Ostvaruje se plan sadnje 70.000 stabala uz parišku obilaznicu
Nova „Miyawaki šuma“ sadi se već sljedećeg vikenda u okolici Lyona
Proteklog vikenda više stotina Parižanki i Parižana sudjelovalo je u kolektivnoj sadnji 2700 mladih stabala uz parišku obilaznicu. Sadnja drveća i širenje zelenih površina korištenjem čitavog niza mogućih intervencija u javnom prostoru značajni su za izgradnju zdravijih i održivijih gradova.
Sadnja se odvijala tijekom subote i nedjelje na području 17. pariškog arondismana – na lokaciji između pariške obilaznice Boulevard Périphérique i Avenue de Salonique, nedaleko od važnog pariškog prometnog čvora Porte Maillot u sjeverozapadnom dijelu francuske metropole. Oko 300 volontera posadilo je 2700 stabala na zemljištu koje je dosad bilo prekriveno s travom i tek nekoliko stabala, a akciju su predvodili studenti Sveučilišta PSL (Université Paris sciences et lettres) te članice i članovi udruge Boomforest u nazočnosti dvojice šumara iz pariškog Gradskog odjela za zelene površine.
„Sadili smo hrastove, bukve, javore i lipe te razno bobičasto grmlje prema 'Miyawaki metodi'“, kazao je za pariški dnevnik Le Parisien Damien Saraceni, suosnivač udruge Boomforest. „Slijedimo primjer japanskog botaničara Akire Miyawakija i nastojimo obnoviti šumske ekosustave u urbanim područjima u rekordnom roku.“
Raznolikost biljnih vrsta i gustoća sadnje biljaka potiču bioraznolikost, a zahvaljujući odabiru autohtonih vrsta, prilagođenih lokalnom okruženju, tzv. „Miyawaki šume“ postaju samoodržive već nakon prve tri godine.
- Pariški plan sadnje i zaštite drveća jednostavno nazvan „Plan Arbre“, predviđa sadnju stabala „gdje god je to moguće“. Tako se samo duž pariške obilaznice Boulevard Périphérique do 2026. godine planira posaditi oko 70.000 stabala. © Boomforest
Već ovog vikenda Boomforest organizira novu kolektivnu sadnju i to u gradu Vénissieux, u okolici Lyona. Tijekom tri dana, od 18.-20. veljače, planira se sadnja 900 autohtonih stabala čime će na površini od 300 m² nastati još jedna nova „Miyawaki šuma“.
Podsjetimo, prva pariška Boomforest šuma prema „Miyawaki metodi“ nastala je u dijelu obilaznice Boulevard Péripherique u ožujku 2018. godine, a financirana je iz participativnog proračuna Grada Pariza. Druga je posađena u studenom 2019. (Porte des Lilas, Paris 20), a treća i četvrta 2020. godine - u pariškom 17. arondismanu i kampusu Sveučilišta Nanterre. Tijekom 2021. godine posađene su još dvije: peta u okolici Pariza - Bois de Cergy (Cergy-Pontoise) i šesta - Parc de Parilly u Lyonu.
- S.F. / Ekovjesnik