te će započeti revitalizacija hidroelektrana Varaždin i Senj.

„Uz revitalizaciju postojećih hidroelektrana, drugi je stup obnovljivog scenarija razvoja HEP-a izgradnja novih hidroelektrana, a treći izgradnja ostalih obnovljivih izvora. U tome smo ove godine napravili povijesni iskorak, preuzevši projekt Sunčane elektrane Cres, koju ćemo realizirati bez državnih poticaja. Za iduću godinu najavljujem pokretanje projekta Sunčane elektrane Vis te još nekoliko projekata sunčanih i vjetroelektrana, čija će realizacija označiti novu razvojnu fazu HEP-a“, izjavio je Frane Barbarić, predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede d.d.

HEP / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

HEP će u suradnji s 11 općina i gradova izgraditi 120 MW sunčanih elektrana

Hrvatska elektroprivreda je danas objavila javni poziv zainteresiranim partnerima za iskazivanjem interesa za razvoj i prodaju projekata obnovljivih izvora energije na području Republike Hrvatske. Na temelju rezultata javnog poziva za 2019. godinu, HEP je s 11 jedinica lokalne samouprave potpisao sporazume o razvoju projekata sunčanih elektrana ukupne snage 120 MW.

HEP gradi pola milijarde kuna vrijednu Vjetroelektranu Korlat

Očekivana godišnja proizvodnja od oko 170 GWh, koja čini 1 posto godišnje potrošnje električne energije u Hrvatskoj, bit će dovoljna za opskrbu više od 50 tisuća kućanstava. Ukupna vrijednost investicije iznosi više od 500 milijuna kuna.

HEP kod Obrovca pustio u rad najveću sunčanu elektranu u Hrvatskoj

SE Obrovac vrijedna je 6,9 milijuna eura i trenutačno je najveća sunčana elektrana u komercijalnom pogonu u Hrvatskoj. Izgrađena je na području bivše tvornice glinice, a s godišnjom proizvodnjom električne energije od oko 11,3 milijuna kWh moći će zadovoljiti potrebe više od 3.500 kućanstava.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER