Reakcija Društva Marjan na „dobro stanje“ Marjanske šume

„Pad broja potkornjaka, kao i broja zaraženih stabala posve je logičan s obzirom na pustošenje šume na Marjanu“

Prema podacima Hrvatskog šumarskog instituta koje je Grad Split prezentirao, broj suhih stabala i onih koji će se uskoro osušiti povećan je za oko šest puta od kolovoza 2019. do svibnja 2020., a tvrdi se da potkornjaka gotovo i nema, navode u Društvu Marjan.

Društvo za zaštitu i unapređenje Marjana reagiralo je povodom priopćenja Grada Splita kojim se javnost izvještava o „dobrom stanju“ Marjanske šume te potvrđuje „opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu“.

Naime, još krajem svibnja iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. U novom, drugom, izvještaju o stanju Marjanske šume, koji je za Grad Split izradio dr.sc. Milan Pernek iz Hrvatskog šumarskog instituta, navedeno je ponovno potvrđeno. Također, u priopćenju od 14. srpnja opadanje potkornjaka potvrđuje se temeljem ulova iz feromonskih klopki, budući da je u pregledu 9. i 10. srpnja ponovno potvrđen vrlo niski ulov te zamijećena velika aktivnost vrste kukca Temnochila caerulea, prirodnih neprijatelja potkornjaka. U izvještaju se isto tako navodi kako sakupljeni podaci ukazuju i na zaustavljanje umiranja velikog broja borova.

Društvo Marjan reagiralo je na navedeno priopćenje Grada Splita objavom na svojoj Facebook stranici te se nimalo ne slaže s tvrdnjom o „dobrom stanju“ Marjanske šume. Kako se navodi u objavi, snimanjem bespilotnom letjelicom u kolovozu 2019. godine utvrđeno je da se na Marjanu nalazi 33.418 stabala, od čega je 491 stablo bilo suho, odnosno mrtvo.

U izvješću Hrvatskog šumarskog instituta iz svibnja 2020. doznaje se da je u Park šumi Marjan 90,9 % zdravih stabala, 3,4 % zaraženih stabala te 5,7 % mrtvih stabala. No, kada se navedeni udjeli preslikaju na izvještaj iz kolovoza 2019. godine dolazi se do „ne baš ugodnih informacija“.

Broj mrtvih stabala se u osam mjeseci povećao za čak 388 % pa se tako s 491 mrtvog stabla u kolovozu 2019. došlo na 1.905 mrtvih stabala također s očekivanim rastom za svih 1.136 zaraženih stabala koja se tek trebaju osušiti, navodi Društvo Marjan.

Također, broj zdravih stabala pada na 30.377, a kako zaraza i dalje postoji očekuje se pad njihovog broja i u budućnosti. Pad broja potkornjaka, kao i broja zaraženih stabala posve je logičan s obzirom na pustošenje šume na Marjanu, a 1.136 zaraženih stabala, koliko ih se prema procjeni Hrvatskog šumarskog instituta trenutno nalazi na Marjanu, i dalje predstavljaju veliku opasnost za Marjansku šumu. Isto tako, u Društvu Marjan ističu kako taj broj stabala raste obrnuto proporcionalno broju zdravih stabala.

U Društvu Marjan stoga zaključuju kako se ovim tempom može očekivati da će broj zdravih stabala do 2021. godine pasti ispod 30.000, a zaraza se „očito nema namjeru sama od sebe prestati širiti!“.

Zatražili smo očitovanje splitske gradske uprave, ali je u trenutku objave ovog članka još uvijek nismo dobili. U Društvu Marjan ističu kako svoje zaključke temelje na dokumentaciji koju je Grad Split službeno komunicirao prema gradskim vijećnicima i javnosti te ako netko smatra da navedeni podaci nisu ispravni za obrazloženje se treba obratiti Gradu Splitu.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Barcelona ima najbolju javnu knjižnicu na svijetu

Knjižnica „Gabriel García Márquez“ u četvrti Sant Martí u Barceloni proglašena je najboljom javnom knjižnicom za 2023. godinu. Nagrada je dodijeljena ovog ponedjeljka tijekom 88. kongresa Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u Rotterdamu.

Vraća li se potkornjak na Marjan?

Šumu je zahvatio novi val sušenja borova, a situacija je slična onoj iz ožujka 2017., javlja portal DalmacijaDanas.hr.

Potkornjak gotovo nestao sa splitskog Marjana

Krajem svibnja iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. U novom izvještaju o stanju Marjanske šume ponovno je potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu.

Sadnjom prvih tisuću sadnica označen početak sustavne brige o splitskom Marjanu

Za Program gospodarenja Park šumom Marjan ove je godine predviđeno oko 265.000 eura, a na Marjanu je do ožujka planirana sadnja 3000 sadnica na ukupnoj površini od šest hektara. U četvrtak je počela sadnja prvih tisuću sadnica, a najavljena je i sadnja dodatnih 842 stabla u različitim dijelovima Splita.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER