U Splitu održana Konferencija o smanjenju utjecaja sidrenja na morske cvjetnice
Završna konferencija projekta EU Interreg Italija-Hrvatska SASPAS „Safe Anchoring and Seagrass Protection in the Adriatic Sea“
Na konferenciji su predstavljeni rezultati i iskustva stečena tijekom provedbe projekta SASPAS te se raspravljalo o izazovima i mogućim rješenjima za smanjenje utjecaja sidrenja na morske cvjetnice, posebice livade posidonije (Posidonia oceanica). Konferencija je okupila predstavnike različitih institucija iz Hrvatske i Italije povezanih s pitanjima očuvanja morskih cvjetnica.
„Livade morskih cvjetnica, posebice posidonije, ugrožene su zbog nasipavanja obale, otpadnih voda, uzgajališta morskih organizama i korištenja povlačnih ribolovnih alata. Naročitu štetu livadama posidonije nanosi slobodno sidrenje. Ovom konferencijom želimo podijeliti iskustva o načinima smanjivanja utjecaja sidrenja na ova važna i ugrožena staništa“, naglasila je Zrinka Jakl, predsjednica Udruge Sunce.
Konferencija je završno događanje projekta EU Interreg Italija-Hrvatska SASPAS „Safe Anchoring and Seagrass Protection in the Adriatic Sea“, a održana je u Splitu 9. i 10. lipnja s ciljevima predstavljanja rezultata SASPAS projekta, razmjene iskustava o izazovima i mogućim rješenjima za smanjenje utjecaja sidrenja te izgradnje partnerstava i jačanja kapaciteta predstavnika različitih institucija iz Hrvatske i Italije povezanih s pitanjima očuvanja morskih cvjetnica.
Na konferenciji su predstavljena iskustva iz Hrvatske i Italije te primjeri dobre prakse iz Španjolske, a o pitanjima uspostave ekoloških sidrišta i kontrole slobodnog sidrenja raspravljali su panelisti, predstavnici zaštićenih područja, turističkog sektora i privatnih koncesionara sidrišta.
Projekt SASPAS započeo je u siječnju 2019. godine i završava u lipnju 2022. Cilj projekta je očuvanje i obnova morskih cvjetnica kroz postavljanje sigurnih sidrišta, pilot-transplantacije morskih cvjetnica, monitoring i definiranje integriranog sustava upravljanja za morske cvjetnice u Jadranu.
- Novi sidreni sustav u NP Kornati (lijevo) i sidrom uništena livada posidonije (desno)
Podsjetimo, u Hrvatskoj je u sklopu projekta SASPAS tijekom srpnja 2021. godine u području Nacionalnog parka Kornati postavljeno ukupno 40 ekološki prihvatljivih sidrišta. Postavljena su u uvalama Kravljačica, Strižnja, Šipnate i Tomasovac - Suha punta. U svakoj od navedenih uvala postavljeno je 10 sidrenih mjesta za plovila do 16 metara dužine. Svako sidreno mjesto označeno je bovom, a one su postavljene korištenjem „Earth Anchor“ sustava – metode bušenja kroz pijesak i morski sediment u stijensku podlogu pri čemu su sidra ukopana izravno u morsko dno. S obzirom na prirodu postavljanja, utjecaj na morski sediment je kratkotrajan i zanemariv, dok tijekom samog postavljanja i kasnijeg korištenja sidrišta nema nikakvog dodira s biljnim pokrovom. To je iznimno važno zbog očuvanja morskih cvjetnica pa je ovakav sidreni sustav ekološki prihvatljiviji u odnosu na postavljanje betonskih blokova.
Uspješnim postavljanjem takvog sidrenog sustava u sklopu SASPAS projekta, započelo je ostvarivanje dugoročnog cilja NP Kornati, odnosno uspostave sidrišta u svih 19 njegovih uvala te potpune zabrane slobodnog sidrenja na području nacionalnog parka.
Također, „u sklopu projekta provedena je i transplantacija posidonije na sidrenjem oštećenim lokalitetima, što je jedan od prvih takvih zahvata u hrvatskom dijelu Jadrana, a s ciljem podizanja razine svijesti nautičara i široke javnosti o ovim temama pokrenuta je i kampanju „Postani čuvar posidonije” koja još uvijek traje“, rekla je Vida Zrnčić voditeljica projekta SASPAS u Udruzi Sunce.
- U sklopu INTERREG Italy-Croatia SASPAS projekta provodi se praćenje morskih cvjetnica i prikupljanje podataka praćenja na godišnjoj razini, postavljanje ekološki prihvatljivih sustava za sidrenje (sidrišta i jednostavne signalne plutače), pilot transplantacije morskih cvjetnica i uspostavljanje integriranog sustava upravljanja za morske cvjetnice u jadranskom području (GIS Digital Information Platform -DIP) kao i izrada prijedloga Integriranog programa upravljanja zaštite morskih cvjetnica (MSSIMP). Projekt SASPAS daje veliku pozornost upravo problemu slobodnog sidrenja, s obzirom da i mala sidra mogu uništiti velike površine morskog dna.
Konferencija je bila otvorena za praćenje, a snimke su dostupne putem YouTube kanala na sljedećim poveznicama: 9. lipnja 2022. i 10. lipnja 2022.
- Ekovjesnik