Na mladog surog orla nazvanog Solsticije postavljen GPS odašiljač

Zahvaljujući odašiljaču, mladi orao će nam omogućiti bolji uvid u područje koji pokriva, otkrivati svoje navike te davati druge vrijedne i važne podatke

U gnijezdu na visokoj i strmoj stijeni u Istri mladi suri orao čeka da vine svoja krila, a putem GPS-a će davati podatke o tome kako ove ptice koriste teritorij. To je trenutno jedini označeni suri orao u Hrvatskoj, priopćila je Udruga Biom.

U suradnji Javne ustanove Natura Histrica i Udruge Biom, prošlog je tjedna postavljen GPS odašiljač na mladog surog orla prigodno nazvanog Solsticije jer je označen GPS-om upravo na najdulji dan u godini. U maniri vještih alpinista, Luka Meštrović iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Istarske županije te Sven Kapelj iz Bioma spustili su se po vertikalnoj stijeni do gnijezda, iz kojeg mladi orao još uvijek ne izlazi, te postavili odašiljač koji će davati vrijedne i važne podatke.

  • Slijeva nadesno: Sven Kapelj (Biom) i Luka Meštrović (Natura Histrica)

GPS odašiljač je postavljen uz dopuštenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a orao je označen kako bi se dobilo više informacija o tome kako ova ugrožena ptica koristi teritorij.

Podaci za teritorij su važni za provođenje mjera i za postizanje zaštite i očuvanja. Konkretno, podaci o kretanju orla mogu se koristiti kod prostornog planiranja i izgradnje objekata poput vjetroelektrana i dalekovoda, pa će se dobiveni podaci koristiti u upravljanju ovim područjem.

  • Solsticije u gnijezdu / Udruga Biom

Označeni orao trenutno je još na gnijezdu jer nije sposoban za samostalan let. Njegovo kretanje prati se preko kontrolne ploče, kojoj pristup imaju ovlaštene osobe, a kad na mapi bude vidljivo da je na udaljenim mjestima znat će se da je poletio, što se očekuje u idućim tjednima.

Ovaj mladi suri orao, koji će uskoro vinuti svoja krila iznad Istre, idućih će otprilike osam mjeseci provesti s roditeljima. U tom periodu ćemo stoga dobivati podatke i o teritoriju odraslih ptica, a od ožujka ili travnja će se mladi orao zaputiti na lutanje van roditeljskog teritorija pa će se pratiti isključivo njegovo kretanje. Zahvaljujući odašiljaču, bit će vidljivo kuda se orao kreće i gdje se zaustavlja, odnosno koji teritorij pokriva, a prema vremenu zadržavanje moći će se zaključiti i koji teritorij za što koristi.

  • Luka Meštrović i Sven Kapelj označavaju mladog orla u gnijezdu u Istri / Udruga Biom

Solsticije je trenutno jedini označeni suri orao s funkcionalnim odašiljačem, a sveukupno četvrti koji je označen u Hrvatskoj. Prvi je orao bio nastrijeljen kod Promine i označen je u oporavilištu prije nego što je pušten, da bi 2018. stradao na vjetroelektrani. Potom je dvije godine zaredom označavana mlada jedinka na području Zrmanje. U jednom slučaju odašiljač je pronađen i na njemu su bile pokidane trakice kojima je GPS pričvršćen na pticu, što znači da je najvjerojatnije odašiljač skinula sama ptica. Kod Senja je označena treća jedinka, čiji je GPS prestao davati signal ovog proljeća. Solsticije je četvrti suri orao koji je označen, a prostor na kojem će živjeti bit će treći teritorij koji će se nešto detaljnije mapirati.

>>> Pročitajte još >>> Lokacija projekata obnovljivih izvora energije ključna je za zaštitu biološke raznolikosti

Udruga Biom jedna je od vodećih organizacija civilnog društva za zaštitu prirode u Hrvatskoj i predstavnik BirdLifea u Hrvatskoj. Misija udruge je očuvanje bioraznolikosti zbog dobrobiti prirode i društva. Bavi se zaštitom divljih ptica te drugih vrsta i staništa, borbom protiv krivolova i drugih opasnosti za živi svijet, okuplja zaljubljenike u prirodu, organizira volontiranja, educira djecu, mlade i odrasle, provodi istraživanja te zagovara promjene koje pozitivno utječu na živi svijet. Svojim aktivnostima nastoji popularizirati znanost i širiti svijest o važnosti individualnog doprinosa očuvanju prirode. Više na www.biom.hr.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sudjelujte u izboru Ptice godine 2025.!

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka, ove godine nominirala je tri ptičje vrste koje konkuriraju za izbor Ptice godine 2025.

Spasimo gnijezda ispod lastovskih zvijezda!

Najnoviji Crveni popis ptica Europe (2021.) utvrdio je da je maleni hrvatski albatros – gregula (Puffinus yelkouan) – u stvari znatno ugroženiji nego što se to ranije mislilo. To je potaklo pokretanje kampanje kojom Udruga Biom želi spriječiti nestanak naših jedinih pravih morskih ptica iz Jadrana.

Otvoren izbor za Pticu godine 2024.

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka ove je godine nominirala tri ptičje vrste koje konkuriraju u izboru Ptice godine 2024.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER