Bečki znanstvenici proizveli vegansku kožu od gljiva

Etički i ekološki prihvatljiva zamjena za kožu

Materijal nalik koži dobiven od gljiva ima značajan potencijal, prije svega u pogledu održivosti

Koža je izdržljiv i svestran materijal koji se u svakodnevnom životu koristi u raznim područjima kao što su industrija namještaja i odjeće. Postupak proizvodnje prave kože sve se više smatra upitnim s etičke i ekološke strane, a neki od razloga za to su krčenje šuma u svrhu prenamjene u pašnjake, upotreba opasnih tvari u procesu štavljenja i emisija stakleničkih plinova. Za izradu umjetne kože koriste se materijali na bazi plastike poput polivinilklorida i poliuretana, a u njihovoj se proizvodnji pak rabe fosilne sirovine.

Ekološki prihvatljiviju varijantu predstavlja zamjenski materijal nalik koži dobiven od gljiva. Međunarodni tim znanstvenika pod vodstvom kemičara Alexandera Bismarcka i Mitchella Jonesa sa Sveučilišta u Beču u članku objavljenom u časopisu Nature Sustainability objašnjava da održiv materijal na bazi biomase gljiva ima značajan potencijal. Obično je potpuno biorazgradiv, a prilikom njegove proizvodnje ne oslobađa se ugljikov dioksid.

  • Veganska koža od gljiva kao inovativna alternativa životinjskoj i umjetnoj koži © Alexander Bismarck

Takva vrsta inovativne zamjene za životinjsku i umjetnu kožu proizvodi se recikliranjem nusproizvoda u poljoprivredi i šumarstvu kao što je piljevina. Oni služe kao podloga za micelij gljiva, odnosno vegetativni dio s razgranatim nitima koji potiče njihov rast. Nakon što micelij naraste do određene veličine, može se prikupiti biomasa za daljnju obradu. Biomasa gljiva naposljetku je po izgledu i svojstvima vrlo slična koži.

Bečki znanstvenici dodaju da prve biotehnološke tvrtke već plasiraju na tržište materijale dobivene od gljiva. Uzimajući u obzir tu činjenicu kao i znatan napredak u ovoj tehnologiji, ističu da sve ukazuje na to da će ovaj novi materijal igrati značajnu ulogu u budućnosti kao etički i ekološki prihvatljiva varijanta.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi vlak pariškog metroa stiže krajem 2025., a već je dobio oznaku Francuskog instituta za dizajn

Île-de-France Mobilités, RATP, Alstom i dizajnerska agencija Avant-Première za novu klasu vlakova MF19 nagrađeni su oznakom Janus de l’Industrie koju od 1953. dodjeljuje Francuski institut za dizajn. Time je nagrađen njihov zajednički petogodišnji rad na inovativnom dizajnu novog vozila pariške podzemne željeznice MF19, modularnog vlaka stvorenog da odgovori na potrebe današnjice i izazove sutrašnjice.

Novi mjerni uređaj bečkih znanstvenika smanjuje rizik operacije

Novi medicinski uređaj, koji su razvili znanstvenici s Tehničkog te Medicinskog sveučilišta u Beču, pomoću različitih senzora može na potpuno neinvazivan način odrediti vrijednosti koje pružaju informacije o mogućim komplikacijama. Izum je već zaštićen patentom, a trenutačno se planiraju prva klinička istraživanja.

Recikliranjem otpada do zelenog plina

Na Tehničkom sveučilištu u Beču (TU Wien) razvijen je novi tehnološki proces kojim se biogeni otpadni materijal pretvara u vrijedne te ekološki prihvatljive i ugljično neutralne izvore energije

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER