Drveće za sve: mali Bečani i ove godine posadili novu šumu
Bečke djevojčice i dječaci svake godine posade preko 10.000 stabala
Pedeset posto gradske površine Beča čine zelene površine koje grad sustavno održava i povećava, a svake se jeseni u okviru projekta obiteljskog pošumljavanja posadi deset tisuća novih stabala i grmova.
Akcija pošumljavanja „Šuma mladih Bečanki i Bečana“ („Wald der jungen WienerInnen“) ove je godine provedena po jubilarni 35. put dana 19. listopada kao zajednički projekt bečke Gradske službe za upravljanje šumama i poljoprivrednim površinama MA 49 i organizacije za djecu i mlade grada Beča WienXtra.
Ulli Sima, gradska vijećnica za okoliš i Jürgen Czernohorszky, vijećnik zadužen za obrazovanje, integraciju i mlade, pozvali su sve bečke obitelji i njihovu djecu na ovaj lijepi i tradicionalni jesenski festival koji se ove godine održao na području između ulica Gernotgasse i Niklas-Eslarn-Straße u 22. bečkom okrugu Donaustadt. Roditeljima i djeci su kao i svake godine u sadnji 10.000 sadnica stabala i grmlja pomagale šumarice i šumari MA 49, a za sve posjetitelje organiziran je i bogat edukacijski i zabavni program putem kojeg su djeca mogla naučiti zanimljive činjenice o prirodi i njenoj zaštiti.
- Bečki gradski vijećnici Ulli Sima i Jürgen Czernohorszky (lijevo) / Foto: Facebook / Ulli Sima
„Bečke šume uživaju veliku popularnost građana svih generacija, one poboljšavaju kvalitetu života, omogućuju nam zdravu gradsku klimu i važna su staništa divljih životinja, vodozemaca i kukaca. Zahvaljujući ovoj tradicionalnoj akciji pošumnjavanja, bečke šume svake godine rastu za dodatnih 20.000 četvornih metara, a s njima raste i kvaliteta života u našem gradu“, kazala je bečka gradska vijećnica za okoliš Ulli Sima.
„Ova akcija pošumljavanja je za mnoge Bečanke i Bečane događaj kojem prisustvuju svake jeseni. Naše građanke i građani svih uzrasta vole zasukati rukave i sudjelovati u zajedničkoj akciji sadnje drveća i grmlja te se pritom i dobro zabavljaju“, rekao je gradski vijećnik Jürgen Czernohorszky.
- Dana 19. listopada 2019. održana je jubilarna 35. akcija pošumljavanja „Šuma mladih Bečanki i Bečana“ / Foto: Facebook / Ulli Sima
Ove su godine svoju potporu akciji pošumljavanja dali i nogometaši bečkog kluba Sportklub Rapid Wien koji su pozvali svoje najmlađe sljedbenike da zajedno s njima posade 1.899 mladih stabala. Naime, klub je osnovan daleke 1899. godine, a svi mladi navijači koji su se na akciji pojavili u prepoznatljivom zeleno-bijelom dresu kluba ili barem s navijačkim šalom, dobili su po dvije besplatne karte za utakmicu protiv St. Pöltena u subotu 2. studenog. Naravno, djeca su se s omiljenim nogometašima mogla fotografirati i dobiti njihove autograme.
- Zahvaljujući akciji pošumljavanja od 1984. godine posađeno je oko 350.000 stabala / Foto: Facebook / Ulli Sima
„Budući da se radi o mladim stablima iz rasadnika, njihova je cijena oko 3 eura po komadu. Važno je što se sadi autohtono drveće koje je uzgojeno u prirodnom okruženju“, izjavila je Ulli Sima za austrijski ORF.
Zelene površine čine preko 50 posto gradske površine Beča, koje zahvaljujući ovoj akciji pošumnjavanja i dalje rastu te uvelike poboljšavaju kvalitetu života u austrijskom glavnom gradu. Projekt se provodi još od 1984. godine te je u proteklih 35 godina na području grada posađeno oko 350.000 stabala javora, hrasta, jasena te drugog vrijednog drveća te stvoreno više od 64 hektara nove šume.
- Bečke šume svake godine rastu za dodatnih 20.000 četvornih metara, a s njima i kvaliteta života u austrijskom glavnom gradu / Foto: Facebook / Ulli Sima
Zahvaljujući Inicijativi „Zasadi drvo, ne budi panj“, koju je putem Facebook grupe pokrenula Varaždinka Mateja Anđelina Kramar te u kratkom roku privukla veliki broj zainteresiranih sudionika, i u Hrvatskoj se od 25.-27. listopada održavaju „Dani kolektivne sadnje drveća“.
Svatko od nas može zasaditi jedno drvo te tako doprinijeti zaštiti okoliša i dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena. Ovaj val pozitivne promjene koji je zahvatio našu zemlju trebali bismo iskoristiti za stvaranje zelenije budućnosti, a bečki nam primjer na najbolji način pokazuje kako se briga o zaštiti okoliša uči od malih nogu. Možemo li na njemu nešto naučiti?
S.F. / Ekovjesnik