Na HTV1 uskoro počinje prikazivanje dokumentarne serije „Dobra ekonomija“

„Dobru ekonomiju“ ne propustite četvrtkom u 21:10 sati na programu HTV1, od 6. travnja 2023. do 11. svibnja 2023.

Od 6. travnja na HTV1 prikazuje se prva sezona šestodijelne dokumentarne serije „Dobra ekonomija“, koja propituju trenutni ekonomski sustav i kako da osiguramo održiv, uravnotežen život samima sebi, ali i generacijama koje dolaze nakon nas.

Dokumentarna serija „Dobra ekonomija“ govori o poduzetničkim vizionarima koji na mikrorazini rješavaju velike društvene probleme – nezaposlenost, neiskorištenost prirodnih resursa, isključivanje pojedinih društvenih skupina (nacionalne manjine, invalidi, starije osobe) iz proizvodnog procesa i društva u cjelini. Projektima koje su pokrenuli, protagonisti ove serije postali su dio takozvane dobre ekonomije orijentirane prema čovjeku, a ne prema profitu.

 

„Dobra ekonomija otvara cijelu tu veliku kutiju okolišnih i društvenih problema koje imamo, ali i daje odgovore kroz neke inovativne poslovne modele“, objasnio je društveni poduzetnik i inovator Teo Petričević, jedan od protagonista serije. Upravo su ti inovativni poslovni modeli, kroz više od 40 protagonista, predstavljeni u šest epizoda dokumentarne serije „Dobra ekonomija: Uvod u dobru ekonomiju, Otpad, Turizam, Energetika, Hrana i Graditeljstvo“

U Uvodnoj epizodi istražuje se postoje li u Hrvatskoj primjeri ekonomskih modela koji paze da postoji ravnoteža između okolišnih, društvenih i ekonomskih ciljeva, i upoznaje s pojmovima kao što su društveno poduzetništvo, impact poduzetništvo, solidarna ekonomija, zadrugarstvo i inkluzija. U epizodi Otpad propitkuje se kako doskočiti jednom od vodećih problema na području zaštite okoliša – problemu neodrživog gospodarenja otpadom i kakva je trenutno situacija u Hrvatskoj?

 

Epizoda Turizam se bavi pitanjem je li održiv turizam onaj koji se okreće ljudima, a ne samo profitu, imajući u vidu okolišne, društvene, kulturne i gospodarske aspekte razvoja ili je on tek novi oblik uglađenog konzumerizma? Energetika pokazuje koji su to participativni modeli i održivi sustavi upravljanja obnovljivim izvorima energije i kakvu ulogu u tome igra povezivanje lokalne zajednice, gradova i građana? Epizoda Hrana istražuje je li zdrava hrana privilegija imućnih, koliko se hrane dnevno baca, i što su to kratki lanci opskrbe hranom?

 

Naposljetku, epizoda Graditeljstvo bavi se prirodnom gradnjom i energetskom učinkovitosti zgrada. Pitate li se pri kupnji stana ili kuće koliko je energije utrošeno u njezino nastajanje, a koliko će energije trošiti? 

Panel-raspravom „Poduzetništvom do održivog života“ serija „Dobra ekonomija“ predstavljena na ZagrebDoxu

Na ZagrebDoxu prikazana je tako epizoda Turizam, koja se ovom temom bavi kroz razgovor sa sudionicima koji turizam promatraju iz različitih uglova, od samih radnika u turizmu do arhitekta Nikole Bašića i pisca Jurice Pavičića

Nakon premijere epizode uslijedila je panel-rasprava na temu „Poduzetništvom do održivog života", na kojem su sudjelovali Đuro Gavran, redatelj serije „Dobra ekonomija“, Teo Petričević, društveni poduzetnik i inovator, Dražen Šimleša s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, znanstvenik, ekolog i aktivist, te Davorka Vidović, istraživačica i docentica na Fakultetu političkih znanosti.

 

„Ne možemo čekati da se kapitalizam sjeti da će uništiti sam sebe. Trebaju nam novi modeli već sad“

Dražen Šimleša komentirao je na panelu kako svijet i sustav u kojem trenutno živimo teži neprekidnom rastu, no taj rast, ističe, nije štetan samo za planet nego prvenstveno za nas same. „Unatoč tome što volimo misliti da se razvijamo mi i dalje ovisimo o biokapacitetu planeta kojeg nemilice uništavamo. To se treba promijenit na strateškoj razini, a upravo se time bavi Dobra ekonomija“.

„Inicijative koje uspijevaju izgraditi zajednicu kroz nove modele ekonomskog djelovanja, stvaraju i povjerenje i solidarnost, a to je nešto što našem društvu jako fali“, kaže Davorka Vidović, istraživačica i docentica na Fakultetu političkih znanosti. 

Seriju je režirao Đuro Gavran, nagrađivani redatelj dokumentarnih filmova „Jedna od nas“, „Presuda“, „4. 7.“ i „Pisma iz Laayouna“. Gavran potpisuje i niz dječjih dokumentarnih filmova u sklopu European Broadcasting Uniona (EBU-a) i vanjski je suradnik HRT-a.

VEZANE VIJESTI

Pariz 2050. gradi se već sada!

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

Svjetski dan obnovljivih izvora energije 2023.

Svjetski dan obnovljivih izvora energije obilježava se svake godine 26. travnja, na dan černobilske nuklearne katastrofe koja se dogodila 1986. godine, s ciljem podizanja svijesti o potrebi istraživanja i primjene obnovljivih izvora energije – vjetra, sunca, vode, biomase i geotermalnih izvora.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER