Beč ima fitness centre pod vedrim nebom

Bečki motorički parkovi su fitness centri na otvorenom i pogodni su za sve dobne skupine

U gradskim motoričkim parkovima mogu vježbati građani svih dobnih skupina – i to besplatno

Ljeto u Beču nikad nije dosadno. Čak i kad su temperature preniske za uživanje u gradskim kupalištima, za rekreaciju u austrijskoj prijestolnici uvijek postoji alternativa – gradski motorički parkovi.

Takva besplatna vježbališta pod vedrim nebom, koja prije svega služe poboljšanju motoričkih sposobnosti, smještena su u okrugu Donaustadt pored azila za životinje TierQuarTier i u parku Helmut Zilk u okrugu Favoriten.

U njima se nalaze različite sprave i staze kojima se na zabavan način treniraju koordinacija, kondicija i spretnost. U svakom su parku postavljeni i štandovi za osvježenje te, naravno, i česme s pitkom vodom.

  • Motorički parkovi pogodni su za sve dobne skupine © Christian Fürthner

Park u Donaustadtu proteže se na površini od čak 21.000 m² i ima preko stotinu novih i djelomično jedinstveno dizajniranih sprava koje su raspodijeljene na 23 različite stanice za vježbanje: od balansiranja preko ljuljajućih prepreka, velike deset metara duge ljuljačke, zida za penjanje, sprave za vježbanje ravnoteže do simulatora za windsurfing i kitesurfing. A tu su i mreža za penjanje, trkača staza za paralelni slalom, 110 metara duga staza s preprekama, paviljon s fitness spravama za vježbanje snage te dugačka staza s trampolinima. Mališanima su pak na raspolaganju 700 metara duga parkour staza i vodeno igralište. Drugi motorički park u bečkom okrugu Favoriten prostire se na 1.400 m² i podijeljen je na desetak stanica za vježbanje izdržljivosti, ravnoteže i snage.

  • Motorički parkovi su fitness centri na otvorenom © MA 42 - Christian Fürthner

„Naši su motorički parkovi fitness centri na otvorenom, koji su u ovim vremenima osobito traženi − a ponuda sportova i treninga je besplatna“, objašnjava članica bečkog poglavarstva za okoliš, Ulli Sima.

Sprave i staze u bečkim motoričkim parkovima razlikuju se po razinama težine zbog čega u njima mogu vježbati građani svih dobnih skupina.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Livade i travnjaci Parka Helmuta Zilka važan su izvor bioraznolikosti i izuzetno vrijedna staništa pčela

Projekti planiranja urbanog razvoja u uskoj su vezi sa zaštitom vrsta jer su gradske zelene površine, parkovi i šume vrijedna staništa za biljke, životinje i ljude. Podizanje udjela zelenih površina i uklanjanje asfalta u urbanom okruženju uz sadnju raznolikog drveća i bilja pomaže u rješavanju problema gubitka bioraznolikosti, a pritom je važna i najmanja zelena površina koja potiče suživot ljudi s biljkama i životinjama.

Nakon ulica s regulacijom temperature zraka, Beč dobio i park koji hladi

Austrijska metropola ne prestaje oduševljavati svojim inovativnim rješenjima za lakše podnošenje ljetnih vrućina. Prvi bečki park za rashlađivanje djelomično je otvoren prošlog tjedna, a njegovo središte predstavlja gotovo četiri metra visoka konstrukcija prekrivena zelenilom i opremljena s tri prstena mlaznica iz kojih se raspršuje vodena maglica koja isparava i upija toplinu iz okoliša. Tako se snižava temperatura zraka i osigurava ugodna mikroklima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER