Sardinijski pijesak može biti vrlo skupa uspomena na ljetovanje

Zašto sa sardinijskih plaža ne smijete uzimati pijesak, šljunak i školjke?

Ovogodišnje ljetovanje na Sardiniji će jednoj francuskoj obitelji ostati u dugom sjećanju. Francuski turisti kažnjeni su novčanom kaznom u iznosu od 1.000 eura nakon što su im talijanske vlasti u prtljazi pronašle dva kilograma pijeska.

  • Ovakvom pijesku uistinu je teško odoljeti / Pixabay

S povratkom turista i ponovnim oživljavanjem turističkog prometa tijekom ove, u većini mediteranskih zemlja, vrlo nesigurne „korona“ sezone, na Sardiniji su ponovno počele krađe poznatog bijelog pijeska s otočnih plaža. Ovaj put novčana kazna od 1.000 eura izrečena je jednoj francuskoj obitelji u čijoj je prtljazi u zračnoj luci Elmas pronađeno šest vrećica s dva kilograma pijeska. Identitet francuskih turista nije otkriven, a oni su uredno prijavili podrijetlo pijeska i naveli imena svih šest plaža s kojih su ga uzeli želeći ga ponijeti kao suvenir - znajući da krše zakon. Vijest je na svojoj Facebook stranici prva objavila udruga Sardegna Rubata e Depredata (Pokradena i opljačkana Sardinija), a potom su je prenijeli lokalni mediji i talijanska novinska agencija ANSA.

Na Sardiniji je već nekoliko godina zabranjeno uzimanje i najmanjih količina pijeska s otočnih plaža, a prijestupnici se sankcioniraju visokim novčanim kaznama. Poznati sardinijski bijeli pijesak smatra se javnim dobrom te je najstrože zabranjeno iznositi ga s otoka. „Ovakvo ponašanje ne šteti samo okolišu, već ugrožava održavanje obalnog područja i održivi razvoj turizma na Sardiniji“, priopćile su lokalne vlasti.

U kolovozu 2019. jedan je francuski par uhićen na Sardiniji s čak 40 kg pijeska u automobilu dok se spremao ukrcati na trajekt za Toulon, zbog čega im je prijetila zatvorska kazna od šest godina. Lokalno stanovništvo je 2015. godine osnovalo udrugu i pokrenulo Facebook stranicu pod nazivom Sardegna Rubata e Depredata kako bi prikupljali i objavljivali informacije o ukradenom pijesku, i to dvije godine prije nego što je novi zakon stupio na snagu. Naime, od 1, kolovoza 2017. godine strogo je zabranjeno svako iskorištavanje, kao i trgovina pijeskom, šljunkom i školjkama sa sardinijskih plaža kao suvenirima te se kažnjava novčanim kaznama do 3.000 eura.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Firenca je još jedan talijanski grad koji se u borbi s prekomjernim turizmom okreće održivijim rješenjima

S obzirom na svoju veličinu i urbanu strukturu, Firenca je sa svojih 10,5 milijuna registriranih gostiju godišnje u Italiji najviše izložena pritisku prekomjernog turizma. Gradska uprava na čelu s novom gradonačelnicom Sarom Funaro upravo je donijela plan koji ima za cilj poboljšati kvalitetu života stanovnika Firence i postaviti temelje za model održivog turizma.

Vrlo visoke temperature u velikom dijelu Sredozemlja

Mjesec kolovoz tradicionalno je najtoplije razdoblje u svjetskim morima i oceanima pa tako i u Sredozemnom moru čije se površinske temperature, ovisno o vjetru, unutar nekoliko dana često mijenjaju naviše ili naniže. U većem dijelu Sredozemlja površinska temperatura mora trenutačno je značajno iznad normale, izvijestio je Météo-France.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER