EUCF: Novi poziv gradovima za podršku u razvoju održive energije
Četvrti poziv inicijative European City Facility otvoren je od 9. lipnja do 30. rujna 2022.
Četvrti poziv European City Facility (EUCF) inicijative otvoren je od 9. lipnja do 30. rujna 2022. u 17:00 sati prema srednjoeuropskom vremenu (CET). Inicijativa je pokrenuta u okviru programa Horizon 2020 za podršku jedinicama lokalne samouprave u razvoju investicijskih dokumenata za ulaganja u održivu energiju.
Provedbom aktivnosti EUCF-a uključene jedinice lokalne samouprave jačaju svoje kapacitete za pripremu sličnih investicijskih podloga te uspostavljaju korisne kontakte s dionicima iz javnog i financijskog sektora.
Kako su izvijestili iz Udruge gradova, u protekla tri poziva potporu je uspješno osiguralo deset hrvatskih prijavitelja: gradovi Rijeka, Karlovac, Velika Gorica, Slavonski Brod, Križevci, Korčula, Cres, Poreč, Kastav i Pregrada.
„Raduje nas činjenica da su kolege gradonačelnici prepoznali važnost ulaganja u znanje, vještine i projekte lokalnih uprava koji doprinose ostvarenju ciljeva energetske učinkovitosti te im čestitam na trudu i sjajnom rezultatu! Ovo je još jedan dokaz koliko su hrvatski gradovi sposobni za privlačenje europskih sredstava. Lokalna samouprava ključan je dionik u zelenoj energetskoj tranziciji, a inicijative poput EUCF vrijedan su alat u njihovom osnaživanju da preuzmu vodeću ulogu kada je riječ o izgradnji održivog društva. Stoga pozivam i ostale gradove da aktivno sudjeluju u budućim otvorenim pozivima ove inicijative.” – izjavio je Željko Turk, predsjednik Udruge gradova i gradonačelnik Grada Zaprešića.
Predmet i uvjeti financiranja
European City Facility (EUCF) cilja podržati lokalne vlasti u razvoju investicijskih koncepata povezanih s provedbom aktivnosti utvrđenih u njihovim klimatskim i energetskim akcijskim planovima. Krajnji cilj EUCF-a je izgraditi značajan niz projekata za ulaganje u održivu energiju u gradovima i općinama u Europi.
EUCF inicijativa financira aktivnosti poput studija izvedivosti, analize tržišta, analize dionika, pravne, ekonomske i financijske analize, analize rizika itd., a koje su potrebne za razvoj investicijskih koncepata. Te aktivnosti može obavljati interno osoblje ili podugovoreni vanjski stručnjaci. EUCF poticajima ne mogu se izravno financirati stvarna ulaganja, ali se mogu podmirivati troškovi mobilizacije sredstava i troškovi usluga za razvoj investicijskog koncepta.
Fiksnom potporom do 60 tisuća eura po prijavi, EUCF inicijativa će financirati sve interne i eksterne aktivnosti i usluge gradova i općina koje su potrebne za razvoj investicijskog koncepta. EUCF je otvoren za sve jedinice lokalne samouprave, njihove grupe i lokalne javne subjekte koji okupljaju općine/lokalne vlasti iz država članica EU-a, država EEA-EFTA-e (Island, Lihtenštajn i Norveška) i Ujedinjenog Kraljevstva.
Kandidati moraju imati politički odobren klimatski i energetski plan. To uključuje SEAP (Akcijski planovi za održivu energiju) i SECAP (Akcijski planovi za održivu energiju i klimu), razvijene u okviru inicijative Sporazuma gradonačelnika ili planove sličnih ambicija s klimatskim i energetskim ciljevima barem za 2020. godinu.
Podnositelji zahtjeva moraju pokazati političku predanost razvoju investicijskog koncepta putem pisma potpore, potpisanog od strane gradonačelnika ili drugog relevantnog političkog predstavnika.
Podnositelj zahtjeva mora se obvezati na razdoblje praćenja EUCF-a od dvije godine.
Kriteriji ocjenjivanja
Prijave se ocjenjuju na temelju sljedećih pet kriterija ocjenjivanja:
- Veličina ulaganja;
- Ušteda energije;
- Upravljačka struktura;
- Uključivanje dionika;
- Usklađivanje s ciljevima EUCF-a.
Sve pojedinosti o procesu ocjenjivanja potražite u Smjernicama za prijavitelje (na engleskom jeziku).
Prednosti zajedničkih prijava
U skladu s ciljevima EUCF-a, gradove i općine potiču se na udruživanje snage i resursa te podnošenje zajedničkih prijava, kako bi se povećala ambicija prijave i povećale šanse za uspjeh.
Ako se želite prijaviti kao grupa posjetite stranice EUCF-a i provjerite što biste trebali uzeti u obzir za grupne prijave. Na stranicama se može pronaći i popis potencijalnih prihvatljivih kandidata uključenih u ovu kategoriju.
Kako se prijaviti?
Cjelokupni postupak prijave sastoji se od dva glavna koraka: provjere prihvatljivosti i pune prijave. Za više informacija o procesu prijave kliknite ovdje.
EUCF pozivi organizirani su paralelno za tri geografske regije uključujući sve zemlje koje ispunjavaju uvjete, a hrvatski prijavitelji spadaju pod kategoriju Srednja i istočna Europa, u okviru koje će se financirati izrada 22 investicijska koncepta s ukupnom potporom od 1,32 milijuna eura.
Očekivani učinak je razvijen investicijski koncept, dokument koji investitorima i financijskim institucijama pruža potrebne informacije za procjenu investicijskog projekta i odluku o ulaganju.
Prije prijave pročitajte Smjernice za prijavitelje te najčešća pitanja i odgovore (FAQ) na stranicama EUCF-a, dok za specifične upite možete kontaktirati EUCF Helpdesk ili nacionalnog stručnjaka, Regionalnu energetsku agenciju Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) koja je odgovorna za podršku hrvatskim prijaviteljima.
Za opće informacije i informativne aktivnosti zadužena je Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, koja je u suradnji s REGEA-om 22. lipnja organizirala informativni webinar za potencijalne prijavitelje na 4. EUCF poziv. Snimku webinara možete pogledati na YouTube-u.
Ekovjesnik