Dovršava se MOL Campus u Budimpešti

Novo sjedište MOL Grupe gradi se i oprema prema najvišim standardima energetske učinkovitosti i održivosti

Novo poslovno sjedište MOL Grupe s 143 metra visokim tornjem dovršit će se do jeseni sljedeće godine. Realizacijom projekta tvrtke Foster + Partners, Budimpešta će postati drugi grad u srednjoj i istočnoj Europi sa zgradom ovog prestižnog arhitektonskog studija, no velik dio budimpeštanskih stručnjaka i javnosti nije zadovoljan visinom tornja koja je u odnosu na prvotni projekt narasla za dodatna 23 metra.

Izgradnja 143 metra visokog tornja i novog poslovnog kompleksa MOL Campus počela je u listopadu 2019. godine prema projektu Foster + Partners, jednog od najpoznatijih arhitektonskih studija na svijetu. Projekt je od početka predstavljao pravi arhitektonski izazov, a u potpunosti bi trebao biti dovršen do jeseni 2022. godine. No, projekt je ujedno snažno podijelio stanovnike glavnog mađarskog grada, s obzirom da se velik dio njih pita uljepšava li ili šteti panorami Budimpešte?

Naime, toranj od 28 katova gradi se u blizini popularne budimpeštanske zelene oaze Kopaszi – područja nastalog na području nekadašnje luke na Dunavu u južnom dijelu Budima. Potpuno zapušteno i onečišćeno industrijom u posljednjim desetljećima komunističke vlasti, područje je revitalizirano projektom iz 2005. godine prema kojem je na površini od 40.000 četvornih metara posađeno 700 stabala, 20.000 grmova i 20.000 trajnica. Zahvaljujući obnovi ovaj dio Budimpešte ubrzo je postao omiljeno rekreacijsko područje koje građanima omogućuje izravni pristup Dunavu.

Pogled na Dunav © MOL Campus / Facebook

MOL Grupa je krajem 2017. najavila planove o preseljenju svog sjedišta u novi poslovni kompleks MOL Campus, čiji će suvremeni dizajn odražavati hrabru viziju strategije MOL 2030 kojom se ova grupacija tijekom ovog desetljeća nastojati prometnuti u lidera promjena u srednjoj i istočnoj Europi, ali također odigrati bitnu ulogu u preoblikovanju iskustava svojih zaposlenika. Premještanje sjedišta u novi MOL Campus tako neće samo doprinijeti boljoj operativnosti poslovanja, već će zaposlenicima grupacije pružiti bolje uvjete rada i suradnju kroz bolje fizičko, tehnološko i kulturno okruženje.

Studio Foster + Partners poznat je po svojim fascinantnim projektima realiziranima širom svijeta, primjerice staklenoj kupoli Reichstaga u Berlinu, Gherkin tornju u Londonu ili Apple Parku u Kaliforniji, ali i po primjeni najnovijih arhitektonskih trendova i najsuvremenije tehnologije. Time će svakako pridonijeti atraktivnosti novog sjedišta MOL Grupe, a Budimpešta će pored Varšave biti drugi grad u srednjoj i istočnoj Europi sa zgradom koju je projektirao ovaj prestižni arhitektonski studio.

U skladu sa strategijom MOL 2030, novo se sjedište tvrtke gradi i oprema prema najvišim standardima energetske učinkovitosti i održivosti te je u planu i osiguravanje LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) i BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) certifikata. Osim visinom, MOL Campus se odlikuje i posebnim oblikom dvostruko zakrivljenog tornja čije staklene površine i nosiva aluminijska konstrukcija trebaju biti hermetički zatvorene i vodonepropusne.

Dovršetak novog poslovnog kompleksa MOL Grupe očekuje se do jeseni 2022. godine. © MOL Campus / Facebook

Oblik tornja je nekoliko puta mijenjan tijekom izgradnje kako bi se omogućila bolja povezanost i transparentnost unutarnjih prostora. Sukladno tome, povećana je i prethodno planirana visina tornja od 120 metara, no unatoč dodatnoj visini njegova stabilnost je zajamčena dvjema armiranobetonskim jezgrama koje okružuje deset betonskih kružnih stupova. Konstrukcija tornja stoji na temeljnoj ploči debljine 2,2 metra u koju je uliveno 4.400 m3 betona i štiti toranj u slučaju potresa, što su potvrdila i kontinuirana mjerenja.

Jedna od glavnih karakteristika novog poslovnog tornja bit će bujno zelenilo koje će se protezati kroz njegovo središte, od centralnog atrija do krovne terase na vrhu tornja, dobro zaštićene od vjetra ostakljenom čeličnom konstrukcijom i podignutom na visinu od 23 metra. Zelenilo će djelovati kao društveni katalizator, stvarajući prostore za suradnju, opuštanje i nadahnuće. Korištenjem najsuvremenije tehnologije za upravljanje sustavom osvjetljenja, grijanja i hlađenja, ali i pogledima unutar i izvan kompleksa, ostvarit će se savršeno i inspirativno radno okruženje za zaposlenike koji će u njemu raditi.

Osim uredskim prostorima, toranj će raspolagati fitness dvoranom, restoranom, kantinom s balkonom te spremištem za bicikle. U cijelom kompleksu bit će ugrađeno 21 dizalo, uz dva protupožarna koja se neće zaustavljati ni u slučaju požara. Dizala će voziti brzinom od 18 km/h, što znači da će do krovne terase stizati za svega pola minute.

© MOL Campus / Facebook

Postavljanjem novih mjerila za Budimpeštu i Mađarsku, dizajn kompleksa će kroz svoj urbani kontekst dati velik doprinos poticanju održive gradnje. U MOL Campusu i njegovom okruženju nastojat će se poticati interakcija zaposlenika kao dio urbanog iskustva, ali i njihova rekreacija i način dolaska na posao. Svi zaposlenici imat će izravnu vezu s vanjskim okolišem, koji će im osiguravati svjež zrak, dnevnu svjetlost i fantastičan pogled.

Prema tvrdnjama dizajnera i čelništva MOL Grupe, toranj se uklapa u panoramu Budimpešte i stvara novu arhitektonsku vrijednost. Međutim, kako je izvijestio mađarski portal Telex, velik dio stručnjaka i javnosti smatra kako ovaj projekt nije u skladu s UNESCO-vim smjernicama zaštite svjetske baštine jer je vidljiv s udaljenog Margaretinog mosta (Margit híd) i uvelike nadvisuje kupole Bazilike sv. Stjepana i Parlamenta, kao i Budimski dvorac i brdo Gellért.

Građani Budimpešte svoje nezadovoljstvo izražavaju na društvenim mrežama, no izgradnja tornja ipak je u skladu s važećim propisima. Naime, zabrana izgradnje tornjeva viših od 90 metara, koja ima za cilj zaštititi izgled budimpeštanske panorame, ne odnosi na izgradnju novog tornja, budući da je odobrenje za njegovu gradnju donijeto prije usvajanja ovog zakona.

Novi poslovni kompleks MOL Campus trebao bi biti dovršen do jeseni 2022. godine, a kako će krovna terasa na vrhu tornja biti otvorena i za posjetitelje sigurno će postati nova turistička atrakcija s najljepšim pogledom na mađarsku metropolu.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Palazzo Verde je najzelenija zgrada u Belgiji

Više od tisuću različitih biljaka krasi stambenu zgradu Palazzo Verde (Zelena palača) koju je talijanska arhitektonska tvrtka Stefano Boeri Architetti nedavno dovršila u belgijskom gradu Antwerpenu.

MOL Campus - novo sjedište grupacije u Budimpešti

Novo sjedište tvrtke zvat će se MOL Campus, a njegov dovršetak očekuje se 2021. godine. Dizajn potpisuje Foster + Partners, jedan od najpoznatijih arhitektonskih studija na svijetu, poznat po brojnim fascinantnim projektima poput staklene kupole Reichstaga u Berlinu, Gherkin tornju u Londonu  ili Apple Parka u Kaliforniji.

U Budimpešti otvoren novi 143 metara visok MOL Campus

Novi MOL Campus, koji su dizajnirali Foster + Partners iz Londona i Finta Studio iz Mađarske, svečano je otvoren u četvrtak 8. prosinca 2022. Impresivna zgrada visoka 143 metra, koja će primiti oko 2500 zaposlenika MOL-a, dizajnirana je za stvaranje inspirativnog i održivog radnog mjesta.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER