Dubrovački akvarij dobio certifikat održivosti međunarodne organizacije „Prijatelj mora“

Dubrovački akvarij je zbog svojih izuzetnih napora u očuvanju mora prepoznat kao održivi akvarij

Međunarodna organizacija „Prijatelj mora“ („Friend of the Sea“) sa sjedištem u Italiji, čiji je cilj širenje održivosti za zaštitu planeta i ugroženih vrsta, dodijelila je Dubrovačkom akvariju certifikat za prepoznatljivost u održivosti.

Preuređeni Dubrovački akvarij svečano je otvoren u četvrtak 31. ožujka, a posjetitelji ga od 1. travnja mogu posjetiti svakog dana, osim ponedjeljka, od 10 do 16 sati.

Dubrovački akvarij, čiji je osnivač Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, smješten je unutar zidina tvrđave sv. Ivana iz 16. stoljeća te sadrži raznoliku morsku floru i faunu Jadranskog mora. Uobičajene jadranske vrste riba kao što su brancin, komarča i cipal, do rjeđe i zagonetne murine i kostoroga, među brojnim drugim vrstama ispunjavaju 24 sofisticirana akvarija, nazivajući ih domom.

„Namjeravamo poticati bolji uvid u ekologiju morskih organizama i povezane probleme nastale globalnim zagrijavanjem te otpadom i onečišćenjem oceana, a certifikat Prijatelj mora vidimo kao smjer u kojem želimo da Dubrovački akvarij ide kako bi ispunio naše održive ciljeve upravljanja”, izjavio je doc. dr. sc. Nenad Antolović, ravnatelj Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku.

„Naš cilj je pružiti referentnu listu za turiste i ekološki osviještene ljude koji žele odabrati akvarije na temelju njihovog poštovanja prema morskom okolišu i dobrobiti prisutnih morskih vrsta”, kazao je Paolo Bray, direktor „Friend of the Sea“.

Aquarium AquaRio u Brazilu, Lake District Coast Aquarium u Velikoj Britaniji, Aquarium Rubrum u Italiji i Aquarium Pula u Hrvatskoj već su dobili certifikat Prijatelja mora. Friend of the Sea poziva sve akvarije koji se mogu pohvaliti održivom politikom i edukacijom da se prijave za certifikaciju kako bi pridonijeli odgovornijem ponašanju šire javnosti.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Zaštitita Jadrana: Projektom ALIENA protiv širenja invazivnih vrsta

Znanstvenici IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju sudjeluju u Interreg projektu ALIENA, čiji je cilj zaštititi Jadransko more od stranih invazivnih vrsta. Konferencijom održanom 14. svibnja u Bariju obilježen je početak projekta koji će trajati sljedeće dvije i pol godine.

Prilagodbe na klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora

Znanstveno-stručni skup organizirali su Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Aquarium Pula, Udruga Morski obrazovni centar i Institut Ruđer Bošković. Zaključci sa Skupa objavljeni su s ciljem osvještavanja šire društvene zajednice o utjecaju klimatskih promjena na Jadransko more u kombinaciji s drugim pogubnim ljudskim aktivnostima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER