Zakon o obnovi prirode kao velik poticaj za europsku bioraznolikost i zaštitu klime

Prema novom EU propisu restauracija prirode bit će obvezujuća za sve države članice!

Prijedlog propisa s obvezujućim ciljevima za restauraciju prirode, koji je Europska komisija predstavila 22. lipnja, mogao bi propadajuće ekosustave u EU-u dovesti na put oporavka, ističu u Udruzi Biom.

Prijedlog Zakona o obnovi prirode izričito je usmjeren na obnovu europske prirode, posebice na obnovu 80 % europskih staništa koja su u lošem stanju i povratak prirode u sve ekosustave, od šuma i poljoprivrednog zemljišta do mora, slatkovodnih i urbanih ekosustava. Prema prijedlogu zakona, pravno obvezujući ciljevi za obnovu prirode u različitim ekosustavima primjenjivat će se na svaku državu članicu EU-a, nadopunjujući postojeće zakone. Cilj je do 2030. godine mjerama obnove prirode pokriti najmanje 20 % kopnenih i morskih područja EU-a i na kraju ih proširiti na sve ekosustave kojima je potrebna obnova do 2050. godine.

Nakon nekoliko mjeseci odgode, Europska komisija je 22. lipnja objavila prijedlog novog propisa o obnovi prirode, najavljenog u Europskom zelenom planu 2020. godine. Komisijin prijedlog ogromna je prekretnica: nijedan drugi zakon nikad nigdje u svijetu nije postavio pravno obvezujuće ciljeve obnove prirode na ovoj razini. Riječ je o prvoj velikoj legislativi u EU-u od Direktive o staništima iz 1992. godine.

„Iako Komisijin prijedlog nije savršen, pozivamo na njegovo prihvaćanje i implementaciju jer predstavlja istinski pokušaj da se preokrene plimu gubitka bioraznolikosti i klimatskih promjena. Europski parlament i Vijeće EU moraju bez odgode u potpunosti podržati njegove pozitivne elemente te ojačati postojeće slabosti.

Komisijin prijedlog sadrži snažne elemente kao što su vremenski određene obveze za restauraciju posebnih staništa iz Direktive o staništima, ali i dalje od toga, uključujući kopnene, obalne, slatkovodne i morske ekosustave. Ovdje se krije potencijal za poboljšanje stanja prirode na velikoj razini“, ističu u Udruzi Biom.

„Nije riječ samo o preživljavanju prirode, nego o preživljavanju čovječanstva. Od poljoprivrede do ribarstva, naša sposobnost prehranjivanja čovječanstva ovisi o popravljanju štete nanesene ekosustavima, dok još možemo. Interesne grupe tvrde da je priroda prijetnja opskrbi hranom, no istina je da je ona naš najvažniji saveznik.“ – izjavio je Tomislav Hudina, voditelj Programa za staništa i botaniku u Biomu.

„Zdravi i (odr)živi oceani i mora temelj su opstanka čovječanstva. Međutim, stvarnost je da naša mora nikad nisu bila u lošijem stanju nego danas. Koraljni grebeni odumiru, riblje populacije su u opadanju, a morski život nestaje. Ali, ako mu se pruži šansa i ruka pomoći, more i morski ekosustav ima priliku za oporavak i obnovu. Snažnim propisom EU-a o restauraciji prirode većina štete koju su prouzročili ljudi i ribarstvo mogla bi biti poništena.“ – kazao je Hrvoje Čeprnja, Biomov stručni suradnik za ribarstvo.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Još jedan dio obale Liesingbacha pretvoren u prirodnu oazu

Tijekom posljednjih 20 godina obnovljeni dijelovi toka Liesingbacha razvili su se u pravu zelenu oazu i riznicu biološke raznolikosti. To tek slijedi za drugu polovicu toka ovog potoka koji se obnavlja u okviru velikog projekta integrativne zaštite od poplava, odnosno preostalih 9,2 km Liesingbacha koji postupno postaje sve prirodniji, zeleniji i čistiji.

Dobivena je jedna bitka za prirodu, klimu i Europski zeleni plan, ali borba se nastavlja!

Priroda, ali i sve veći popis dionika koji podržavaju zakonski propis EU-a s obvezujućim ciljevima za obnovu prirode mogu odahnuti jer je Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) Europskog parlamenta u vrlo tijesnom glasanju u četvrtak ujutro odbacio pokušaje konzervativnih i desničarskih skupina da sruše predloženi zakonski propis.

Ciljevi Strategije bioraznolikosti EU-a sadašnjim tempom neće biti dosegnuti do 2030.

Novi izvještaj organizacije BirdLife Europe & Central Asia otkriva da države članice EU-a nisu na putu da ispune ciljeve EU-a za zaustavljanje degradacije ekosustava i početak njihove obnove do 2030. godine. Europska unija je ovaj cilj prije gotovo pet godina postavila svojom Strategijom bioraznolikosti EU-a za 2030., ključnim dijelom Europskog zelenog plana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER