Na novoj platformi Zapadnog kolodvora instalirat će se najveći bečki fotonaponski sustav

ÖBB: Bečki Westbahnhof postaje solarna elektrana

Suvremeniji, udobniji i ekološki prihvatljiviji bečki Zapadni kolodvor (Westbahnhof) dobit će nove perone prekrivene svijetlim i prozračnim krovom ukupne površine od oko 25 500 m², koji će se koristiti za proizvodnju zelene električne energije. Početak izgradnje planiran je za 2028. godinu, dovršetak krova očekuje se 2030., a nakon toga će se instalirati fotonaponski sustav.

Više udobnosti za putnike kroz bolju zaštitu od vremenskih uvjeta, ravnomjerno osvjetljenje i zelena električna energija s krova nove platforme veličine oko četiri nogometna igrališta (25 000 m²). To je kratki opis najnovijeg ÖBB-ovog projekta obnovljivih izvora energije u glavnom gradu Austrije.

Očekuje se da će fotonaponski sustav na krovu nove platforme godišnje proizvoditi oko 3.400 MWh zelene električne energije, što odgovara prosječnoj godišnjoj potrebi za električnom energijom za oko 850 kućanstava. Električna energija koristit će se izravno za opskrbu bečkog Zapadnog kolodvora te svih trgovina i ureda koji se tamo nalaze.

  • Vizualizacija nove solarne elektrane na bečkom Westbahnhofu © ZOOMVP / Wimmer

Osim toga, u šljunčanom dijelu krova prikupljat će se kišnica kako bi se spriječilo njezino isparavanje. To će dodatno doprinijeti prilagodbi klimatskim promjenama ovog dijela Beča i smanjiti negativne učinke toplinskih otoka u gradu.

Fotonaponski sustav za 100-postotnu zelenu električnu energiju

„Prednosti solarne energije su očite. Sa svakom solarnom elektranom dobivamo neovisnost, čistu električnu energiju, niže troškove energije i domaću dodanu vrijednost. Osim toga, ovaj projekt je izvrstan primjer kako se proizvodnjom čiste električne energije puno toga može učiniti i za poboljšanje mikroklime, a time i za kvalitetu boravka. Tim više sam zadovoljna što ÖBB daje svoj doprinos ovim velikim projektom na bečkom Westbahnhofu, u skladu s motom 'Iz fosila u obnovljive izvore'“, izjavila je Leonore Gewessler, austrijska ministrica za zaštitu klime, okoliš, energiju, mobilnost, inovacije i tehnologiju.

Financijska direktorica ÖBB-a Manuela Waldner naglasila je važnost ove inovacije u Beču: „Mi smo jedna od najvećih kompanija za zaštitu klime u Austriji i radili smo pionirski posao u elektromobilnosti još prije 100 godina. Zaštita klime je stoga dio našeg DNA. Od 2019. opskrbljujemo naše zgrade, pogone i kontejnerske terminale u potpunosti 100-postotnom zelenom električnom energijom. Kroz ovaj energetski projekt unutar grada također provodimo našu energetsku strategiju u Beču i još jednom pokazujemo svoju pionirsku ulogu u zaštiti klime.”

  • Slijeva nadesno: Josef Taucher, Leonore Gewessler i Manuela Waldner © ÖBB Mandl

„Beč bi trebao postići klimatsku neutralnost do 2040. godine. Prijelaz na obnovljive izvore energije jedna je od glavnih poluga koju koristimo za postizanje ovog cilja. Beč je već prijestolnica solarne energije. Od početka naše solarne ofenzive u Beču 2021. godine, fotonaponska proizvodnja u Beču se učetverostručila. Danas 10 000 fotonaponskih sustava daje dovoljno solarne energije za opskrbu više od 57 500 bečkih kućanstava klimatski prihvatljivom električnom energijom. Gradske vlasti Beča pozdravljaju novi projekt ÖBB-a na Westbahnhofu, koji je još jedan važan korak prema energetskoj tranziciji. Tako funkcionira budućnost!” – kazao je član bečkog Zemaljskog parlamenta, predsjednik kluba SPÖ-a i vijećnik Donaustadta Josef Taucher, zastupajući na predstavljanju projekta bečkog gradonačelnika Michaela Ludwiga.

Energetska strategija ÖBB-a

Proširenjem i modernizacijom vlastitih hidroelektrana te solarnih i vjetroelektrana, ÖBB i njegovi partneri žele povećati razinu samodostatnosti za vučnu snagu sa 60 na 80 posto te za operativne sustave s 11 na 67 posto. Osim toga, energetska učinkovitost ÖBB-a trebala bi se povećati za 25 posto, primjerice kroz modernizaciju mreže vučne energije ili optimizaciju zgrada. Na taj način ÖBB postaje neovisniji o vanjskim opskrbljivačima energijom i također rasterećuje javnu elektroenergetsku mrežu. ÖBB će u tu svrhu do 2030. godine uložiti 1,6 milijardi eura.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Beč otvara tridesetu solarnu elektranu u vlasništvu građana!

U austrijskoj prijestolnici otvara se 30. solarna elektrana u vlasništvu građana pa se tim povodom u prodaju puštaju solarni paketi koje mogu kupiti stanovnici Beča. Investicijama se doprinosi zaštiti okoliša, a kupci dobivaju bonove za plaćanje računa struje ili unajmljivanje javnih bicikla.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER