Svake jeseni austrijski glavni grad pokreće novu zelenu ofenzivu
U Beču se svake godine posadi 4.500 novih stabala
Na području glavnog grada Austrije trenutno raste oko pola milijuna stabala koja imaju važnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena
Austrijska se metropola redovito nalazi na vrhu ljestvice svjetskih gradova s najboljom kvalitetom života, a ove je godine u izboru konzultantske tvrtke Resonance Consultancy osvojila titulu najzelenijeg grada u svijetu. Tome svakako doprinosi i visok udio zelenih površina koji u glavnom gradu Austrije iznosi čak 53 posto. No Beč tu ne namjerava stati, već nastavlja provoditi mjere ozelenjavanja kojima, između ostaloga, želi odgovoriti na klimatske promjene, kazala je Ulli Sima, članica bečkog poglavarstva za okoliš.
Važnu ulogu pritom ima sadnja stabala jer ona rashlađuju gusto naseljena gradska područja, apsorbiraju sitne čestice i ugljikov dioksid te stvaraju kisik.
Beč uspijeva zadržati konstantan udio zelenih površina od preko 50 posto, a rješenje je pronašao u prenamjeni industrijskih površina, povećanju broja parkova i ozelenjavanju fasada
„Na području Beča trenutno ima oko pola milijuna stabala, a ovako velik broj nije slučajnost, nego rezultat napornog i dosljednog rada iza kojeg stoji pomno razrađena strategija. Još više drveća i zelenih površina, kao i manje asfalta i betona, to su važni ciljevi klimatskog modela grada Beča u vrijeme porasta temperatura te sve češćih i izraženijih ljetnih vrućina“, naglasila je Ulli Sima.
- Odrasla se stabla u Beču ne uklanjaju i ne zamjenjuju mladima iz „sigurnosnih razloga“, već se o njima pažljivo brine, a mlada se stabla sade tamo gdje ih prije nije bilo - baš kao jučer u ulici Neubaugasse u blizini poznate trgovačke ulice Mariahilfer Straße. © PID Christian Fürthner
Godišnje se u Beču posadi oko 4.500 novih stabala, od toga najviše ujesen jer se jesen smatra idealnim godišnjim dobom za sadnju kada stabla najbolje puštaju korijene i imaju idealne uvjete za početak svog života u gradu. Za odabir, sadnju i održavanje drveća zaduženi su djelatnici bečkog poduzeća za održavanje gradskih vrtova (MA 42). Tako su, primjerice, u suradnji s austrijskim i međunarodnim stručnjacima sastavili popis vrsta drveća koje dobro podnose vibracije, zbijanje tla, vrućine i ostale čimbenike karakteristične za urbane sredine. Asortiman drveća u Beču trenutno obuhvaća oko 30 različitih vrsta.
Osim toga, djelatnici gradskog poduzeća MA 42 su u suradnji sa stručnjacima razvili poseban supstrat koji se sastoji od mineralnih i organskih tvari, a koristi se prilikom sadnje stabala te pospješuje njihovu sposobnost skladištenja vode i prozračnost.
Bečka gradska uprava dobro zna da drveće značajno doprinosi zaštiti klime i boljoj kvaliteti zraka u gradu
- Zelene vreće za zalijevanje mladih stabala (njem. Gießsäcke) koriste se ne samo u Beču, već i u mnogim drugim europskim gradovima © PID Christian Fürthner
Velika pozornost posvećuje se i brizi o drveću. Osim što se sva novozasađena stabla najmanje jednom tjedno ručno zalijevaju, na njihova se debla pričvršćuju posebne vreće za navodnjavanje zahvaljujući kojima voda polako teče do korijena stabla te se ravnomjerno raspoređuje.
Posebno zanimljivu inovaciju predstavlja novi postupak navodnjavanja stabala koji je u Beču prvi put predstavljen u rujnu na otvaranju jednog preuređenog parka u 18. gradskom okrugu Währing. Ondje je ispod popločane površine postavljen sloj šljunka i sitnijih čestica te je stvoreno više prostora za širenje korijenja stabala u tlu. Umjesto u kanal, oborinske se vode usmjeravaju u taj sloj koji ih poput spužve upija i zadržava, što stablima tijekom vrućih ljetnih dana omogućuje opskrbu dovoljnom količinom vode.
EurocommPR / Ekovjesnik