Blok 19: Na studije i sličice potrošeno 2,4 milijuna kuna
… a zbog kompliciranih vlasničkih odnosa projekt neprovediv!
Kako je jutros objavio Strah od slobode, „čak 2.404.550 kuna (PDV uključen) stajale su raznorazne studije, projekti i mišljenja za pompozno najavljivan, ali zato još dugo neprovediv projekt Bloka 19 koji bi trebao biti uzor i putokaz za revitalizaciju i obnovu nakon potresa svih zagrebačkih donjogradskih blokova.“
Podsjetimo, na prošlotjednoj Prvoj hrvatskoj konferenciji o potresnom inženjerstvu (1CroCEE) u organizaciji Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održana je prezentacija projekta urbane obnove zagrebačkog središta - Blok 19 na kojem je 12 eksperata predstavljalo cjelovitu urbanu obnovu Bloka 19 kao modela obnove svih 168 donjogradskih blokova.
Prezentaciji je prisustvovala i obnašateljica dužnosti gradonačelnika Grada Zagreba dr.sc. Jelena Pavičić Vukičević koja je istaknula kako je za obnovu Zagreba „najbitnije da se radi o cjelovitoj obnovi, obnovi koja unutar bloka stvara nove vrijednosti.“ Naime, Pavičić Vukičević je najavila kako se unutar navedenog donjogradskog bloka priprema i izgradnja muzeja Dušana Džamonje. „Otvaranje prostora, komunikacija, zelenilo, novi sadržaji - sve ono što zapravo čini urbano tkivo grada Zagreba. Ovo je jedna nova vizija razvoja grada koja će nam omogućiti da vratimo pozitivnu energiju u zagrebačko središte“, kazala je Jelena Pavičić Vukičević.
O navedenom projektu u četvrtak je svoj osvrt objavio i „Strah od slobode“ koji u nastavku prenosimo u cijelosti:
„Papir podnosi sve, pa tako u Bloku 19 imamo muzej Dušana Džamonje, studij dizajna, kulturno-informativni centar, podzemne garaže, amfiteatre na otvorenom, horizontalni neboder, gradsku oranžeriju (!) te, kako je kazao Ivica Rovis, omiljeni pročelnik Zavoda za prostorno uređenje, zagrebački leteći ćilim, što god to bilo. Sve to nalazi se u dva naručena projekta, ukupno plaćena gotovo pola milijuna kuna. Projekt Marijana Hržića trebao bi se realizirati daleke 2050. godine, dok Krešimir Rogina, istinski vizionar, inače poznat i s Bandićeve liste za europske izbore, završetak svoje vizije planira još kasnije.
Vizionarski planovi uključuju i podzemnu garažu za 400 automobila. Usporedbe radi, garaža na Kvatriću ima kapacitet od oko 350 mjesta. Osim dovlačenja novih automobila u najstroži centar, ovako velika podzemna garaža znači i to da će najveći dio zelenila unutar bloka biti zeleni krov, a ne prirodni teren.
Nejasno je na temelju kojih podataka su nastale ove futurističke bajke, jer su analize i oba projekta ugovoreni istovremeno, krajem listopada 2020., s rokom od 60 dana. Zanimljivo je da su okolišna i studija ekonomskih modela te pravna studija ugovorene tek u prosincu 2020. Upravo pravna studija ukazuje na vrlo loše zatečeno pravno stanje prostora u bloku gdje uz mješovito vlasništvo fizičkih i pravnih osoba postoji i „sitan“ problem neupisanih suvlasničkih omjera, neusklađenih zemljišnih knjiga, društvenog vlasništva i općenarodne imovine. Zbog toga će čitav projekt još dugo biti praktično neprovediv, jer bi samo rješavanje imovinsko pravnih odnosa kao temelja za početak realizacije, moglo trajati desetljećima, pa će većina plaćenih studija u međuvremenu zastarjeti.
Nakon skupih analiza i studija sada još samo trebamo pričekati da svizac na letećem ćilimu zamota čokoladu i gradnja može početi.
A za sve one koji žele znati više, donosimo sretne dobitnike javnog novca utrošenog na ovu viziju (PDV uključen), a svi podaci javno dostupni na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave RH (EOJN):
- Usluga izrade sociološke studije: 42.800 kn, Institut za društvena istraživanja,
- Usluge u području gospodarenja energijom: 237.500 kn, Fakultet strojarstva i brodogradnje,
- Usluge povezane s klimatologijom: 237.500 kn, Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske,
- Usluge projektiranja u arhitekturi: 231.250 kn, Arhitektonski atelier Hržić,
- Usluge prostornog planiranja: 233.125 kn, Arhitektonski fakultet,
- Arhitektonske usluge, inženjerske usluge i usluge planiranja, 248.125 kn, R inovacija,
- Savjetodavne usluge u području transportnih sustava: 248.125 kn, Građevinski fakultet,
- Tehničke studije: 243.750 kn, Građevinski fakultet,
- Arhitektonske i srodne usluge: 198.000 kn, Institut za povijest umjetnosti,
- Usluge savjetovanja u pitanjima okoliša: 121.875 kn, Arhitektonski fakultet,
- Pravne usluge: 237.500 kn, Pravni fakultet,
- Ekonomski modeli obnove: 125.000 kn, Ekonomski fakultet“
- Nedavno je "obnovljeno" (čitaj asfaltirano) okretište Črnomerec, a sada se predlažu „zelena stajališta“ / Izvor: Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba
„Zagreb grad izgubljene urbanosti, nejasnoga identiteta i iscrpljenih resursa“
Kako navodi Krešimir Rogina, studija polazi od teze da je Zagreb grad izgubljene urbanosti, nejasnoga identiteta i iscrpljenih resursa, čime se očito odaje još jedno priznaje dvadesetogodišnjem „delanju“ cjelokupne zagrebačke gradske uprave i njenom neodrživom načinu upravljanja gradom. Pored svega navedenog i neprovedivog, moramo priznati, najviše nas je zaintrigirala ideja o Zagrebačkom tepihu, „letećem ćilimu koji povezuje prvu podrumsku etažu i najvišu nebodera (!), urbanom senzacijom za stanovništvo i turiste.“
U Zavodu za prostorno uređenje Grada Zagreba ističu kako su institucija koja podržava najnaprednije klimatski neutralne politike i aktivnosti, a na izradi ovog projekta okupio je multidisciplinarni tim stručnjaka okupljenih u dvanaest ekspertnih radnih grupa. Kako navode, „rezultati istraživanja su očekivano potvrdili važnost polidisciplinarnog pristupa rješavanju izazova u prostoru i otvorili puteve za inovativni i održivi razvoj“, a građani i građanke Zagreba bi na završetak realizacije ovog projekta trebali pričekati još barem tridesetak godina.
Više o samom projektu, koji je građane/ke Zagreba uz očekivanu neprovedivost uobičajeno skupo stajao, možete pročitati ovdje.
Ekovjesnik