Ciljevi Strategije bioraznolikosti EU-a sadašnjim tempom neće biti dosegnuti do 2030.

Novi izvještaj BirdLifea: EU ne ispunjava ciljeve bioraznolikosti do 2030.!

Novi izvještaj organizacije BirdLife Europe & Central Asia otkriva da države članice EU-a nisu na putu da ispune ciljeve EU-a za zaustavljanje degradacije ekosustava i početak njihove obnove do 2030. godine. Europska unija je ovaj cilj prije gotovo pet godina postavila svojom Strategijom bioraznolikosti EU-a za 2030., ključnim dijelom Europskog zelenog plana.

„Strategija ima za cilj postaviti bioraznolikost Europe na put oporavka i sadrži specifične akcije i obveze. I dok su postignuti značajni uspjesi poput Zakona o obnovi prirode EU-a – prvog zakona te vrste za obnovu prirode na razini cijelog kontinenta – napredak u cjelini bio je spor. Sadašnjim tempom EU vjerojatno neće ispuniti svoje ciljeve do 2030. godine“, navodi se u izvještaju BirdLifea.

Izvještajem se kritički analizira trenutačna situaciju u vezi s ciljevima bioraznolikosti

U izvještaju se razmatraju akcije koje je EU poduzela i odgodila te područja u kojima je implementacija zastala ili se od nje potpuno odustalo. Također, evaluira se uloga donositelja odluka u sporom napretku. Procjenjujući konkretne akcije koje su institucija EU-a poduzimale od 2020. godine i uspoređujući ih s preporukama BirdLifea iz 2019. godine – izdanim tijekom razvoja Strategije – izvještaj izlaže koliko toga još treba učiniti kako bi EU ispunila svoje obveze u pogledu bioraznolikosti.

Ključni nalazi izvještaja BirdLifea su sljedeći:

Zakon o obnovi prirode postavlja obećavajući smjer, ali mora se implementirati kako bi bio uspješan

Zakon o obnovi prirode pruža bitan okvir za bioraznolikost EU-a, ciljajući obnoviti 20 % kopna i mora do 2030. godine i svih ekosustava koji trebaju obnovu do 2050. godine. Međutim, njegov učinak ovisi o odgovarajućoj implementaciji i financiranju.  

Kriza bioraznolikosti se pogoršava jer EU postiže malo napretka

Stopa gubitka bioraznolikosti nastavlja rasti, a ključni ciljevi očuvanja za staništa i vrste neće biti dosegnuti. Bez snažnijih obveza država članica, strože provedbe i dovoljnih resursa, EU će nesumnjivo propustiti svoje ciljeve bioraznolikosti za 2030. godinu i nastaviti pogoršavati klimatsku krizu.

Manjak financijskih sredstava ometa djelovanje za bioraznolikost

EU još uvijek nije ispunila obećanje da će godišnje izdvojiti 20 milijardi eura za bioraznolikost, a napori za očuvanje ovise o različitim, nedostatnim i često pogrešno usmjerenim sredstvima. Štetne subvencije i dalje podrivaju pozitivne učinke očuvanja i obnove. Nadalje, EU nije na putu da posveti 10 % svog proračuna ciljevima bioraznolikosti u 2026. i 2027. godini, unatoč tome što se obvezala to učiniti u svom dugoročnom proračunu. Trenutno ne postoji mehanizam u proračunu EU-a koji bi automatski popunjavao ove praznine. Trenutna sredstva posvećena očuvanju prirode, koja pokrivaju samo 1% proračuna EU-a od 2021. do 2027., nedovoljna su za suočavanje s razmjerima krize. Prema studiji Europske komisije, postoji rastući financijski jaz od približno 20 milijardi eura godišnje do 2030. godine. Zadovoljavanje novih financijskih potreba bit će ključno za zatvaranje tog jaza i postizanje ciljeva EU-a u pogledu bioraznolikosti.

Sadašnji poljoprivredni sustav zaključava EU u opasnu status quo situaciju

Poljoprivredni sustav EU-a glavni je pokretač gubitka bioraznolikosti, držeći poljoprivrednike u zamci neodrživih praksi. Iako je postignut neki napredak u promoviranju organske poljoprivrede, zaštiti oprašivača i smanjenju upotrebe pesticida, nedavne promjene politika – osobito slabljenje Zajedničke poljoprivredne politike – umanjile su te dobitke.

Morski ekosustavi su nedovoljno zaštićeni u ozbiljnoj mjeri

Morski ekosustavi Europe suočavaju se s ozbiljnim prijetnjama, pri čemu je manje od 1% morskih zaštićenih područja strogo zaštićeno. Neadekvatno upravljanje i nastavak neodrživih praksi podrivaju napore da se očuvaju ovi ključni morski ekosustavi.

„Bioraznolikost Europe je na rubu. Ponestaje nam vremena za zaštitu naših ekosustava, bez kojih nemamo nikakve šanse zaštititi se od sve većih prirodnih katastrofa. Dok se svijet okuplja oko hrabre obveze zaustavljanja gubitka bioraznolikosti, akcije EU-a na terenu opasno zaostaju. Rastući jaz između političkih obećanja i praktičnih akcija dodatno se pogoršava nedavnim pomacima prema deregulaciji koji prijete poništiti ključne zaštite. Vrijeme je da Europa prijeđe s riječi na djela: da ojačamo, a ne oslabimo naše napore u zaštiti bioraznolikosti i zaštitimo našu zajedničku budućnost.” – izjavila je Anouk Puymartin (BirdLife Europe).  

„Možemo i moramo bolje, posebno zato što živimo u zemlji bogatoj prirodom koja je nužna za kvalitetu našeg života, ali i za našu ekonomiju koja ovisi o stanju prirodnih resusa. Pozivamo hrvatske institucije i donositelje odluka da budu hrabri i odvažni u očuvanju našeg okoliša i prirode.“ – poručila  je Ivana Selanec, izvršna direktorica Udruge Biom.

 

VEZANE VIJESTI

Još jedan dio obale Liesingbacha pretvoren u prirodnu oazu

Tijekom posljednjih 20 godina obnovljeni dijelovi toka Liesingbacha razvili su se u pravu zelenu oazu i riznicu biološke raznolikosti. To tek slijedi za drugu polovicu toka ovog potoka koji se obnavlja u okviru velikog projekta integrativne zaštite od poplava, odnosno preostalih 9,2 km Liesingbacha koji postupno postaje sve prirodniji, zeleniji i čistiji.

Dobivena je jedna bitka za prirodu, klimu i Europski zeleni plan, ali borba se nastavlja!

Priroda, ali i sve veći popis dionika koji podržavaju zakonski propis EU-a s obvezujućim ciljevima za obnovu prirode mogu odahnuti jer je Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) Europskog parlamenta u vrlo tijesnom glasanju u četvrtak ujutro odbacio pokušaje konzervativnih i desničarskih skupina da sruše predloženi zakonski propis.

Zakon o obnovi prirode podržava 75 % građana u državama koje je ne podržavaju

Države članice EU-a koje ne podupiru Zakon o obnovi prirode (Nature Restoration Law) u suprotnosti su s javnim mnijenjem. Ovo je rezultat ankete provedene u Nizozemskoj, Finskoj, Mađarskoj, Italiji, Poljskoj i Švedskoj, koja pokazuje da je tri od četiri građana za novi zakon, dok raste pritisak na države članice EU-a da ga konačno usvoje.

„Povratak“ Zakona o obnovi prirode uz nepokolebljivu podršku javnosti

U ponedjeljak 17. lipnja predviđena je rasprava i moguće glasanje o Zakonu o obnovi prirode (Nature Restoration Law) na predstojećem sastanku Vijeća za okoliš, prema odluci belgijskog predsjedništva Vijeća EU-a. Nevladine organizacije u koaliciji #RestoreNature pozivaju države članice koje se protive da konačno prihvate dugo očekivani zakonski propis.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER