Kemikalije promijenile boju i miris argentinske lagune

Riblji otpad ispušten izravno u lagunu Corfo

U vode lagune Corfo između gradova Rawsona i Trelewa, smještenih u argentinskoj pokrajini Chubut, zajedno s ribljim otpadom ispuštene su velike količine natrijevog sulfita. Lokalna prehrambena industrija ovu kemikaliju koristi za konzerviranje kozica i ribe, a nimalo „ružičasti“ problem prema tvrdnjama lokalnih ekoloških aktivista predstavlja veliku opasnost za okoliš i zdravlje ljudi.

Problem se pojavio kada je stanovnicima obližnjeg gradića Rawsona konačno dozlogrdilo od neugodnog mirisa ribljeg otpada koji se svakodnevno prevozio kamionima do obližnjeg postrojenja za zbrinjavanje otpada. Lokalno stanovništvo je prosvjedovalo i prijetilo blokadom prometnica pa su pokrajinske vlasti tvornicama za preradu ribe dopustile ispuštanje otpada izravno u lagunu Corfo. To je, naravno, dovelo do još većeg problema jer su vode lagune sada žarko ružičaste boje te se iz njih šire vrlo neugodni mirisi, izvijestio je portal Global News.

Lokalne vlasti pokušale su uvjeriti građane da će neuobičajena boja nestati za nekoliko dana te da neće imati štetne posljedice za okoliš. Međutim, malo tko bi povjerovao takvim izjavama pa je većina lokalnog stanovništva uvjerena da je riječ o ozbiljnom okolišnom problemu.

  • Facebook / Daniel Feldman/AFP

U pokrajini Chubut živi oko 600.000 stanovnika, a većina tvrtki za preradu ribe - vrlo važnih za lokalno gospodarstvo i osiguranje radnih mjesta, u stranom je vlasništvu. Poput mnogih multinacionalnih kompanija koje posluju u manje razvijenim dijelovima svijeta, neke od tvrtki u Chubutu ne pokazuju preveliku brigu za zaštitu okoliša.

„Riječ je o tvrtkama koje ostvaruju višemilijunske dobiti i ne žele financirati odvoz otpada do pedesetak kilometara udaljenog postrojenja za obradu otpada u Puerto Madrynu ili izgraditi slično postrojenje u neposrednoj blizini svojih pogona“, kazali su lokalni ekološki aktivisti.

  • Facebook / Daniel Feldman/AFP

Iako u svijetu postoji nekoliko jezera i laguna čije su vode prirodno ružičaste, poput slanog jezera Hillier na otoku Middle u otočju Recherche u Zapadnoj Australiji, zbog trenutne neprirodne boje vode u laguni Corfo i neugodnih mirisa koji se iz nje šire netko bi ipak trebao odgovarati.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Parizu otvoren bazen Austerlitz - podzemna „katedrala“ za pročišćavanje rijeke Seine

U bazenu Austerlitz zapremnine 50 000 m3 pohranjivat će se otpadne i oborinske vode tijekom velikih oborina. Bazen je izgrađen s ciljem postizanja zadovoljavajućeg sanitarnog stanja vode rijeke Seine i omogućavanja održavanja pojedinih plivačkih natjecanja tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024., ali i povratka pariških kupača u čistu rijeku od ljeta 2025. godine.

Znate li kolika je ekološka cijena jednog para traperica?

"Dotjerivanje" traperica zbog korištenja raznih kemikalija ima značajan negativan utjecaj, kako na okoliš, tako i na tekstilne radnike. Postoje ipak dva svjetska proizvođača traperica koji su razvili nove i ekološki održive tehnologije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER