Na najbližem šibenskom otoku dovršava se Hrvatski centar koralja

Po mnogočemu poseban, Zlarin je nadaleko poznat i po svojoj tradiciji koraljarstva

Riječ je o investiciji vrijednoj više od 24,1 milijun kuna, u kojoj je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU participiralo s 13,3 milijuna kuna, dok je ostatak pokriven sredstvima Europske unije u okviru natječaja „Promicanje održivog razvoja prirodne baštine“ na koji je aplicirao Grad Šibenik.

Budući Hrvatski centar koralja Zlarin (HCK Zlarin) posjetili su ovog tjedna Tomislav Petric, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU), državni tajnici u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić i Velimir Žunac te Petar Mišura, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj Grada Šibenika.

Projekt uspostave Hrvatskog centra koralja Zlarin obnovom i uređenjem kuća Šare i Kažerma bliži se kraju te su preostali tek manji zahvati koji se odnose na postavljanje završnih slojeva poda i atestiranje opreme i uređaja. Prema projektu, kuća Kažerma će funkcionirati kao izložbeni prostor sa stalnim postavom, koji će uključivati prikaz ekosustava i zaštićenih vrsta šibenskog arhipelaga, tradiciju koraljarstva otoka Zlarina i knjižnicu sa znanstvenim radovima i poezijom Vesne Parun. Objekt će biti opremljen najsuvremenijom tehnologijom poput proširene stvarnosti, kinetičkih figura i drugih audio vizualnih atrakcija. Kuća Šare je preuređena u edukacijsko istraživački centar s amfiteatrom i smještajnim jedinicama za istraživače i znanstvenike.

„Vrijednost radova zaključno sa srpnjem iznosi skoro 9 milijuna kuna od ugovorenih 13,6 milijuna kuna. Ta svota se  odnosi na objekte  HCKZ Kažerma i HCKZ kuća Šare. Radovi na sanaciji i održavanju pristupnog putu na otoku Zlarinu započet će nakon završetka turističke sezone,  a obuhvatit će i sanaciju dotrajale vodovodne mreže u suradnji s Vodovodom i odvodnjom d.o.o. Šibenik. Od odlučne je važnosti da projekt zaživi i pozicionira se na listi uspješnih projekata Grada Šibenika.“ – istaknuo je pročelnik Petar Mišura.

Projekt dakako nije vezan isključivo za koralje i koraljarstvo otoka Zlarina, već  i za revitalizaciju čitavog mjesta, a njegovom se realizacijom stvara platforma za bolji život na Zlarinu.

Prema riječima pročelnika Mišure, projektom će se uspostaviti i sustav praćenja kretanja posjetitelja, provesti monitoring koraligenske biocenoze, nabaviti električna plovila i vozila za prijevoz posjetitelja, izraditi set jedinstvenih suvenira HCK Zlarin, provesti edukacija o funkcionalnostima centra za djelatnike centra i partnere, razviti edukativni i turistički programi te razviti brend budućeg centra.

Grad Šibenik / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Samobor: Na Stražniku otvorena staza „Upoznajmo šumu”

U Park šumi Stražnik otvorena je edukativno rekreativna staza „Upoznajmo šumu“ uređena sredstvima dobivenim iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 830.000,00 kn od čega je 80 % financirano sredstvima Europske unije.

Ovog petka otvaraju se vrata Hrvatskog centra koralja Zlarin!

Otvaranjem zlarinskog Centra koralja, crveni koralj postaje pokretač razvoja otoka na sasvim drukčiji način. Umjesto eksploatacije, atraktivnost crvenog koralja i njegov status postaje temelj narativa o potrebi očuvanja bioraznolikosti.

Otvaranje inicijative „Za arhipelag bez plastike“

Nakon gotovo tri godine uspješne provedbe inicijative „Za Zlarin bez plastike“, u Krapnju i Zlarinu se ovog vikenda otvara inicijativa „Arhipelag bez plastike“ čime će se obilježiti Međunarodni dan bez plastičnih vrećica (3. srpnja), kao i stupanje na snagu Direktive Europske unije o jednokratnoj plastici u Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER