Vraća li se potkornjak na Marjan?

Kako se i očekivalo, borovi na Marjanu se i dalje suše

Šumu je zahvatio novi val sušenja borova, a situacija je slična onoj iz ožujka 2017., javlja portal DalmacijaDanas.hr.

Iako se nalazimo u srcu jeseni 2020., niti jedno novo stablo nije zasađeno u teško oboljela splitska zelena „pluća“. U srpnju prošle godine završena je sječa zaraženih stabala na Marjanu što je označilo kraj prve faze sanacije Park šume Marjan od potkornjaka te je slavodobitno objavljeno „Potkornjak je pobijeđen!“. Svi su se ponadali da je uistinu poražen ovaj nametnik koji je zaslužan za sušenje tisuća stabala na Marjanu te koji je Grad Split primorao na akciju i sječu ogromnog broja stabala.

Na opustošenim dijelovima Marjana najavljena je sadnja mladog drveća s udjelom 40 do 60 posto autohtone česmine, no na terenu se vidi da je već nastupila erozija tla pa će planirano pošumljavanje, koje već izrazito kasni, biti dodatno otežano.

Kako navodi DalmacijaDanas.hr, do sada su već propuštena tri moguća ciklusa pošumljavanja (jesen 2019., proljeće 2020. i jesen 2020.), a javnost je ostala zakinuta za detalje monitoringa koji provodi Hrvatski šumarski institut. U sjeni stalnih prebacivanja odgovornosti i međusobnih optuživanja na relaciji Banovina – JU Park šuma Marjan, ostaje činjenica da marjanska šuma i dalje stoji opustošena kao i u srpnju 2019. kada je posljednja motorna pila ugašena.

Ogroman porast broja osušenih stabala

No, uz potpunu neizvjesnost oko toga kako će izgledati pošumljavanje Marjana, posljednjih mjeseci, a osobito tjedana, situacija u samoj šumi krajnje je zabrinjavajuća jer se ponovno naglo povećava broj osušenih stabala. Iako bez potvrde stručnjaka, puno toga upućuje da potkornjak nije pobijeđen i da je ono malo zaraženih stabala koje je ostalo nakon prve faze sanacije bilo dovoljno da se ovaj nametnik, koji uživa blagodati klimatskih promjena koje u Dalmaciji nisu nimalo manje intenzivne nego drugdje na Sredozemlju, ponovno proširi već dovoljno prorijeđenom marjanskom šumom.

Prema vrlo grubim zapažanjima, sadašnji omjer osušenih i zelenih stabala može se usporediti sa stanjem iz ožujka 2017., a bilo kakve službene informacije o novom valu sušenja borova nema, što daje dodatan razlog za „uzbunu”.

Portal Dalmacija Danas prenosi izjavu ravnatelja Javna ustanove Park šuma Marjan, Damira Grubšića, od kojeg su zatražili komentar nove masovne pojave sušenja borova na Marjanu.

„Grad Split je preuzeo sanaciju i pošumljavanje i tako onemogućio djelovanje u tom segmentu Javnu ustanovu Park šumu Marjan. Na svaki način nam se rad ustanove onemogućuje. Naglašavam da ne radimo kontra Grada nego ono za što smo Statutom ovlašteni, a to je zaštita Marjana. Iako sam sukladno pravu na pristup informacija zatražio na uvid Ugovor između Grada Splita i Hrvatskog šumarskog instituta, do danas ga nisam vidio, poslan mi je tek okvirni sporazum u kojem se ništa bitno ne može vidjeti. Grad je preuzeo aktivnosti koje su po Statutu i Zakonu o ustanovama primarno djelatnosti koje treba odrađivati Park šuma Marjan.“ – kazao je Damir Grubšić za Dalmacija Danas, uz napomenu da nema saznanja o tome je li se potkornjak vratio ili ne te da o tome bez elaborata ne želi nagađati.

Podsjetimo, krajem svibnja 2020. iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. Ovog je srpnja u novom izvještaju o stanju Marjanske šume ponovno potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu.

Augustin Markota (DalmacijaDanas.hr) / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Barcelona ima najbolju javnu knjižnicu na svijetu

Knjižnica „Gabriel García Márquez“ u četvrti Sant Martí u Barceloni proglašena je najboljom javnom knjižnicom za 2023. godinu. Nagrada je dodijeljena ovog ponedjeljka tijekom 88. kongresa Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u Rotterdamu.

Reakcija Društva Marjan na „dobro stanje“ Marjanske šume

Prema podacima Hrvatskog šumarskog instituta koje je Grad Split prezentirao, broj suhih stabala i onih koji će se uskoro osušiti povećan je za oko šest puta od kolovoza 2019. do svibnja 2020., a tvrdi se da potkornjaka gotovo i nema, navode u Društvu Marjan.

Potkornjak gotovo nestao sa splitskog Marjana

Krajem svibnja iz splitske gradske uprave javljeno je da potkornjak nestaje te da su stvoreni uvjeti za ukidanje elementarne nepogode na Marjanu. U novom izvještaju o stanju Marjanske šume ponovno je potvrđeno opadanje potkornjaka i pad broja zaraženih stabala na Marjanu.

Sadnjom prvih tisuću sadnica označen početak sustavne brige o splitskom Marjanu

Za Program gospodarenja Park šumom Marjan ove je godine predviđeno oko 265.000 eura, a na Marjanu je do ožujka planirana sadnja 3000 sadnica na ukupnoj površini od šest hektara. U četvrtak je počela sadnja prvih tisuću sadnica, a najavljena je i sadnja dodatnih 842 stabla u različitim dijelovima Splita.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER