Predstavljena memorijalna umjetnička intervencija u Spomen-parku Dotrščina

Rad kosovskog umjetnika Dritona Selmanija može se razgledati do 25. rujna 2021.

Ovogodišnja memorijalna intervencija u čast žrtava fašizma u zagrebačkom Spomen-parku Dotrščina tradicionalno je predstavljena uoči Svjetskog dana mira, koji se već četrdeset godina obilježava 21. rujna.

U subotu 18. rujna povodom Svjetskog dana mira u zagrebačkom Spomen-parku Dotrščina - mjestu najvećeg masovnog zločina u povijesti Zagreba i jednog od najvećih ustaških stratišta u Drugom svjetskom ratu u Hrvatskoj, predstavljena je ovogodišnja memorijalna umjetnička intervencija Virtualnog muzeja Dotrščina. Riječ je o radu kosovskog umjetnika Dritona Selmanija nazvanom „Beyond, Beyond“ koji će se moći razgledati do sljedeće subote 25. rujna 2021.

© Ekovjesnik

Rad je postavljen na potezu između drugog i trećeg spomenika na Dotrščini te predstavlja „poetično i univerzalno čitanje šume i mjesta, a koliko prošlost, ujedno propituje i budućnost“, kazao je Saša Šimpraga, autor projekta Virtualni muzej Dotrščina. „Postavljanjem školskih ploča u dubinu šume, povijesni ili čak budući događaji bit će nam vodič za očuvanje sjećanja kroz neizbrisive poruke i pouke“, dodao je Šimpraga te naglasio kako Selmanijev rad uzima u obzir i nestabilnost prošlih sjećanja i zaborava kao oruđa za česte političke manipulacije.

Prilikom predstavljanja rada okupljenoj su se publici, osim Saše Šimprage i samog umjetnika Dritona Selmanija, obratili povjesničar te profesor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Tvrtko Jakovina i Zdravko Pantelić, predstavnik Udruge antifašističkih boraca Zagreb - Istok. 

Inače, ovogodišnja memorijalna intervencija u Spomen-parku Dotrščina izvodi se četvrti put u partnerstvu Virtualnog muzeja Dotrščina i Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba.

© Ekovjesnik

Šuma sjećanja postaje važna za zaštitu naše budućnosti

Driton Selmani je vizualni umjetnik i predavač na Likovnoj akademiji u Prištini i prvi je strani umjetnik čiji je rad predstavljen u Spomen-parku Dotrščina. Selmani je ove godine izlagao na Bijenalu u Veneciji u sklopu paviljona Kosova, rimskom muzeju Maxxi, Muzeju suvremene umjetnosti u Skopju, u Podgorici, Vlori i drugim gradovima.

„Iskorištene školske ploče već su pune priča koje se brišu nakon svake lekcije koju učenici nauče u školi. No, postoje neke lekcije, ili bolje rečeno vrijednosti, koje se uče i koje se ne mogu izbrisati“, kazao je umjetnik Driton Selmani. „Na Dotrščini priroda čuva sjećanje, iako to nije nužno onima koji priču o tom mjestu ne poznaju. Također uslijed klimatske krize koja će neizbježno utjecati i na ta stabla kao čuvare sjećanja, ne možemo zanemariti trenutne izazove koji ukazuju i na buduće promjene.“

Iskoristite prigodu i prošetajte se Spomen-parkom Dotrščina, koji je površinom gotovo tri puta veći od zagrebačkog Maksimira te ima status zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Pored „najstarijieg i najpoznatijeg" Maksimira, Dotrščina posve neopravdano pripada onim gradskim zelenim površinama koje su širem krugu građana/ki Zagreba manje poznate, a svojom impozantnom veličinom ipak predstavlja vrlo važan dio zelene infrastrukture grada.  

© Saša Šimpraga

Važnost gradskih parkova, šuma i općenito zelenih površina te njihova dostupnost što većem broju građana/ki osobito je došla do izražaja tijekom aktualne zdravstvene krize, kada se pokazalo koliko je bitan boravak na otvorenom i u prirodi. No, potreba za povećanjem broja i kvalitete zelenih površina postaje sve važnija i zbog sve izraženijih posljedica klimatskih promjena. Osim toga, postoje brojni znanstveni dokazi o pozitivnom učinku urbane prirode na mentalno zdravlje građana te se u aktualnim uvjetima klimatske krize nameće važnost očuvanja postojećih parkova i zelenih površina, kao i stvaranja novih.

Ulaganjem u zelenu infrastrukturu doprinosimo ublažavanju klimatskih promjena, štitimo i povećavamo bioraznolikost, poboljšavamo kvalitetu zraka te smanjujemo razinu buke i, ne zaboravimo, unapređujemo kvalitetu života građana i građanki. Kada se govori o Spomen-parku Dotrščina, osim očuvanja njegove važne uloge „pluća" grada, nameće se i potreba kvalitetnijeg održavanja i poboljšanja samog spomen-područja, što se od nove zagrebačke gradske uprave svakako očekuje. 

Intervju s umjetnikom Dritonom Selmanijem možete pročitati na Vizkulturi, a više informacija o Spomen-parku Dotrščina potražite ovdje.

 

  • S.F. / Ekovjesnik - Naslovna fotografija: Katarina Zlatec - Virtualni muzej Dotrščina

 

VEZANE VIJESTI

Napreduju radovi na obnovi i pošumljavanju rimskog parka Centocelle

U prvoj fazi obnove i intenzivnog pošumljavanja Parka Centocelle u istočnom dijelu Rima posadit će se 570 stabala različitih vrsta. Druga faza završit će se do 2026. godine, a uključuje završetak reorganizacije mreže staza i prilaza te unapređenje korištenja parka za sportske i rekreacijske aktivnosti.

Pomrčina za park!

Platforma 1POSTOZAGRAD u suradnji s Astronomskim društvom Beskraj i uz podršku mjesne samouprave organizira promatranje pomrčine sunca s livade sa zapadne strane Mamutice za koju se zagovara da se uredi kao javni park. Jedan od ciljeva akcije je i

ZAZELENI GRAD: Zagreb treba više zelenila, a manje betona

Aktivisti Greenpeacea danas su u suradnji s inicijativom 1POSTOZAGRAD zasadili drvored s 10 stabala medvjeđe lijeske (Corylus colurna) u Martićevoj ulici. Na sadnju je donesen i trometarski rekvizit drveća s porukom „TRI, ČETIRI, SADI!“ čime se Greenpeace uključio u Tjedan kolektivne sadnje stabala, ali i ukazao na važnost zelenih površina i drveća u našim gradovima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER