Francuska zabranjuje proizvodnju nafte i plina

Francuska prva u svijetu zabranjuje sve aktivnosti na istraživanju i proizvodnji nafte i plina do 2040.

Francuski parlament je u utorak izglasao zakon kojim će se u Francuskoj i njezinim prekomorskim teritorijima postupno zabraniti istraživanje i proizvodnja nafte i prirodnog plina do 2040. godine, kao što je to već najavljeno ranije ove godine. Riječ je o prvoj takvoj odluci neke zemlje u svijetu.

Prema novom zakonu, Francuska neće odobriti nove ili obnoviti postojeće dozvole kojima se dopušta istraživanje i eksploatacija fosilnih goriva, dok se postojeće postupno planiraju ukinuti do 2040. godine.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron odlučno nastavlja s provedbom Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama iz 2015. godine, a zaštitu okoliša ističe ključnom odrednicom svoje predsjedničke politike.

„Vrlo sam ponosan što je Francuska danas postala prva zemlja u svijetu koja zabranjuje sve nove dozvole za istraživanje nafte i prirodnog plina, a postojeće ukida do 2040. godine. #KeepItInTheGround #MakeOurPlanetGreatAgain“, objavio je francuski predsjednik Emmanuel Macron na Twitteru.

Znakovita poruka petog najvećeg svjetskog gospodarstva

Međutim, smatra se kako je ovaj zakon uglavnom simboličan jer je zemlja 99 posto ovisna o uvozu te raspolaže s vrlo malo vlastite nafte i plina. Prema portalu Quartz, Francuska proizvodi svega oko 16.000 barela nafte dnevno, što je neusporedivo manje u usporedbi s proizvodnjom Saudijske Arabije s 10,4 milijuna ili Rusije s 10,5 milijuna barela. Naime, Francuska godišnje proizvodi oko 815.000 tona nafte godišnje, što je količina koja se u Saudijskoj Arabiji proizvede za svega nekoliko sati.

Ipak, odluka pete najveće svjetske ekonomije vrlo je znakovita i šalje signal drugim nacijama. Zastupnica iz Socijalističke stranke (PS) Delphine Batho izjavila je kako se nada da će francuska zabrana biti „zarazna“.

Ambiciozne najave

Francuska se obvezala na 40-postotno smanjenje emisija do 2030. i 75-postotno do 2050. godine u usporedbi s razinama iz 1990. godine. Kako bi postigla ove ciljeve, Francuska do 2022. godine namjerava zatvoriti sve elektrane na ugljen i smanjiti udio električne energije proizveden u nuklearkama sa 75 posto na 50 posto. Također, planira se povećanje udjela obnovljive energije u potrošnji energije na 32 posto do 2030. godine.

Francuska također planira zabraniti prodaju dizelskih i benzinskih motora do 2040. godine.

EcoWatch / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Pariška katedrala ljepša je nego ikada prije

Pariška katedrala Notre-Dame 8. prosinca ponovno će otvoriti svoja vrata Parižanima, turistima i vjernicima, gotovo pet godina i osam mjeseci nakon što je ovaj dragulj francuske gotičke arhitekture stradao u katastrofalnom požaru 15. travnja 2019. godine. Unutrašnjost obnovljene katedrale otkrivena je ovog petka, 29. studenog, tijekom posjeta predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona.

Macron: Gubimo bitku protiv globalnog zatopljenja!

„Nismo dovoljno brzi u borbi protiv klimatskih promjena“, izjavio je na pariškom One Planet Summitu predsjednik Francuske Republike Emmanuel Macron i upozorio okupljene svjetske čelnike kako „polako gubimo bitku“ protiv globalnog zatopljenja. 

One Planet Summit ubrzava akcije protiv klimatskih promjena

Na dvogodišnjicu usvajanja povijesnog Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, svjetske se vođe, predvođene predsjednikom Francuske Republike, Emmanuelom Macronom, predsjednikom Svjetske banke, Jim Yong Kimom i glavnim tajnikom Ujedinjenih naroda, Antóniom Guterresom, ponovno susreću u glavnom gradu Francuske s ciljem ubrzavanja akcija protiv klimatskih promjena i pronalaženja konkretnih odgovora za zaštitu planeta.

Svjetska banka od 2019. prestaje s financiranjem fosilnih goriva

Obilježavajući dvogodišnjicu usvajanja Pariškog klimatskog sporazuma, Svjetska banka je na ovogodišnjem One Planet Summitu u Parizu objavila novi plan o prestanku financiranja naftnih i plinskih projekata od 2019. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER