„Šuma mladih Bečanki i Bečana“: Vrijeme je za novi jesenski obiteljski festival i kolektivnu sadnju drveća

Zahvaljujući akciji pošumljavanja „Šuma mladih Bečanki i Bečana“ svake godine posadi se oko 10 000 mladih stabala, a od 1985. godine Beč je bogatiji za više od milijun četvornih metara novih šuma

U subotu 9. studenog ponovno se organizira tradicionalna kolektivna sadnja drveća, a ove godine brojne Bečanke i Bečani sa svojom će djecom, unucima i prijateljima saditi autohtono drveće i grmlje u 22. bečkom okrugu Donaustadt.

Sadnja se i ove godine organizira uz pomoć bečkih šumara iz Magistratskog odjela za klimu, gospodarenje šumama i poljoprivrednim površinama (MA 49), a sadit će se u novom parku bioraznolikosti (Park der Artenvielfalt) i to uz puno igre i zabave. Sve sudionike očekuje zanimljiv program i radionice izrade stogova sijena, hranilica za ptice, rezbarenja bundeva i još puno toga. Naravno, priprema se i bogat gastronomski program uz degustacije delicija od proizvoda uzgojenih na poljoprivrednoj površini austrijskog glavnog grada, koja se prostire na gotovo 2000 hektara, objedinjenih pod brendom „Wiener Gusto“.

Na ovogodišnjem jesenskom obiteljskom festivalu, koji će se održati u subotu 9. studenog 2024. od 10.00 do 15.00 sati, Bečanke i Bečani mogu samostalno saditi drveće i grmlje te pomoći šumarima iz MA 49 u očuvanju zelenila i klime.

  • „Šuma mladih Bečanki i Bečana“: Kolektivna sadnja drveća u Beču se organizira se od 1985. godine, a u njoj sudjeluju brojne obitelji s djecom © PID / Christian Fürthner

Bečki zeleni pojas postaje sve veći i bujniji

Zahvaljujući akciji pošumljavanja „Šuma mladih Bečanki i Bečana“ („Wald der jungen Wiener und WienerInnen“), zajedničkom projektu Magistratskog odjela za klimu, gospodarenje šumama i poljoprivrednim površinama (MA 49) i organizacije za djecu i mlade grada Beča WienXtra, glavni grad Austrije je svake godine bogatiji za 10 000 autohtonih stabala i grmova.

Više od milijun četvornih metara novih šuma od 1985. godine impresivan je rezultat ove inicijative! Osim toga, sa školskom djecom, korporativnim skupinama i lokalnim stanovništvom svake je godine od 1990-ih zasađeno dodatnih 5000 do 20 000 m² novih šuma. Nove šume i livade, uglavnom u kombinaciji s rekreacijskim sadržajima kao što su staze, klupe, igrališta i parkovi za pse, nalaze se u 10., 11., 12., 13., 21., 22. i 23. bečkom okrugu.

„Zahvaljujući pomoći građana Beča, šumske površine našeg grada svake godine rastu za oko 50 000 četvornih metara! Time se stvaraju buduća rekreacijska područja za građane, ali i vrijedna staništa za lokalne divlje životinje. Ove godine, uz potporu šumara Grada Beča, posjetitelji mogu posaditi oko 10 000 novih stabala i grmova i tako pomoći u uređenju novog Parka bioraznolikosti, treće najveće zelene površine u okrugu Donaustadt. Osim toga, kampanja uključuje brojne igraonice i radionice s puno informacija o šumskom prirodnom području.“ – kazao je bečki gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky.

  • Tradicionalna kolektivna sadnja drveća ponovno se organizira u subotu 9. studenog 2024. © PID / Martin Votava

Utjecaj šuma na klimu

„Nove šume i drveće važna su osnova za dobar život u našem gradu, što želimo osigurati i našoj djeci i unucima“, dodaje Jürgen Czernohorszky. Uspješan projekt „Šuma mladih Bečanki i Bečana“ sada se proširuje aktivnostima u sklopu dana zaštite okoliša bečkih poduzeća, početkom sadnje Donaufelda te nastavkom sadnje mladih voćaka i šuma.

„Šume su važan klimatski čimbenik, moramo ih očuvati i s njima gospodariti na održiv način. Grad Beč ima golemu korist od svojih šuma, a samo učinak hlađenja cijele Bečke šume otprilike je ekvivalentan radu 23 milijuna klimatizacijskih jedinica. Bez Bečke šume, Beč bi ljeti bio topliji i do šest stupnjeva Celzija. Također, jedan hektar šume godišnje filtrira 50 tona čađe i prašine, čime se osigurava dobar zrak u Beču. Šume u kombinaciji s livadama i vodenim površinama također su vrlo važne u područjima opskrbe pitkom vodom, pročišćavanja i ovlaživanja zraka, skladištenja ugljika te kao stanište za biljke, životinje i gljive.“ – zaključuje Jürgen Czernohorszky.

  • Bečke šume svake godine rastu za dodatnih 20 000 četvornih metara, a s njima i kvaliteta života u austrijskom glavnom gradu © PID / Christian Fürthner

Zaštita i očuvanje vrsta te poticanje urbane bioraznolikosti u fokusu novog Parka bioraznolikosti

U okviru zelene ofenzive austrijskog glavnog grada, u ožujku 2024. najavljen je plan uređenja novog Parka bioraznolikosti u neposrednoj blizini novih stambenih zgrada u 22. bečkom okrugu Donaustadt.

Novi park istočno od kupališta Hirschstetten gradi se na površini od čak 110 000 m² čime će otprilike biti iste veličine kao i Bečki gradski park (Wiener Stadtpark), ali značajno veći od Parka Helmuta Zilka u bečkoj četvrti Sonnwendviertel, koji je sa svojih 70 000 m² bio najveći novi bečki park još od 1970-ih godina.

Park bioraznolikosti (Park der Artenvielfalt) služit će za rekreaciju, ali i za očuvanje i razvoj autohtonih vrsta. Osim šetnica i odmorišta, ovdje će se urediti cvjetne livade i sigurna staništa za brojne životinjske vrste, posebice oprašivače i druge kukce te mikroorganizme.

Radovi na uređenju novog parka započeli su ovog ljeta, a s njime će Beč dobiti veliku zelenu oazu koja će biti na korist svih živih bića. Novim parkom će se također premašiti plan uređenja 400 000 m² novih zelenih površina do 2025. godine.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečki Währing bogatiji je za novu malu urbanu šumu

Kampanja „Wiener Wäldchen“ provodi se od 2022. godine, a njome se diljem austrijskog glavnog grada potiče sadnja malih urbanih šuma s ciljem smanjenja učinka urbanog toplinskog otoka te poboljšanja kvalitete zraka i bioraznolikosti u gusto izgrađenim gradskim četvrtima.

„Šuma mladih Bečanki i Bečana“: 105 ha nove šume od 1985.

U Beču je u subotu 22. listopada ponovno organizirana zajednička akcija pošumljavanja u kojoj tradicionalno od 1985. godine sudjeluju brojne obitelji s djecom. Ovaj put akcija je provedena u 10. gradskom okrugu Favoriten i to nedaleko bečkog Centralnog groblja, a uz potporu šumara Grada Beča posađeno je više od 20.000 stabala i grmlja.

Više zaštite za bečko drveće u vrijeme klimatskih promjena

Grad Beč u vrijeme klimatskih promjena dopunom Zakona o zaštiti drveća želi smanjiti rušenje stabala te povećati broj sadnica novog drveća. Zelene površine u gradu imaju velik utjecaj na kvalitetu života, a Beč je jedna od najzelenijih metropola u svijetu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER