Čak i invazivne vrste školjkaša mogu postati koristan materijal
Od ekološke prijetnje do raznolike primjene u građevinarstvu
Tim studentica poslijediplomskog doktorskog studija na Fakultetu za kreativne studije u Detroitu osvojio je glavnu nagradu na ovogodišnjem natječaju Biodesign Challenge, međunarodnom programu obrazovanja koji svoje polaznike povezuje s biolozima, umjetnicima i dizajnerima.
Tri studentice poslijediplomskog doktorskog studija na Fakultetu za kreativne studije u Detroitu koristile su dvije vrste invazivnih školjkaša i pretvorile ih u koristan resurs – „zebra staklo“. Tim dizajnerica Emily Marquette, Mahsa Banadaki i Wei-Hua Huang predlaže korištenje dvije vrste invazivnih školjkaša - raznolike trokutnjače (Dreissena polymorpha) i quagga školjke (Dreissena bugensis) kao izvora kalcijevog karbonata i boje za stvaranje specifičnog soda-vapnenog stakla. Njihovim projektom ove se invazivne školjke nastoje transformirati iz ekološke prijetnje u koristan resurs koji se može sakupljati te koristiti za razne primjene u građevinarstvu, ali i za umjetničku i industrijsku primjenu stakla i keramike.
Ove dvije invazivne vrste američko gospodarstvo stoje i do milijardu dolara godišnje. Začepljuju cjevovode, oštećuju brodice, motore i drugu opremu u vodama američkih Velikih jezera, a kako su vrlo otporne i agresivne te formiraju guste kolonije na čvrstim podlogama, postale su velika prijetnja ribljem fondu te autohtonim vrstama školjkaša i rakova.
- Raznolika trokutnjača (Dreissena polymorpha) / Foto: Robert Aguilar, Smithsonian Environmental Research Center
Obje vrste izvorno potječu iz južne Rusije i Ukrajine, a od početka 19. stoljeća s Kaspijskog jezera i Crnog mora proširile su se u Europu i Sjevernu Ameriku, gdje su postale dominantna vrsta mnogih riječnih i jezerskih ekosustava. Kako navodi Priroda Hrvatske, širenje raznolike trokutnjače zabilježeno je 1980. godine iz Dunava u Dravu te se ova školjka danas može pronaći duž čitavog njenog toka. Vrsta je izuzetno agresivna i najzastupljenija je invazivna vrsta mekušaca u Hrvatskoj koja se prema Global invasive species database (GISP) nalazi se na popisu „100 najgorih svjetskih invazivnih vrsta“.
- Quagga (Dreissena bugensis) / Wikimedia Commons
Krajem 1980-ih i početkom 1990-ih obje vrste su se kontaminiranim balastnim vodama ispuštenima s brodova proširile i američkim Velikim jezerima, rijekama Mississippi i Hudson, kao i jezerom Travis. Raznolika trokutnjača može narasti do pet centimetara u dužinu, a njene žućkasto-smeđe trokutaste ljušture prošarane su „zebrastim“ uzorkom zbog čega se na engleskom jeziku i zovu „Zebra mussel“. Quagga je slatkovodni školjkaš iz porodice Dreissenidae koja je svoje ime dobila po izumrloj podvrsti afričke zebre, čije su pruge također blijedile prema ventralnoj strani.
- Fotografije: CCS Detroit
Pobjednički projekt natječaja Biodesign Challenge 2020 rezultat je kreativnog rada tima studentica pod vodstvom profesora Matthewa Stronga, a zasniva se na zagrijavanju i usitnjavanju školjkaša u procesu koji možete vidjeti u priloženom videozapisu. Emily Marquette, Mahsa Banadaki i Wei-Hua Huang uspjele su stvoriti bakreno plavo staklo te dokazale kako se i invazivne vrste mogu iskoristiti i postati izvor korisnog materijala, ali i ljepote.
S.F. / Ekovjesnik