Svjetska banka od 2019. prestaje s financiranjem fosilnih goriva
Gospodarski rast može se ostvariti i bez dodatnih emisija i negativnih učinaka na okoliš
Obilježavajući dvogodišnjicu usvajanja Pariškog klimatskog sporazuma, Svjetska banka je na ovogodišnjem One Planet Summitu u Parizu objavila novi plan o prestanku financiranja naftnih i plinskih projekata od 2019. godine.
Kao globalna multilateralna razvojna institucija, Svjetska banka nastavlja s nizom promjena u svojem poslovanju navodeći potrebu prilagodbe svijetu koji se mijenja sve većom brzinom. Tako je na nedavnom One Planet Summitu održanom u Parizu 12. prosinca objavila kako nakon 2019. godine više neće pružati financijsku potporu za plinske i naftne eksploatacije.
Samo u izuzetnim okolnostima razmatrat će se financiranje u najsiromašnijim zemljama u kojima postoji jasna korist u pogledu pristupa energiji za siromašne, a s eventualnim financiranjem trebat će se složiti zemlje potpisnice Pariškog klimatskog sporazuma.
Svjetska banka je ovim potezom na putu ispunjenja svog cilja iz 2015. godine kojim se obvezala da će do 2020. godine 28 posto svojih financijskih sredstava uložiti u klimatske akcije koje ispunjavaju ciljeve Pariškog klimatskog sporazuma. Na godišnjoj razini to bi iznosilo oko 16 bilijuna američkih dolara.
Ovakav potez predstavlja još jedan udarac industriji fosilnih goriva i značajnu pobjeda za zagovornike zaštite okoliša. Kao što smo i prethodno pisali, u današnje je vrijeme postalo isplativije graditi nova postrojenja koja će koristiti obnovljive izvore energije, nego održavati postojeće elektrane na ugljen.
Nije slučajno da se One Planet Summit održao na dvogodišnju obljetnicu Pariškog klimatskog sporazuma čije smjernice imaju glavnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena, a koji se činio neizvjesnim nakon što se predsjednik SAD-a, jedne od utjecajnijih zemalja članica, odlučio povući.
Međutim, nisu izgubljene sve nade po pitanju uključenosti SAD-a i ispunjavanju ciljeva Pariškog klimatskog sporazuma. Nekoliko američkih država i gradova obećale su podržati Pariški sporazum unatoč suprotstavljanju službene američke administracije.
Na globalnoj razini, u posljednje tri godine ipak je došlo do stabilizacije međunarodnih emisija, a emisije ugljika su odvojene od gospodarskog rasta. To znači da se gospodarski rast može ostvariti i bez dodatnih emisija stakleničkih plinova i negativnih učinaka na okoliš.
K.P.