Beč usvojio novu okvirnu Smart City strategiju

Cilj je emisiju stakleničkih plinova do 2050. godine smanjiti za čak 85 posto

Glavni grad Austrije uskoro će dosegnuti 1,9 milijuna stanovnika, a kako bi u njemu građani i ubuduće mogli živjeti bez osjećaja da pretjerano opterećuju okoliš i resurse, Grad Beč je 2011. usvojio prvu okvirnu smart city strategiju koja je sada aktualizirana.

Okvirna Smart City strategija, čije je ispunjenje grad odredio do 2030. godine, prije nekoliko je dana aktualizirana te su zadani novi ciljevi koji bi trebali biti ostvareni do 2050. godine. Težišta strategije odnose se na zaštitu klime, digitalizaciju, uključivanje građana u procese odlučivanja te socijalnu inkluziju.

Nova okvirna strategija prije svega nudi odgovor na trenutnu klimatsku krizu koja je zahvatila cijeli svijet. Plan bečke gradske uprave je do 2030. godine prepoloviti emisiju stakleničkih plinova, a do 2050. godine je u usporedbi s 2005. smanjiti za čak 85 posto.

Osim toga krajnja potrošnja energije po stanovniku bi do 2030. trebala biti smanjena za 30 posto tj. za 50 posto do 2050. godine. I ekološki otisak po glavi stanovnika bi do 2030. trebao biti smanjen za jednu trećinu tj. za polovicu do 2050. godine.

Različita tematska područja nove bečke okvirne strategije počevši od energetike, preko mobilnosti, do obrazovanja i istraživanja usklađena su s ciljevima UN-a Programa održivog razvoja do 2030., a ukupno 65 konkretnih pojedinačnih ciljeva ostvarivat će se postepeno do 2030., odnosno 2050. godine.

Inozemni ured Grada Beča / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Wiener Stadthalle dobila novi fotonaponski sustav na krovu dvorane F

Wiener Stadthalle, tvrtka koja posluje u sklopu Bečkog holdinga, proširuje proizvodnju zelene električne energije završetkom instalacije novog fotonaponskog sustava na krovu dvorane F. Novih 925 fotonaponskih modula prekriva površinu od 1806 četvornih metara pa će se na krovu najveće bečke višenamjenske dvorane od ove jeseni proizvoditi još više solarne energije.

IPCC: Klimatske promjene su prijetnja našem blagostanju i zdravlju planete

U ponedjeljak 28. veljače objavljen je drugi dio šestog izvješća II. radne skupine Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) koji predstavlja dosad najozbiljnije upozorenje o utjecaju klimatskih promjena na ljude i planet. Kolaps ekosustava, izumiranje vrsta, smrtonosni toplinski valovi i poplave su „neizbježne višestruke klimatske prijetnje“ s kojima će se zbog globalnog zatopljenja tijekom sljedeća dva desetljeća suočiti cijeli planet.

IPCC o klimi: možemo i moramo prepoloviti globalne emisije do 2030.!

Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) danas je finalizirao Šesto izvješće o procjeni za vlade cijelog svijeta. U prvom IPCC-jevom opširnom izvješću u posljednjih devet godina i prvom od Pariškoga sporazuma iz 2015., Objedinjeno izvješće sažima izvještaje tri radne skupine i tri posebna izvještaja u kojem oslikava zabrinjavajuću stvarnost, ali donosi i nadu, pod uvjetom da vlade počnu djelovati odmah.

Francuska „Afera stoljeća“ postala pobjeda stoljeća!

Francuska država mora sanirati posljedice svog klimatskog nečinjenja, izvijestili su iz kampanje za klimatsku pravdu „L'Affaire du siècle“ (Afera stoljeća). Ovom sudskom presudom zaštita klime stavlja se u središte političkih rasprava i očekuje se kako će bitno utjecati na ishod predstojećih francuskih predsjedničkih izbora u 2022. godini.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER