CGO Biljane Donje: Studenti u praksi vidjeli ono što uče na fakultetu

Studenti Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu u posjetu CGO Biljane Donje

„Ovdje su studenti prve godine diplomskog studija Ekoinženjerstva i treće godine preddiplomskog studija koji imaju kolegij Upravljanje otpadom, tako da im je ovo što su vidjeli na gradilištu CGO-a pun pogodak. Teoriju uče na fakultetu, a ovdje na terenu vide što je to zapravo i kako će upravljati otpadom“, kazao je doc. dr. sc. Zvonimir Katančić.

Centar za gospodarenje otpadom Biljane Donje u petak 28. siječnja posjetili su studenti Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) Sveučilišta u Zagrebu. Tridesetak studenata sa svojim profesorima obišli su gradilište Centra i upoznali se s budućim postrojenjem za obradu otpada, a posebno su bili zainteresirani za postrojenje MBO-a, odnosno mehaničko-biološke obrade otpada, što je zapravo njihova struka.

U Centru u Biljanima Donjim dočekala ih je Ljiljana Jurjević iz tvrtke Eko d.o.o. koja ih je upoznala s dinamikom izgradnje CGO-a, a voditelj gradilišta Ilija Balta proveo ih je po pojedinim dijelovima koji su u visokoj fazi izgradnje, kao što je transportni centar, reciklažno dvorište, natkriveno skladište, odlagalište glomaznog otpada i sl.

  • Foto: CGO Biljane Donje / Eko d.o.o.

Studenti FKIT-a, kojima je posjet Centru u Biljanima Donjim zapravo terenska nastava, bili su jako zainteresirani za ovaj projekt jer će nekima od njih možda upravo ovaj CGO biti i mjesto zaposlenja, budući da će CGO u svom sastavu imati i laboratorij u kojem će se, primjerice, mjeriti kakvoća zraka.

Recikliranje i zbrinjavanje otpada naziv je kolegija koji na diplomskom studiju Ekoinženjerstva na FKIT-u predaje doc. dr. sc. Zvonimir Katančić, koji je i doveo svoje studente u Biljane Donje.

„Ovdje su studenti prve godine diplomskog studija Ekoinženjerstva i treće godine preddiplomskog studija koji imaju kolegij Upravljanje otpadom, tako da im je ovo što su vidjeli  na gradilištu CGO-a pun pogodak. Teoriju uče na fakultetu, a ovdje na terenu vide što je to zapravo i kako će upravljati otpadom“, kazao je Katančić.

  • Foto: CGO Biljane Donje / Eko d.o.o.

Sa studentima je u obilazak CGO-a došao i prof. dr. sc. Domagoj Vrsaljko koji je, kako kaže, oduševljen projektom.

„Ovo je veliki projekt i koliko sam vidio uskoro će biti dovršen. Dakle, već sljedeće godine ovdje će se zbrinjavati sav otpad koji nastane u Zadarskoj i južnom dijelu Ličko-senjske županije. Svaka čast svima koji su ovaj projekt doveli do samog kraja“, kazao je Vrsaljko.

U obilasku terena u Biljanima Donjim bila je i asistentica mag. ing. oecoing. Josipa Papac, a studenti su nakon posjeta Centru produžili do Šibenika gdje će se također upoznati s načinom rada novootvorenog Centra za gospodarenje otpadom Bikarac.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost obišli CGO Biljane Donje

Centar za gospodarenje otpadom Biljane Donje su krajem studenog posjetili predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU). Prvi put u obilasku ovog vrijednog projekta koji će riješiti pitanje otpada za cijelu Zadarsku i južni dio Ličko-senjske županije bio je novi direktor FZOEU-a Luka Balen te njegov zamjenik Mirko Budiša.

CGO Biljane Donje: Poigravanje sa zadarskim projektom od 50 milijuna eura

Ako u Zadru postoji projekt kojega vlast nepokolebljivo i pod svaku cijenu brani, a opozicija jednako tako ustrajno napada, onda je to izgradnja Centra za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim. Dodatnu težinu cijeloj priči daje podatak kako se radi o investiciji teškoj 50 milijuna eura od čega čak 70,65 posto osigurava Kohezijski fond Europske unije, piše Zadarski.hr.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER