Gotovo svakog sata na Zemlji izgubimo jednu vrstu!

Earth Hour | Sat za planet Zemlju: Večeras na sat vremena ugasite svjetla za naš jedini planet!

WWF Adria je povodom današnjeg Sata za planet Zemlju „navio“ sat koji upozorava na izumiranje vrsta

>>> Pročitajte još >>> Populacije divljih vrsta od 1970. u prosjeku smanjene za dvije trećine

Ove subote na zagrebačkoj špici pažnju prolaznika plijeni sat čiji alarm zvoni na buđenje cijeloj ljudskoj vrsti. Svakih sat vremena odbrojava i upozorava na činjenicu da gotovo svakog sata na Zemlji izgubimo jednu vrstu. WWF Adria ga je u suradnji s agencijama Bruketa&Žinić&Grey i Dept te tvrtkom Go2Digital prigodno postavio danas, zadnje subote u ožujku, kada se diljem svijeta već tradicionalno obilježava Sat za planet Zemlju (Earth Hour).

Prema posljednjem Izvještaju o stanju planeta, objavljenom u rujnu 2020., veličina populacija sisavaca, ptica, riba, vodozemaca i gmazova je od 1970. godine do danas smanjena za zabrinjavajućih 68 %. Posljedica je to ekspanzije globalne trgovine, potrošnje, rasta stanovništva i ubrzane urbanizacije, zbog čega vrste gube svoja staništa ili bivaju izlovljene te izumiru.

„Naš odnos s prirodom je narušen. Ubrzano uništavanje prirode, kao posljedica ljudskih aktivnosti, ima katastrofalne utjecaje ne samo na populacije divljih vrsta, nego i na ljudsko zdravlje i sve druge aspekte naših života. Gotovo svakog sata u svijetu izgubimo jednu vrstu. Vrijeme nam istječe i ako želimo da se priroda oporavi, moramo odmah djelovati“, upozorila je Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije.

>>> Pročitajte još >>> U Europi 600 milijuna ptica manje nego 1980.!

  • Vrabac (Passer domesticus) - Dana 20. ožujka obilježen je Svjetski dan vrapca. Populacija vrabaca se tijekom posljednjih 40 godina dramatično smanjila širom Europe, a ponegdje je njihov broj danas četiri puta manji nego početkom 21. stoljeća. Pročitajte kako je Grad Pariz u partnerstvu s organizacijom Liga za zaštitu ptica (LPO) pokrenuo pilot-projekt „Quartiers Moineaux“ (Četvrti vrabaca) i to s ciljem povratka i povećanja populacije vrabaca te okupljanja građana/nki koji su voljni sudjelovati u zaštiti ove ugrožene vrste ptica. / Foto: Udruga BIOM

Da sat otkucava i nekim vrstama u našoj neposrednoj blizini, stanovnici Hrvatske mogu se uvjeriti na brojnim promidžbenim ekranima u našim gradovima gdje se nalaze fotografije nekih od najugroženijih vrsta u regiji, poput balkanskog risa, čovječje ribice ili sredozemne medvjedice.

Među najvećim prijetnjama divljim vrstama su zločini protiv prirode koji uključuju nezakoniti lov i ribolov, usmrćivanje zaštićenih vrsta, nezakonitu trgovinu i krijumčarenje te nezakonito hvatanje i posjedovanje divljih vrsta. Na mrežnim stranicama WWF Adrije moguće se informirati i o drugim načinima kako spriječiti gubitak bioraznolikosti. Bogatstvo i ljepotu svijeta oko nas možemo očuvati zajedničkim snagama, poručuju iz WWF Adrije te dodaju da u ovom vremenu velikih podjela i konflikata ne smijemo zaboraviti da svi dijelimo ovaj planet i moramo o njemu brinuti zajedno.

Sat za planet Zemlju može obilježiti svatko od nas, gašenjem svjetla od 20:30 sati, a isto će se dogoditi i na trgovima i znamenitostima brojnih naših i svjetskih gradova.

  • Sat za planet Zemlju pred Zagrebačkom katedralom / © Ratko Mavar / WWF Adria
Sat za planetu Zemlju - Earth Hour je WWF-ova globalna ekološka inicijativa. Pojedinci, tvrtke, vlade i zajednice su pozvani da ugase svoja svjetla na jedan sat u subotu 26. ožujka 2022. u 20:30 i time pokažu svoju potporu za ekološki održivo djelovanje. Sat za planet Zemlju počeo u jednom gradu u 2007. i dosad uključio stotine milijuna ljudi iz preko 190 zemalja diljem svih kontinenata te ušao u povijest kao najveća globalna volonterska akcija ikad organizirana. www.earthhour.org.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Čovječanstvo je od 1970. izbrisalo 60 % populacije divljih životinja

Prema izvještaju Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF), čovječanstvo je u četrdeset godina u prosjeku izgubilo 60 % sisavaca, ptica, riba, vodozemaca i gmazova. Glavne prijetnje životinjskim vrstama koje su identificirane u izvještaju izravno su povezane s ljudskim aktivnostima, uključujući gubitak i degradaciju staništa i prekomjerno iskorištavanje divljeg svijeta.

Populacije divljih vrsta od 1970. u prosjeku smanjene za dvije trećine

Uzroci uključuju uništavanje okoliša poput krčenja šuma, neodržive poljoprivrede i ilegalne trgovine divljim vrstama, što doprinosi izbijanju virusa poput COVIDa-19. Posebno zabrinjava visoka stopa smanjenja broja populacija slatkovodnih vrsta koje nestaju puno brže od onih u oceanima ili šumama. WWF stoga poziva na hitne mjere kako bi se trend preokrenuo do 2030. zaustavljanjem uništavanja prirodnih staništa i reformom našeg prehrambenog sustava.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER