Otvorena je prva trgovina s proizvodima bez plastične ambalaže

Početak velike promjene u našim trgovinama?

Danas je u Amsterdamu otvorena prva Ekoplaza trgovina bez plastične ambalaže koja bi svim potrošačima, ali i trgovačkim lancima trebala poslužiti kao primjer kako se možemo oduprijeti njenom korištenju i obuzdati utjecaj plastičnog otpada na onečišćenje našeg planeta.

U amsterdamskoj trgovini nizozemskog lanca samoposluga Ekoplaza od danas je u ponudi gotovo 700 različitih proizvoda u novim razgradivim pakiranjima od biomaterijala, kao i u tradicionalnim staklenim, metalnim i kartonskim pakiranjima.

Sian Sutherland, suosnivačica inicijative za zaštitu okoliša A Plastic Planet, smatra kako bi svaka samoposluga trebala imati barem dio polica s proizvodima bez plastične ambalaže kao „simbol onoga što će trgovine hranom uskoro postati“. Sutherland je svjesna da će prelazak s plastične na biorazgradivu i tradicionalnu ambalažu izazvati snažan otpor velikih dobavljača, no više je nego očito kako je promjena neizbježna. 

„Mi potpuno razumijemo da je to za mnoge proizvođače velik problem, no pakiranje hrane i pića u neuništive plastične materijale je u potpunosti neodrživo“, kaže Sutherland.

U lancu Ekoplaza očito su svjesni potrebe promjena, pa najavljuju uvođenje polica s namirnicama bez plastične ambalaže i u preostalih 74 trgovina širom zemlje.

Plastika je u suvremenom svijetu postala sveprisutna i često nam je bez nje teško zamisliti svakodnevan život. Naš planet, međutim, plaća vrlo visoku cijenu zbog našeg konzumerizma i kulture bacanja. Proizvodi poput plastičnih čaša, posuda za hranu ili boca za vodu služe nam za kratkotrajnu upotrebu, a za njihovu razgradnju ponekad su potrebna i stoljeća.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Science Advances, ljudi su do 2015. godine proizveli 8,3 milijarde tona plastike od kojih je čak 6,3 milijarde postao plastični otpad. Od tog otpada reciklirano je svega 9 posto, a 79 posto je završilo na odlagalištima ili u prirodi.

Porast ekološke osviještenosti koja raste usporedno s gospodarskim razvojem utjecao je na brojne inicijative na smanjenje otpada i poticanje održivog razvoja, pa se i nacionalne i lokalne politike sve češće vezuju uz otpad i održivo upravljanje prirodnim resursima.

S ciljem smanjenja plastičnog otpada Kenija je u kolovozu prošle godine uvela najstroži zakon na svijetu, prema kojem proizvođačima, prodavačima ili korisnicima plastičnih vrećica prijeti i do četiri godine zatvora ili kazna u visini od 40.000 dolara. U siječnju ove godine britanska premijerka Theresa May obvezala se na smanjenje plastičnog otpada u Ujedinjenom Kraljevstvu do 2042. godine, odnosno u roku od sljedećih 25 godina, a bivši nogometaš Manchester Uniteda Richard Eckersley nedavno je u Totnesu na jugozapadu Engleske otvorio prvu Earth.Food.Love zero waste trgovinu.

„Plastika je nevjerojatan materijal, ali problem leži u našem načinu njenog korištenja“, izjavio je Eckersley. „Dakle, ako je možemo što manje koristiti i izbaciti s naših popisa za kupovinu, sretni smo što našim kupcima možemo pružati tu uslugu.“

Kupci se u ovoj trgovini pozivaju na korištenje vlastitih spremnika i posuda za hranu te na raspolaganju imaju oko 200 organskih proizvoda koje je samo potrebno izvagati i platiti na blagajni.

Eckersley je sa suprugom priredio vodič „Ten Steps to Setting up a Zero Waste Shop“ kojim potiče na otvaranje sličnih trgovina, a već je pomogao otvaranje nekoliko trgovina u Walesu, Birminghamu i Bristolu.

„Postoji toliko drugih materijala koje možemo koristiti za pakiranje i prodaju hrane umjesto plastike“, tvrdi Sian Sutherland, koja vjeruje kako je ovo tek početak velike promjene u našim trgovinama.

R.I. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Plastic Attack – U petak počinje jednotjedni rat protiv plastičnog otpada

Prvi organizirani „napad“ dogodio se u ožujku prošle godine u britanskom gradiću Keynsham gdje je tridesetak članova grupe „Keynsham Plastic Re-Action“ na izlazu lokalne trgovine Tesco ostavilo svu nepotrebnu plastičnu ambalažu. Ideja je ubrzo prihvaćena u Kanadi i Belgiji, a pojedinačne akcije počele su se održavati u brojnim zemljama Europe i svijeta. Pravi globalni karakter akcija je poprimila početkom lipnja prošle godine kada je istovremeno održana u pedesetak zemalja svijeta.

Vrijeme je za PLASTIC ATTACK!

Akcije građana protiv prekomjernog korištenja plastične ambalaže u supermarketima održale su se nakon Ujedinjenog Kraljevstva i u brojnim drugim europskim i svjetskim zemljama. Danas je ta globalna akcija održana i u francuskim trgovinama gdje su potrošači pozvani da svu suvišnu plastičnu ambalažu ostave na izlazu iz supermarketa.

Prestanimo hraniti čudovište od plastike!

Međunarodni dan bez plastičnih vrećica, koji se brojnim aktivnostima širom svijeta obilježava dana 3. srpnja, postaje sve veći globalni pokret. Na taj dan, ali po mogućnosti i ostalih 364 dana u godini, ne kupujte i ne koristite plastične proizvode kako bismo smanjili naš plastični otisak.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER