Ovaj dizajnerski duo reciklira školjke i pretvara ih u ogledala i vaze
Ekološki prihvatljiv i održiv materijal ima velik potencijal za primjenu u dizajnu interijera
Dizajnerice Hyein Choi i Jihee Moon iz studija newtab-22 dosjetile su se kako obradom otpada u akvakulturi mogu proizvesti dekorativne predmete za uređenje interijera. Potencijal ovog industrijskog otpada je prilično velik jer se procjenjuje kako u svijetu svake godine nastane količina od oko sedam milijuna tona otpadnih školjki.
Studio newtab-22 sa sjedištem u Seulu i Londonu razvio je proces mljevenja ljuštura školjaka u prah i izrade materijala nazvanog Sea Stone ili morski kamen. U dobiveni prah Hyein Choi i Jihee Moon dodaju druge prirodne, netoksične i vezivne materijale, a proces dovršavaju ručno kako bi izbjegle korištenje topline i električne energije čime su njihovi krajnji proizvodi još održiviji. U svom konačnom obliku, materijal se odlikuje tvrdoćom i teksturom kamena, a čvrst je i izdržljiv poput keramike ili porculana.
- © newtab-22
Moon i Choi su se zainteresirale za pokretanje projekta nakon što su otkrile da većina otpada od školjki završava na odlagalištima ili se čak baca u more. Riječ je o otpadu čije hrpe ne predstavljaju nimalo ugodan prizor, a problem je još veći zbog izuzetno neugodnog mirisa. Recikliranjem ljuštura školjki smanjuju se troškovi zbrinjavanja otpada i sprječava onečišćenje mora, a kako se sastoje od kalcijevog karbonata predstavljaju vrlo vrijedan materijal koji se može pretvoriti u korisne i vrijedne upotrebne predmete.
Gotov proizvod može se usporediti s terrazzom, a svaki ima jedinstven izgled koji se razlikuje u obliku i boji. Među proizvodima se tako osim lijepo dizajniranih zidnih pločica nalaze umjetnički i dekorativni predmeti koji izgledom podsjećaju na morske stijene i valove, a koriste se kao vaze, svijećnjaci i ogledala ili pladnjevi za posluživanje i kutije za nakit.
- © newtab-22
„Zainteresirani smo za prirodne, nove ili zanemarene materijale“, navode Hyein Choi i Jihee Moon. „Tražimo korisna i intrigantna svojstva materijala, pokušavajući ih svojim dizajnom unijeti u suvremeni život. Cilj našeg rada je poticanje održive kreativnosti i predlaganje novih mogućnosti u dizajnu eksperimentiranjem i korištenjem inovativnih metoda te pronalaženjem nadahnuća u samoj prirodi.“
Dizajnerice i njihov rad možete pratiti na Instagramu (@newtab_22).
- © newtab-22
S.F. / Ekovjesnik