Prva hrvatska virtualna elektrana počela s radom

Tehnološka tvrtka KOER prvi je hrvatski agregator koji je razvio vlastitu platformu i aktivirao prvu hrvatsku virtualnu elektranu te tako postao novi sudionik elektroenergetskog tržišta.

Virtualna elektrana je nužna za priključivanje novih kapaciteta obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sustav, elektrifikaciju prometa te tranziciju društva na održive načine potrošnje i proizvodnje električne energije, ističu u KOER-u.

Tehnološka tvrtka KOER objavila je da je s Hrvatskim operatorom prijenosnog sustava (HOPS) potpisala ugovor i aktivirala prvu hrvatsku elektranu. Promišljajući o potrebama suvremenog hrvatskog elektroenergetskog sustava i mogućnostima razvoja elektroenergetskog tržišta u Hrvatskoj, inovativni tim KOER-a sam je razvio potrebnu hardversku i softversku infrastrukturu. Pokretanjem prve hrvatske virtualne elektrane KOER je ujedno postao novi sudionik elektroenergetskog tržišta – agregator koji predstavlja sponu između tržišta električne energije i krajnjih korisnika koji čine virtualnu elektranu.

Za razliku od klasične elektrane koja se nalazi na jednom mjestu unutar elektroenergetskog sustava na koji je priključena, virtualna elektrana kroz svoju tehnološku platformu objedinjuje proizvođače, potrošače i spremnike električne energije koji se mogu nalaziti bilo gdje unutar hrvatskog elektroenergetskog sustava. Svima uključenima virtualna elektrana daje mogućnost ostvarivanja višestruke dobrobiti. Krajnjim korisnicima, koji stavljaju na raspolaganje dio svog kapaciteta proizvodnje ili potrošnje električne energije, omogućuje da postanu aktivni sudionici tržišta električne energije te kroz to ostvaruju dodatne prihode. U isto vrijeme, Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava (HOPS) pruža pomoćne usluge s ciljem optimalnog upravljanja i uravnoteženja proizvodnje i potrošnje energije u elektroenergetskom sustavu.

  • Marko Lasić, direktor KOER-a

Hrvatski elektroenergetski sustav se ubrzano decentralizira, a virtualna elektrana je njegov iznimno važan dio. Nužna je za priključivanje novih kapaciteta obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sustav, elektrifikaciju prometa te tranziciju društva na održive načine potrošnje i proizvodnje električne energije.

„Cilj nam je ubrzati energetsku tranziciju i pametnije upravljati energijom“, ističe Marko Lasić, direktor KOER-a, te dodaje: „Vjerujem da će KOER virtualna elektrana postati važan faktor stabilnosti suvremenog energetskog sustava te platforma za poslovne modele koji će pospješiti ekonomsku održivost obnovljivih izvora energije i ubrzati izgradnju nove energetske infrastrukture.“

Više informacija o tome tko se i na koji način može priključiti virtualnoj elektrani, time doprinijeti stabilnosti elektroenergetskog sustava, a uz to ostvariti dodatne prihode možete saznati na www.koer.com.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Vetropack Straža postala dio virtualne elektrane KOER

Vetropack grupa jedan je od vodećih proizvođača staklene ambalaže u Europi, a njihova tvornica u Humu na Sutli, koja proizvodi, prodaje i distribuira staklenu ambalažu u Hrvatskoj, susjednoj Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji te drugim zemljama jugoistočne Europe, potpisala je ugovor o sudjelovanju u radu virtualne elektrane KOER.

U Hrvatskoj blokirani projekti obnovljivih izvora energije

Postrojenjima obnovljivih izvora energije ističu rokovi za izgradnju jer ne mogu na vrijeme dostaviti sve potrebne dozvole. Zaustavljen je kompletan sustav ishođenja lokacijske, građevinske i uporabne dozvole za postojeće OIE projekte čime postaje izgledno da unutar zakonom zadanih rokova neće biti moguće izgraditi elektranu.

Nova pravila HOPS-a onemogućavaju razvoj OIE u vrijednosti 1,5 milijarde eura

Nakon dvije godine čekanja, HOPS je 14. srpnja 2023. objavio Pravila o priključenju na prijenosnu mrežu. Nažalost, umjesto da potaknu razvoj projekata OIE, donesena pravila ih onemogućuju. Ovako otežavajuća i diskriminirajuća pravila Hrvatska nije imala još od početka razvoja projekata obnovljivih izvora energije te ih OIEH s pravom smatra neprihvatljivima i u konačnici iznimno štetnima za Republiku Hrvatsku.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER