U Njemačkoj građani pomažu u istraživanju mogućnosti smanjenja otpada na javnim površinama

Želite li i vi nešto poduzeti protiv bacanja otpada u okoliš?

Bacanje i namjerno ili nemarno ostavljanje sitnih količina otpada u okolišu izvan predviđenih mjesta ili spremnika za odlaganje otpada predstavlja velik problem za čovječanstvo i očuvanje okoliša.

Njemačko Savezno ministarstvo zaštite okoliša, očuvanja prirode, graditeljstva i nuklearne sigurnosti i Savezna agencija za zaštitu okoliša su pokrenuli projekt istraživanja bacanja otpada u okoliš, a građanke i građani se pozivaju na suradnju. Cilj ovog istraživanja je stjecanje uvida u uzroke bacanje otpada u okoliš i razvijanje mjera za njegovo smanjenje.

 

Istraživanje za čišći okoliš

Njemačko Savezno ministarstvo zaštite okoliša, očuvanja prirode, graditeljstva i nuklearne sigurnosti i Savezna agencija za zaštitu okoliša zajednički su pokrenuli projekt istraživanja bacanja otpada u okoliš, kako bi detaljno razmotrili situaciju u Njemačkoj te identificirali uzroke problema i razvili odgovarajuće mjere, instrumente i pristupe za njegovo smanjenje. Istraživanjem se namjerava doći do saznanja koja se točno vrsta otpada namjerno ili iz nemara baca u okoliš, u kojim količinama i na kojim mjestima.

Svatko može aktivno sudjelovati

Bitan dio ovog istraživačkog projekta je suradnja njemačkih građanki i građana, kako na anketiranju i prikupljanju podataka o količinama otpada, tako i u sudjelovanju u ekološkim akcijama prikupljanja otpada koje će se od ožujka do svibnja ove godine pod motom Jetzt ist Zähltag! odvijati paralelno s akcijama Let's Clean Up Europe na europskoj razini.

Sudjelovati se može i jednostavnim prikupljanjem i dostavom podataka o količinama otpada i to: jednokratnih Take-Away i To-Go ambalaža za hranu i piće te ostalih pakiranja za hranu i piće, vrećica, higijenskih proizvoda, tiskanih materijala i sličnih vrsta otpada.

Osim pojedinaca, na suradnju i sudjelovanje u ovom projektu pozivaju se i zainteresirane institucije, škole i udruge, kako bi dale svoj doprinos evidentiranjem vrsta i količina otpada na javnim površinama.

U međuvremenu, tijekom pokrenutog postupka registracije svih zainteresiranih za sudjelovanje u ovom projektu, Savezna agencija za zaštitu okoliša putem društvenih mreža preporučuje i poziva građane da se uključe u sve popularniju aktivnost joggiranja uz prikupljanje otpada u prirodi i na javnim površinama, poznatiju kao plogging.

R.I. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Njemačka ministrica zaštite okoliša želi zaustaviti kulturu bacanja

Nakon što je početkom studenog prošle godine njemačka savezna vlada na prijedlog ministrice zaštite okoliša Svenje Schulze pokrenula zabranu laganih plastičnih vrećica, savezni kabinet je prošlog tjedna izglasao zabranu upotrebe plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Nažalost, zabrana će stupiti na snagu tek 3. srpnja 2021. godine.

Značajno smanjenje otpada na britanskim plažama u samo godinu dana

Rezultati dobiveni programom čišćenja otpada s plaža Velike Britanije te praćenja istog u razdoblju od samo godinu dana ukazuju na značajno smanjenje različitih vrsta otpada, izuzev papira, metala i medicinskog otpada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER