Hoće li Sveučilište u Rijeci postati prvo hrvatsko sveučilište bez plastike?

Hvalevrijedne aktivnosti riječkih studenata

Studentski centar Sveučilišta u Rijeci osnovao je radnu skupinu Okoliš s ciljem uspostave „Sveučilišta bez plastike“. Između ostalog, plastične vrećice zamijenili su platnenim, plastične čaše staklenim ili papirnatim, a plastične žlice drvenim ili metalnim. Za plastiku koja se ne može izbjeći osiguravaju adekvatno zbrinjavanje.

U travnju 2018. provedena je prva akcija čišćenja okoliša riječkog Kampusa, kada su studenti prikupili 22 kg plastičnog otpada, dok se druga proljetna akcija čišćenja Čisti Kampus za čistu Rijeku održala 25. travnja ove godine. Ovim se akcijama djeluje na prevenciji onečišćenja okoliša i podiže ekološka svijest, a osim čistog okoliša Kampusa studenti imaju još jednu dodatnu korist - druženje i aktivni boravak na otvorenom.

  • Akcija čišćenja riječkog Kampusa / Foto: Facebook / Okoliš UNIRI

Studenti Sveučilišta u Rijeci svjesni su potrebe očuvanja i zaštite okoliša te su uvjereni kako prostor u kojem borave utječe na to kako će se osjećati. Stoga ističu kako će utrka sa svakodnevnim obvezama na fakultetima biti podnošljivija ako okoliš i prostor koji ih okružuju bude uredniji i ljepši.

Cilj aktivnosti ove radne skupine je poticanje akcija čišćenja i podizanje svijesti građana o važnosti odgovornog odlaganja ambalaže i čuvanja okoliša. Studenti Sveučilišta u Rijeci nastavljaju sa svojim hvalevrijednim aktivnostima, a do sada se mogu pohvaliti kako su uklonili plastični pribor za jelo te uveli korištenje drvenog ili metalnog, a također su uklonili plastične čaše i uveli staklene ili papirnate.

  • Tijekom prošlogodišnje akcije čišćenja riječkog Kampusa prikupljeno je 22 kg plastičnog otpada / Foto: Facebook / Okoliš UNIRI

Dio svojih aktivnosti posvetili su i smanjenju prodaje vode u plastičnim bocama, a u zamjenu su uvedene fontane s besplatnom pitkom vodom čime se potiče korištenje boca za višekratnu uporabu. Velika pozornost pridaje se razvrstavanju otpada – odvojeno se prikupljaju biootpad, papir, plastika, staklo i tetrapak, otpadna ulja, električki i elektronički otpad, a u tu svrhu postavljeni su i spremnici za razvrstavanje otpada.

  • Utrka sa svakodnevnim obvezama na fakultetima bit će podnošljivija ako je studentski okoliš uredniji i ljepši. / Foto: Facebook / Okoliš UNIRI

Osim toga, plastične vrećice nastoje se zamijeniti korištenjem platnenih vrećica, a svi promotivni materijali izrađuju se od ekološki prihvatljivih materijala.

Aktivnosti riječkih studenata možete pratiti na Facebook stranici Okoliš UNIRI, a nadamo se kako se njihovo djelovanje neće zaustaviti na akcijama čišćenja okoliša i odbacivanju plastične ambalaže. Možda ćemo uskoro moći izvijestiti i o uvođenju zdrave i održive prehrane studenata riječkog i drugih hrvatskih sveučilišta kao dodatnog i važnog načina ublažavanja opasnih klimatskih promjena po uzoru na slavno Sveučilište u Cambridgeu koje je sa svojih jelovnika u potpunosti izbacilo crveno meso.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Put prema budućnosti bez plastike

Surfrider Foundation, nevladina organizacija specijalizirana za kvalitetu vode i zaštitu oceana i rijeka, predstavila je svoje peto godišnje izvješće o čišćenju plaža te obala rijeka i jezera, ističući podatke o provedbi programa čišćenja plaža i najnovijim spoznajama o utjecaju plastičnog otpada na okoliš za 2023. godinu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER