Otvorena je prva trgovina s proizvodima bez plastične ambalaže
Početak velike promjene u našim trgovinama?
Danas je u Amsterdamu otvorena prva Ekoplaza trgovina bez plastične ambalaže koja bi svim potrošačima, ali i trgovačkim lancima trebala poslužiti kao primjer kako se možemo oduprijeti njenom korištenju i obuzdati utjecaj plastičnog otpada na onečišćenje našeg planeta.
U amsterdamskoj trgovini nizozemskog lanca samoposluga Ekoplaza od danas je u ponudi gotovo 700 različitih proizvoda u novim razgradivim pakiranjima od biomaterijala, kao i u tradicionalnim staklenim, metalnim i kartonskim pakiranjima.
Sian Sutherland, suosnivačica inicijative za zaštitu okoliša A Plastic Planet, smatra kako bi svaka samoposluga trebala imati barem dio polica s proizvodima bez plastične ambalaže kao „simbol onoga što će trgovine hranom uskoro postati“. Sutherland je svjesna da će prelazak s plastične na biorazgradivu i tradicionalnu ambalažu izazvati snažan otpor velikih dobavljača, no više je nego očito kako je promjena neizbježna.
„Mi potpuno razumijemo da je to za mnoge proizvođače velik problem, no pakiranje hrane i pića u neuništive plastične materijale je u potpunosti neodrživo“, kaže Sutherland.
U lancu Ekoplaza očito su svjesni potrebe promjena, pa najavljuju uvođenje polica s namirnicama bez plastične ambalaže i u preostalih 74 trgovina širom zemlje.
Plastika je u suvremenom svijetu postala sveprisutna i često nam je bez nje teško zamisliti svakodnevan život. Naš planet, međutim, plaća vrlo visoku cijenu zbog našeg konzumerizma i kulture bacanja. Proizvodi poput plastičnih čaša, posuda za hranu ili boca za vodu služe nam za kratkotrajnu upotrebu, a za njihovu razgradnju ponekad su potrebna i stoljeća.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Science Advances, ljudi su do 2015. godine proizveli 8,3 milijarde tona plastike od kojih je čak 6,3 milijarde postao plastični otpad. Od tog otpada reciklirano je svega 9 posto, a 79 posto je završilo na odlagalištima ili u prirodi.
Porast ekološke osviještenosti koja raste usporedno s gospodarskim razvojem utjecao je na brojne inicijative na smanjenje otpada i poticanje održivog razvoja, pa se i nacionalne i lokalne politike sve češće vezuju uz otpad i održivo upravljanje prirodnim resursima.
S ciljem smanjenja plastičnog otpada Kenija je u kolovozu prošle godine uvela najstroži zakon na svijetu, prema kojem proizvođačima, prodavačima ili korisnicima plastičnih vrećica prijeti i do četiri godine zatvora ili kazna u visini od 40.000 dolara. U siječnju ove godine britanska premijerka Theresa May obvezala se na smanjenje plastičnog otpada u Ujedinjenom Kraljevstvu do 2042. godine, odnosno u roku od sljedećih 25 godina, a bivši nogometaš Manchester Uniteda Richard Eckersley nedavno je u Totnesu na jugozapadu Engleske otvorio prvu Earth.Food.Love zero waste trgovinu.
„Plastika je nevjerojatan materijal, ali problem leži u našem načinu njenog korištenja“, izjavio je Eckersley. „Dakle, ako je možemo što manje koristiti i izbaciti s naših popisa za kupovinu, sretni smo što našim kupcima možemo pružati tu uslugu.“
Kupci se u ovoj trgovini pozivaju na korištenje vlastitih spremnika i posuda za hranu te na raspolaganju imaju oko 200 organskih proizvoda koje je samo potrebno izvagati i platiti na blagajni.
Eckersley je sa suprugom priredio vodič „Ten Steps to Setting up a Zero Waste Shop“ kojim potiče na otvaranje sličnih trgovina, a već je pomogao otvaranje nekoliko trgovina u Walesu, Birminghamu i Bristolu.
„Postoji toliko drugih materijala koje možemo koristiti za pakiranje i prodaju hrane umjesto plastike“, tvrdi Sian Sutherland, koja vjeruje kako je ovo tek početak velike promjene u našim trgovinama.
R.I. / Ekovjesnik