Novi pariški Park Hans i Sophie Scholl otvoren u spomen na njemačke heroje otpora nacizmu

Pariz je bogatiji za još jednu zelenu i rekreacijsku površinu mješovite namjene

Pariz danas ponosno obilježava 77. godišnjicu oslobođenja od nacističke okupacije, a tim povodom postao je bogatiji za još jedan lijepi park. Jutros je svečano otvoren Park Hansa i Sophie Scholl, čime je u francuskoj metropoli odana počast ovim mladim herojima „Bijele ruže“ - njemačkog pokreta otpora nacizmu.

Izgradnja Parka Hansa i Sophie Scholl predstavlja dio velikog projekta urbane obnove četvrti smještene na površini od 15 hektara između pariške obilaznice (Boulevard Périphérique) i Bulevara Bessières u 17. pariškom arondismanu. Vrijednost projekta je u potpunoj preobrazbi ovog donedavno zapuštenog rubnog dijela grada, koji je od ljeta 2020. godine postao mjesto susreta stanovnika gradskih općina s obje strane pariške obilaznice. Također, uređenjem i ozelenjavanjem ovog dijela grada stvoren je urbani i krajobrazni kontinuitet između rijeke Seine i novog Parka Clichy-Batignolles - Martin-Luther-King, o kojem smo već pisali na našem portalu.

Južni dio novog parka čini 3.435 četvornih metara velika otvorena zelena površina koja služi za rekreaciju i organizaciju sportskih aktivnosti za različite dobne skupine, a opremljena je i udobnim klupama za sjedenje i opuštanje. Osim toga, travnjak je ispunjen većim brojem stabala i cvjetnih grmova koji dobro podnose sunce i visoke temperature.

© Clément Dorval / Ville de Paris

Sjeverni dio parka odlikuje bujnija vegetacija kojom se potiče biološka raznolikost, a ovdje je na površini od oko 5.000 m2 uređeno i sportsko igralište na kojem će se, uz malonogometno igralište, organizirati raznovrsna sportska ponuda za mlade u suradnji sa sportskim klubom Le Five. Igralište ima sintetički travnjak te je osigurano mrežom, a iako je prvenstveno namijenjeno mlađoj dobnoj skupini, moći će ga koristiti i stariji.

Park raspolaže i društvenim centrom koji je smješten na rubu sjevernog dijela parka. Navedeni sadržaji i oprema parka dodatno povećavaju atraktivnost nove zelene i rekreacijske površine za mješovitu namjenu.

Tko su Hans i Sophie Scholl?

Odabirom naziva parka odaje se počast sjećanju na Hansa Scholla i njegovu mlađu sestru Sophie, heroje njemačkog pokreta otpora nacističkom režimu tijekom Drugog svjetskog rata. U proljeće 1942. Hans Scholl i njegov prijatelj Alexander Schmorell osnovali su na Sveučilištu u Münchenu studentsku grupu otpora poznatu pod imenom „Bijela ruža“ te su dijeleći letke svoje sunarodnjake pozivali na nenasilni otpor Hitlerovom režimu.

Sophie Scholl, studentica filozofije i biologije na minhenskom sveučilištu, pridružila se svom starijem bratu tijekom zime 1942. godine, kada su akcije „Bijele ruže“ dosegle svoj vrhunac. Njihovo djelovanje proširilo se po cijeloj južnoj Njemačkoj te sve do Hamburga, gdje je skupina pristaša umnožavala i raspačavala antirežimske letke.

  • Park je otvoren 25. kolovoza 2021. u spomen na mlade njemačke heroje otpora nacizmu / Facebook - Anne Hidalgo

U noći s 15. na 16. veljače 1943. umnoženo je i podijeljeno oko dvije tisuće letaka, a Sophie i Hans Scholl su 18. veljače preostale letke odlučili podijeliti na svom sveučilištu. Nažalost, uhvaćeni su i prijavljeni Gestapou, a već 22. veljače 1943., nakon brze istrage, Narodni sud u Münchenu sastao se na trosatno suđenje. Sophie, Hans i njihov prijatelj Christoph Probst osuđeni su zbog „veleizdaje, subverzivne propagande, suučesništva s neprijateljem i demoralizacije vojnih snaga“ te osuđeni na smrt i pogubljeni istog dana. Sophie Scholl imala je 21, a njen brat Hans 24 godine.

Podsjetimo, u 17. pariškom arondismanu ove je godine dovršeno i uređenje Parka Clichy-Batignolles - Martin-Luther-King u kojem je na površini od 800 četvornih metara zasađen urbani voćnjak – zasad najveći u francuskoj metropoli.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Voćke, zelenilo i urbana poljoprivreda u novom parku otvorenom za sve!

U 17. pariškom okrugu dovršava se uređenje Parka Clichy-Batignolles - Martin-Luther-King u kojem je na površini od 800 četvornih metara zasađen urbani voćnjak – zasad najveći u francuskoj metropoli. Nedavno su posađene prve voćke na parceli koja se još uvijek uređuje, a prva berba očekuje se za dvije godine.

Bastille uskoro dobiva novi izgled

Pariška gradska uprava ulaže velike napore kako bi grad prilagodila potrebama suvremenog gradskog stanovništva i zaštitila ga od klimatskih promjena. Stoga se javni prostor grada ozelenjuje i namjenjuje različitim skupinama građana, a posebno je važno istaknuti kako je 6.934 četvornih metara nove pješačke površine na trgu Place de la Bastille dobiveno nauštrb kolnika.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER