Na pariškom Montparnasseu otvara se novi centar Les Ateliers Gaîté

U sklopu novog trgovačko-poslovnog centra, ovog će proljeća svoja vrata otvoriti i najveći europski Food Market

U srcu pariške četvrti Montparnasse, na samo par koraka od obnovljenog hotela Pullman, dovršava se izgradnja novog trgovačko-poslovnog centra Les Ateliers Gaîté. Radovi su započeli u srpnju 2017., a najavljeno otvaranje u pandemijskoj 2020. godini ipak je odgođeno za proljeće 2022.

Transformacija Montparnassea predstavlja jedan od najambicioznijih projekata urbane obnove u francuskoj metropoli. Započela je obnovom željezničkog kolodvora Montparnasse 2016. godine i hotela Pullman, drugog najvećeg pariškog hotela s 957 soba, koji je ponovno otvoren prošle godine. Velika preobrazba očekuje i toranj Montparnasse koji će zahvaljujući 300 milijuna vrijednoj obnovi do 2024. godine dobiti novi futuristički izgled prilagođen 21. stoljeću.

  • © Les Ateliers Gaîté

Veliki projekt obnove Montparnassea pokrenula je grupacija Unibail-Rodamco-Westfield, a središnje mjesto ovog dijela Pariza poznatog kao Ilot Gaîté - trokutastog bloka smještenog na sjeverozapadnom vrhu 14. pariškog arondismana, zauzimat će novi trgovačko-poslovni centar Les Ateliers Gaîté koji se gradi prema projektu nizozemske arhitektonske tvrtke MVRDV.

Novi centar nastaje na mjestu stare Galerie Gaîté, sagrađene 1970-ih godina, a raspolagat će ukupnom površinom od 30.000 m² maloprodajnog prostora, izložbenim prostorima, uredima, podzemnom šesterokatnom garažom, Do it yourself (DIY) radionicama, dječjim vrtićem, knjižnicom te 62 socijalne stambene jedinice. Velika novost bit će i najveći europski Food Market u kojem će se na površini od 6.000 četvornih metara uz trgovine prehrambenih proizvoda nalaziti i 15 restorana te tri bara.

  • © Les Ateliers Gaîté

Ranijom obnovom izvedenom početkom 1970-ih prema projektu francuskog arhitekta Pierrea Dufaua, ovaj se dio Montparnassea nije uspio prilagoditi promjenjivim potrebama urbanog stanovništva, a prilično izolirani blok monolitnih građevina nije ostvario povezanost s ostatkom četvrti. Stoga se projektom MVRDV-a cijelom prostoru nastoji vratiti ljudska dimenzija i to razbijanjem njegovog dosadašnjeg čvrstog, horizontalnog volumena na manje fragmente kojima se daje mješovita, ali i fleksibilna namjena s obzirom na buduće zahtjeve. Pročelja čine nizovi „kutija“ umetnutih u postojeći strukturni okvir, koje se razlikuju po veličini i namjeni, ali i boji te materijalima. Time se omogućuje širok raspon funkcija kao što su barovi, restorani, trgovine, knjižnica, vanjski vrtovi, dnevni i radni prostori.

  • © Les Ateliers Gaîté

Novi se centar gradi i oprema prema najvišim standardima energetske učinkovitosti i održivosti te je u planu i osiguravanje međunarodnog BREEAM certifikata (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), kao i francuskog certifikata za 'zelenu' gradnju HQE (Haute Qualité Environnementale), koji se dodjeljuje za izgradnju i upravljanje zgradama, kao i za projekte urbanog planiranja. Također, u dijelu projekta koristi se i niskougljični cement, a stambena zgrada na sedam katova građena je prvenstveno od drveta, uključujući konstrukciju i fasadu.

Valja napomenuti kako se nedaleko od novog trgovačko-poslovnog centra nalazi Katalonski trg (Place de Catalogne) na kojem će nastati prva od nekoliko pariških urbanih šuma. Realizacijom navedenih projekata očekuje se kako će ovaj dio Pariza postati znatno zeleniji i ugodniji, a uz stvaranje novog zelenog koridora između tri gradska arondismana (6., 14. i 15.) i kvalitetnije povezan površinama namijenjenima pješacima i biciklistima.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Kako će Toranj Montparnasse izgledati nakon 300 milijuna eura vrijedne obnove?

Novi će toranj trošiti deset puta manje energije, a čak 70 posto ventilacije će prirodno osiguravati vjetar. Toranj će dijelom postati energetski autonoman, zahvaljujući „dvostrukoj koži“ fasade koja će prikupljati kišnicu s krova i sa stakala tornja. Radi ušteda se pri obnovi planira ponovno upotrijebiti i 40.000 m2 starih stakala.

Ponovno osmišljavanje Pariza 2: objavljeni pobjednici natječaja

Drugo izdanje natječaja „Réinventer Paris“ bilo je usmjereno na oživljavanje neiskorištenih potencijala francuskog glavnog grada – ili točnije njegovih podzemnih prostora. Dana 15. siječnja objavljen je odabir 20 projekata od 217 ukupno pristiglih radova.

Kuća Goldtree dizajnirana je za održivi obiteljski život

Kada vam djeca porastu, vaša kuća iznenada postane premala. Život s blizancima tinejdžerima i svim njihovim bučnim posjetama prijatelja može postati pomalo naporan za roditelje koji mir i tišinu mogu pronaći jedino u svojoj sobi. Jedna takva obitelj potražila je pomoć arhitekata i preuredila svoj dom kako bi izbjegla sve izazove suživota s blizancima u tinejdžerskim godinama i stvorila posve novo ugodno mjesto za život.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER