Ostvaruje se plan sadnje 70.000 stabala uz parišku obilaznicu

Nova „Miyawaki šuma“ sadi se već sljedećeg vikenda u okolici Lyona

Proteklog vikenda više stotina Parižanki i Parižana sudjelovalo je u kolektivnoj sadnji 2700 mladih stabala uz parišku obilaznicu. Sadnja drveća i širenje zelenih površina korištenjem čitavog niza mogućih intervencija u javnom prostoru značajni su za izgradnju zdravijih i održivijih gradova.

Sadnja se odvijala tijekom subote i nedjelje na području 17. pariškog arondismana – na lokaciji između pariške obilaznice Boulevard Périphérique i Avenue de Salonique, nedaleko od važnog pariškog prometnog  čvora Porte Maillot u sjeverozapadnom dijelu francuske metropole. Oko 300 volontera posadilo je 2700 stabala na zemljištu koje je dosad bilo prekriveno s travom i tek nekoliko stabala, a akciju su predvodili studenti Sveučilišta PSL (Université Paris sciences et lettres) te članice i članovi udruge Boomforest u nazočnosti dvojice šumara iz pariškog Gradskog odjela za zelene površine.

„Sadili smo hrastove, bukve, javore i lipe te razno bobičasto grmlje prema 'Miyawaki metodi'“, kazao je za pariški dnevnik Le Parisien Damien Saraceni, suosnivač udruge Boomforest. „Slijedimo primjer japanskog botaničara Akire Miyawakija i nastojimo obnoviti šumske ekosustave u urbanim područjima u rekordnom roku.“

Raznolikost biljnih vrsta i gustoća sadnje biljaka potiču bioraznolikost, a zahvaljujući odabiru autohtonih vrsta, prilagođenih lokalnom okruženju, tzv. „Miyawaki šume“ postaju samoodržive već nakon prve tri godine.

  • Pariški plan sadnje i zaštite drveća jednostavno nazvan „Plan Arbre“, predviđa sadnju stabala „gdje god je to moguće“. Tako se samo duž pariške obilaznice Boulevard Périphérique do 2026. godine planira posaditi oko 70.000 stabala​. © Boomforest 

Već ovog vikenda Boomforest organizira novu kolektivnu sadnju i to u gradu Vénissieux, u okolici Lyona. Tijekom tri dana, od 18.-20. veljače, planira se sadnja 900 autohtonih stabala čime će na površini od 300 m² nastati još jedna nova „Miyawaki šuma“.

Podsjetimo, prva pariška Boomforest šuma prema „Miyawaki metodi“ nastala je u dijelu obilaznice Boulevard Péripherique u ožujku 2018. godine, a financirana je iz participativnog proračuna Grada Pariza. Druga je posađena u studenom 2019. (Porte des Lilas, Paris 20), a treća i četvrta 2020. godine - u pariškom 17. arondismanu i kampusu Sveučilišta Nanterre. Tijekom 2021. godine posađene su još dvije: peta u okolici Pariza - Bois de Cergy (Cergy-Pontoise) i šesta - Parc de Parilly u Lyonu.

Boomforest je udruga građana koja nudi pomoć u stvaranju malih, gusto posađenih prirodnih šuma koje ne ovise o gospodarenju, već se same održavaju prirodnom dinamikom. Riječ je o poticanju procesa pošumljavanja zahvaljujući vrlo preciznoj metodi sadnje svjetski poznatog japanskog botaničara Akire Miyawakija. Ove šume rastu brže, gušće su i sadrže veću biološku raznolikost od konvencionalnih i planski uređenih zelenih površina, a osim toga pružaju višestruke ekološke i društvene prednosti. Mogu se lako saditi na svim vrstama tla i okruženja, a posebno u urbanim sredinama – u stambenim naseljima, na kružnim tokovima, uz prometnice, tvornice i skladišta, u školskim dvorištima, kao i na morskim i riječnim obalama.

 

  • S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Poslovna četvrt Part-Dieu u Lyonu dobiva urbanu šumu

Najavljeni u svibnju 2024. godine, radovi na uređenju urbane šume Bois de la Part-Dieu počeli su u utorak 11. ožujka simboličnim uklanjanjem asfalta uz nazočnost Bruna Bernarda, predsjednika Metropolitanskog vijeća Lyona. Ovu lyonsku urbanu šumu činit će 143 stabla na ukupnoj površini od 1,2 hektara.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER