CO2 OFFSET: Protiv klimatskih promjena doplatom računa u restoranima
Kalifornijski restorani planiraju dodati opcionalnu naknadu za borbu protiv klimatskih promjena
Zahvaljujući novoj inicijativi, u Kaliforniji bi se gosti restorana uskoro mogli uključiti u borbu protiv klimatskih promjena plaćanjem „klimatske“ naknade u visini od jedan posto iznosa svog računa.
Nedavno pokrenutom inicijativom Restore California Renewable Restaurant kalifornijski restorani se pokušavaju uključiti u program uvođenja „klimatske“ naknade u visini od jedan posto iznosa računa svakog gosta. Prikupljena sredstva potom bi se uplatila u državni fond koji podržava održive poljoprivredne prakse kojima se smanjuju emisije stakleničkih plinova.
Naknada je dobrovoljna i za goste i za restorane, kako izvještava CNN, a fondom bi upravljao California Air Resources Board u suradnji s državnim odjelom za hranu i poljoprivredu te neprofitnom organizacijom Perennial Farming Initiative koja stoji iza programa.
„Prikupljena sredstva vraćaju se u tlo koje proizvodi hranu“, izjavila je tajnica kalifornijskog Odjela za hranu i poljoprivredu Karen Ross.
Anthony Myint, utemeljitelj organizacije Perennial Farming Initiative, izjavio je za CNN kako restorani koji se uključe u ovaj program prikupljenim sredstvima mogu postati ugljično neutralni. Poznati restoran Spago iz Los Angelesa među prvima se uključio u ovaj program, a i sam Myint vlasnik je kineskog restorana Mission u San Franciscu, u kojem je uveo mogućnost naplate „CO2 OFFSET“ dodatka u visini od tri posto na iznos računa. U svom je restoranu tako u posljednjih šest mjeseci prikupio više od 18.000 dolara.
Myint tvrdi kako mu do sada gosti nisu prigovarali, no svatko to ima pravo odbiti, iako su i najmanji iznosi od nekoliko dodatnih centi dobri za osvještavanje ljudi o klimatskim promjenama i njihovo sudjelovanje u inicijativi.
Degradacija tla potiče klimatske promjene
U inicijativi pak smatraju kako bi se kroz program Restore California Renewable Restaurant svake godine moglo prikupiti i do 10 milijuna dolara, ako u njemu sudjeluje jedan od svakih stotinu restorana.
Fond bi prikupljenim sredstvima poljoprivrednicima pomagao pri napuštanju korištenja štetnih kemikalija te usvajanju održivih praksi, i to iznosom od 10 američkih dolara po svakoj toni emisije ugljikovog dioksida uklonjenoj iz zraka.
Uzimajući u obzir da je 2017. godine poljoprivreda činila oko 9 % svih emisija stakleničkih plinova u SAD-u, održive poljoprivredne prakse su ključne za izbjegavanje najgoreg scenarija klimatskih promjena.
Kako se tvrdi u izvješću Međuvladine znanstveno-političke platforme o biološkoj raznolikosti i uslugama ekosustava (IPBES), degradacija tla potiče klimatske promjene, djelomično i zbog poljoprivredne proizvodnje, jer u atmosferu oslobađa prethodno pohranjeni ugljikov dioksid i dušikov oksid. Istraživači su uočili da tlo sadrži tri puta više ugljika od atmosfere, no svake se godine izgubi oko 75 milijardi tona tla.
„Klimatske promjene su gorući problem suvremenog svijeta i ugrožavaju opstanak budućih generacija. Mi želimo dati svoj doprinos jer kupovina organskih proizvoda na eko-sajmovima očito nije dovoljna“, kaže Anthony Myint.
Mislite li da bi slična inicijativa u našim krajevima naišla na dobar odaziv vlasnika restorana i gostiju? Čini nam se kako bi se ponovila priča s „pojeftinjenjem hrane“ u trgovinama zbog smanjenog PDV-a, a prikupljena bi se sredstva najvjerojatnije preusmjerila u omiljena skijališta i kupovinu automobila.
S.F. / Ekovjesnik