Solarne ceste kao ceste budućnosti

Šest primjera solarnih cesta koje bi mogle promijeniti prometnu infrastrukturu diljem svijeta

Ceste i putevi ne služe više samo za vožnju ili hodanje. Projekti solarnih cesta i puteva diljem svijeta pokazuju da ceste, biciklističke staze, pa čak i pločnici, mogu poslužiti kao čvrsta podloga za generiranje čiste energije.

Donosimo pregled šest različitih projekata s raznih strana svijeta koji dokazuju kako i prometnice predstavljaju veliki potencijal solarne energije i kako bi nam prometna infrastruktura uskoro mogla izgledati.

Modularni solarni paneli s kaljenim staklom

Tvrtka Solar Roadways nedavno je priopćila kako pregovaraju s potencijalnim ulagačima s raznih strana svijeta, a s njihovih stranica možete preuzeti i bojanke za djecu. / Foto: Solar Roadways

Scott i Julie Brusaw osnovali su prije nekoliko godina tvrtku Solar Roadways s ciljem transformacije asfaltiranih prometnica u ceste za generiranje energije. Njihov projekt koristi modularne solarne panele prekrivene kaljenim staklom kao zamjenu za standardni asfalt, a prva javna instalacija ove tehnologije predstavljena je 2016. u američkom gradu Sandpoint (Idaho). Iako je najavljen i plan za postavljanje ovih solarnih panela na dijelu mitske ceste Route 66 u Missouriju, čini se da je projekt zaustavljen zbog složenih administrativnih procedura. No tvrtka Solar Roadways nastavlja svoju misiju, a u svom nedavnom priopćenju navode kako pregovaraju s potencijalnim ulagačima iz Južne Koreje, Australije, Dubaija, Abu Dhabija i Austrije.

Jedan kilometar francuske solarne ceste s 2.880 solarnih panela

Francuka solarna cesta dužine jednog kilometra osigurava napajanje ulične rasvjete. / Foto: Facebook

Krajem 2016. godine u francuskom mjestu Tourouvre-au-Perche u Normandiji predstavljena je prva solarna cesta na svijetu, dužine jednog kilometra, a izgrađena je korištenjem Wattway tehnologije tvrtke Colas Grupa. Cesta na kojoj je ugrađeno 2.880 solarnih panela generira dovoljno energije za osvjetljavanje ulične rasvjete u mjestu s 3.400 stanovnika.

Wattway tehnologija se testira i na američkim cestama

Wattway tehnologija koristi se i pri realizaciji američkog projekta u Georgiji. / Foto: inhabitat.com

Nekoliko mjeseci nakon uspješne instalacije Wattway tehnologije na solarnoj cesti u Francuskoj, Zaklada Ray C. Anderson instalirala je prvih 50 četvornih metara solarnih panela na cesti koja povezuje američke savezne države Alabama i Georgia.

Ovaj pilot projekt dio je šireg plana za instalaciju Wattway tehnologije duž čitave prometnice dužine 29 kilometara, pomoću kojeg se ispituju mogućnosti ove tehnologije obnovljivih izvora energije. Pored solarnih panela na ovoj se prometnici planira i korištenje bioswale pejzažnih elemenata za prikupljanje i uklanjanje otpada i onečišćujućih tvari iz oborinskih voda, kao i punionice za električna vozila.

Kineska brza cesta sa solarnim panelima

Kineska solarna cesta trenutno raspolaže s panelima na površini od oko 5.900 četvornih metara / Foto: Qilu Transportation Development Group

Prije samo nekoliko mjeseci u kineskom Jinanu puštena je u promet solarna cesta dužine jednog kilometra koju je izgradila tvrtka Qilu Transportation Development Group. Ova cesta se sastoji od tri sloja: izolacija je na dnu, solarni paneli su u sredini, a na površini je postavljen prozirni beton. Solarni paneli trenutno prekrivaju površinu od oko 5.900 četvornih metara na dvije trake prometnice i na zaustavnoj traci, a godišnje mogu proizvesti milijun kilovatsati obnovljive energije.

S otvaranjem ove ceste povezana je i bizarna priča o krađi dijela solarnih panela s ceste i to odmah po njenom otvaranju. Kako paneli nisu pretjerano skupi, kradljivci su očito imali plan otkriti kako funcionira ova kineska tehnologija, a cesta je naknadno popravljena.

Neočekivana količina energije na nizozemskoj solarnoj biciklističkoj stazi

Solarna biciklistička staza SolaRoad u Nizozemskoj / Foto: inhabitat.com

Solarni paneli ne ugrađuju se samo na autocestama! Kada je Nizozemska u pitanju, naravno da je riječ o biciklističkim stazama i to stazi SolaRoad u gradiću Krommenie. Nakon jedne godine korištenja, ova solarna biciklistička staza proizvodila je 70 kilovatsati električne energije po jednom kvadratnom metru, što je dovoljno za napajanje tri kućanstva. Dizajner Sten de Wit i sama tvrtka TNO koja stoji iza projekta, nisu očekivali tako dobar rezultat, a k tome još većina korisnika ne primjećuje razliku između obične i solarne biciklističke staze.

Solarni pločnik za napajanje električnih automobila

Mađarska tvrtka Platio ugrađuje solarne pločnike / Foto: Platio

I pločnici mogu imati koristi od ugrađivanja solarnih panela. Tvrtka Platio iz susjedne Mađarske nedavno je instalirala solarni pločnik površine 5 četvornih metara i to panelima proizvedenima od reciklirane plastike. Pločnik ima dvije zadaće: prolaskom pješaka stvara čistu energiju i njome potom napaja električna vozila i pametne telefone. Tvrtka Platio je u pločnik koji se nalazi u sklopu velikog budimpeštanskog skladišnog kompleksa Prologis ugradila sustav snage 720 W i to samo u jednom danu. Kada se pločnik ne koristi za napajanje električnih vozila, tada električnom energijom napaja urede ovog poslovnog kompleksa u blizini zračne luke.

R.I. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Na novoj platformi Zapadnog kolodvora instalirat će se najveći bečki fotonaponski sustav

Suvremeniji, udobniji i ekološki prihvatljiviji bečki Zapadni kolodvor (Westbahnhof) dobit će nove perone prekrivene svijetlim i prozračnim krovom ukupne površine od oko 25 500 m², koji će se koristiti za proizvodnju zelene električne energije. Početak izgradnje planiran je za 2028. godinu, dovršetak krova očekuje se 2030., a nakon toga će se instalirati fotonaponski sustav.

Puštena u rad najveća mađarska solarna elektrana

Najveća mađarska solarna elektrana izgrađena je na sjeveroistoku zemlje, u blizini gradića Felsőzsolca i udaljena je oko 7 km od županijskog središta Miškolca. Elektrana je predviđena za godišnju proizvodnju 20 GWh električne energije, čime će namiriti potrebe cjelogodišnje potrošnje energije čak 10.000 lokalnih kućanstava.

Nova hibridna solarna ćelija prikuplja energiju Sunca i kiše

Solarna energija postaje sveprisutna u suvremenom svijetu, no ipak ima jedan nedostatak, a to je izrazito oblačno i kišovito vrijeme. Tim kineskih inženjera razvio je hibridnu solarnu ćeliju koja može proizvoditi električnu energiju po sunčanom i kišnom vremenu, koristeći triboelektrični učinak za prikupljanje energije kretanja kišnih kapi po površini panela.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER