Pariz 2050. gradi se već sada!

U srijedu 20. studenog Gradsko vijeće Pariza usvojilo je novi Klimatski plan za razdoblje od 2024.-2030. kako bi nastavilo s aktivnostima prilagodbe klimatskim promjenama i izgradnjom održivijeg, zelenijeg i inkluzivnijeg grada spremnog za budućnost

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

Grad Pariz godinama je predan očuvanju okoliša i prilagođavanju grada klimatskim promjenama, a u nadolazećem razdoblju udvostručit će i ubrzati svoje napore zahvaljujući konkretnim i učinkovitim mjerama. Još zeleniji i klimatski otporniji grad koji svojim građanima omogućuje dostojanstvene životne uvjete i stanovanje po pristupačnoj cijeni, lak pristup zdravstvenoj skrbi i uslugama te zelenim površinama kojih je sve više – to je ambicija Grada Pariza za budućnost koja će se nastojati ostvariti kroz četiri nova velika ekološka plana o kojima se u pariškom Gradskom vijeću raspravljalo i glasalo krajem studenog 2024.

Četiri ekološka plana definirat će urbanistička pravila i omogućiti provedbu konkretnih mjera u narednim godinama, a to su:

  • Klimatski plan za razdoblje od 2024.-2030., koji sadrži gotovo 500 aktivnosti i mjera osmišljenih za borbu protiv klimatskih promjena i društvenih nejednakosti;
  • Lokalni bioklimatski urbanistički plan (Le Plan local d’urbanisme bioclimatique – PLUb), koji definira glavne razvojne smjernice i regulira cjelokupnu izgradnju te prilagođen aktualnim problemima, posebice klimatskim promjenama;
  • Strategija otpornosti (La Stratégie de résilience), koja će grad pripremati za lakše suočavanje s potencijalnim budućim krizama pa i mogućnošću temperatura od 50 °C i
  • Pariški zdravstveno-ekološki  plan (Le Plan parisien de Santé Environnement - PPSE), koji objedinjuje sve aktivnosti koje Grad Pariz provodi kako bi zaštitio građane i smanjio njihovu izloženost onečišćenjima u njihovom životnom okružju.

  • Klimatski plan za razdoblje od 2024.-2030. sadrži gotovo 500 aktivnosti i mjera osmišljenih za borbu protiv klimatskih promjena i društvenih nejednakosti © Dan Lert | @danlert

Novi Klimatski plan za razdoblje od 2024.-2030.

„U srijedu 20. studenog usvojen je novi pariški Klimatski plan. Suočavajući se golemim izazovima koje donose klimatske promjene, Grad Pariz čini novi odlučujući korak i postavlja ambiciozne ciljeve kako bi osigurao svoju održiviju i zeleniju budućnost“, poručio je Dan Lert, zamjenik gradonačelnice zadužen za ekološku tranziciju, klimatski plan, vodu i energiju.

Pariz je posljednjih godina dobio veliku međunarodnu pozornost zbog svoje uspješne zelene tranzicije, posebno u proteklom desetljeću otkako je na čelu grada prva pariška gradonačelnica Anne Hidalgo. Stekao je reputaciju grada koji proaktivno djeluje na smanjenju automobilskog prometa, zabranjujući vozila koja zagađuju okoliš, ograničavajući brzinu i smanjujući prostor za automobile. Novi planovi za uklanjanje asfalta i parkirališnih mjesta iz javnog prostora nadogradnja su već dovršenih projekata kojima su stvoreni novi zeleni i pješački prostori te obnovljeni gradski trgovi koji su ponovno pretvoreni u dnevni boravak na otvorenom, kao u vrijeme prije dominacije automobila u drugoj polovici 20. stoljeća.

Svojim novim Klimatskim planom za razdoblje od 2024.-2030. Pariz pojačava svoju borbu protiv klimatskih promjena i ubrzava svoju transformaciju pod sloganom „Brže, bliže, poštenije“.

Novi Klimatski plan sadrži 500 kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih aktivnosti koje će se provesti na razini cijelog grada, ali i u svakom od 20 pariških arondismana. Ovim Planom nastojat će se osigurati održivost Pariza u bliskoj budućnosti, u skladu s Pariškim klimatskim sporazumom te s ciljevima za 2030. i 2050. godinu.

Još zeleniji i ugodniji grad

Posebna pozornost posvetit će se nastavku ozelenjivanja grada stvaranjem desetak parkova i novih 300 hektara zelenih površina, uključujući 30 do 2026. godine, kako bi se svaki stanovnik Pariza imao na raspolaganju 10 četvornih metara zelenih površina. Diljem Pariza nastavit će se sa širenjem otoka svježine, kako sadnjom drveća, tako i izgradnjom drvenih sjenica, koji će nuditi zaštitu od vrućina, ali i pomagati u snižavanju okolnih temperatura zraka.

Pariz je 2024. godine postao bogatiji za 120 novih fontana s besplatnom pitkom vodom, a za sljedeću godinu najavljeno je otvaranje triju javnih kupališta na rijeci Seini: u Bercyju i Grenelleu u blizini Eiffelovog tornja te u centru vodenih sportova Bras Marie koji se nalazi između otoka Île Saint-Louis i četvrti Marasi.

Planom će se nastaviti identifikacija lokacija koje mogu poslužiti kao utočišta od ekstremnih vrućina, ali i hladnoća u zimskim mjesecima – zgrada javne namjene, dvorana, parkirališta i dvorišta, kao i određivanjem sredstava potrebnih za privremeni prihvat u dnevnim i noćnim satima.

  • Prema uredbi Grada Pariza, od 4. studenog zabranjen je sav tranzitni promet motornih vozila na području prva četiri pariška arondismana te se u ovom dijelu Pariza, poznatom kao Paris Centre, uspostavlja zona ograničenog prometa (ZTL). © Ville de Paris

Manje prostora za automobile, više pješačkih zona

Novi Klimatski plan donosi i mjere za drastično smanjenje onečišćenja povezanog s automobilskim prometom, kako smanjenjem prostora za automobile, tako i stvaranjem novih pješačkih zona u svakom arondismanu. Grad Pariz je u studenom 2024. već uspostavio prvu zonu ograničenog prometa (ZTL) u središtu grada, čiji je prostor sada rezerviran za pješake, bicikliste, javni prijevoz i određene kategorije vozača (lokalno stanovništvo, trgovci, obrtnici, osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti). Turistički autobusi više neće moći kružiti središtem Pariza, a do 2026. u svakoj četvrti bit će uređeno veliko pješačko središte.

Ukinut će se i 50 posto parkirnih mjesta, odnosno ukupno 60 000, koja će se uklanjanjem asfalta prenamijeniti za sadnju drveća i širenje zelenih površina. Kako bi se osigurala i poboljšala vidljivost oko pješačkih prijelaza, francuske lokalne samouprave dužne su do 31. prosinca 2026. ukloniti sva parkirna mjesta unutar pet metara od pješačkih prijelaza. Grad Pariz s 40 000 pješačkih prijelaza ovu obvezu namjerava ispuniti već do rujna 2025. ili više od godinu dana prije zakonskog roka.

Od 1. listopada 2024. Grad Pariz uveo je više cijene za SUV vozila na nestambenim parkiralištima kako bi utjecao na smanjenje njihovog broja u prometu, a nastavit će i s poticanjem mobilnosti s niskim udjelom CO2.

  • Prema podacima Pariškog regionalnog instituta (l’Institut Paris Région), 48 posto Parižana pješači, 11,2 posto svakodnevnih putovanja u glavnom gradu Francuske obavlja se biciklom, a samo 4,3 posto automobilom. © Joséphine Brueder | Ville de Paris

Pariz nastoji postati grad koji je sve više prilagođen potrebama biciklista, a u tu svrhu planira izgraditi dodatnih 180 kilometara biciklističkih staza i 130 000 parkirališnih mjesta za bicikle do 2026. godine. Od 2024. godine 30 kilometara novih biciklističkih staza povezuje lokacije olimpijskih borilišta u različitim dijelovima grada.

Vozni park pariškog javnog prijevoza već 2026. činit će 50 posto električnih vozila i vozila s niskim emisijama. Kao i tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, jedna prometna traka pariške obilaznice Périphérique ostaje rezervirana isključivo za zajednički i javni prijevoz.

Energetska obnova i transformacija okoliša zgrada

Provedbom programa „1000 krovova protiv pregrijavanja“ pružit će se financijska potpora stanarima najviših katova stambenih zgrada, koji su najizloženiji zdravstvenim posljedicama toplinskih valova, kako bi obavili izolacijske radove. Stvaranjem 40 000 četvornih metara bijelih krovova na javnim zgradama omogućit će se smanjenje temperature za nekoliko stupnjeva tijekom ekstremnih vrućina u objektima kao što su škole i dječji vrtići.

Do 2027. godine završit će se energetska obnova svih pariških domova za starije osobe, a s ciljem zaštite djece od ekstremnih vrućina ubrzat će se ekološka transformacija škola i vrtića. Do 2050. godine sve pariške škole i dječji vrtići trebale bi biti prilagođene ekstremnim vrućinama kombinacijom toplinske obnove i ozelenjivanjem okoliša te raznim rješenjima koja jamče zaštitu od topline Do 2026. u školama i vrtićima trebalo bi se urediti dodatnih 60 zelenih dvorišta.

 

  • Prošlog proljeća na krovu Klimatske akademije (L'Académie du climat), otvorene u rujnu 2021. u bivšoj gradskoj vijećnici četvrtog pariškog arondismana, razvojna tvrtka Roofscapes postavila je platformu s drvenim povišenim gredicama s ciljem rješavanja problema učinka urbanog toplinskog otoka.© Roofscapes

Napuštanje fosilnih goriva i 100-postotna obnovljiva energija

Do 2030. godine u zgradama javne namjene i u vlasništvu Grada Pariza planira se smanjenje potrošnje energije od 15 posto, dok se na javnoj rasvjeti planira uštedjeti 30 posto troškova. Predviđena je i financijska potpora za postupno ukidanje lož ulja kao energenta u privatnim i javnim zgradama do 2030., kao i napuštanje korištenja fosilnih goriva u svim objektima javne namjene do 2040. Stoga će se poticati spajanje javnih ustanova na mreže daljinskog grijanja i hlađenja te prelazak na primjenu obnovljivih izvora energije.

Očekuje se daljnji ubrzani porast proizvodnje solarne energije u zgradama socijalnog stanovanja te izgradnja 6000 malih fotonaponskih sustava na javnim zgradama.

Očuvanje resursa, posebice vode

Sustavi povrata otpadne topline planiraju se na području cijelog grada, a Gradsko vijeće Pariza prošlog je mjeseca usvojilo plan očuvanja vodnih resursa s ciljem smanjenja potrošnje vode za 15 posto do 2030. godine. Pariz je jedini grad u Europi koji ima dvostruku mrežu pitke i nepitke (tehnološke) vode. Zahvaljujući tome, čišćenje javnih površina, održavanje kanalizacije, zalijevanje parkova i vrtova te napajanje gradskih vodenih površina ne zahtijeva korištenje pitke vode.

Kako bi se smanjilo crpljenje i potrošnja vode za 15 posto do 2030., pariški plan za očuvanje vodnih resursa predviđa 27 mjera koje imaju zajednički cilj: smanjiti potrošnju pitke vode za 10, a nepitke vode za 20 posto. Plan se zasniva na aktivnostima kao što su optimizacija korištenja vode, povećanje korištenja kišnice, održavanje i modernizacija mreže, pronalaženje alternativnih rješenja za crpljenje vode te poboljšavanje poznavanja praksi i podizanje svijesti korisnika.

Francuzi u prosjeku troše 150 litara vode dnevno, a Parižani 120 litara. Sveukupno pariško stanovništvo dnevno potroši 500 000 m3 vode. Jedan od načina koji će glavnom gradu Francuske omogućiti smanjenje crpljenja vode jest ograničavanje gubitaka vode. Tako je 2022. godine u mrežama pitke i tehnološke vode ugrađeno 3000 senzora kako bi se identificirala i što brže sanirala curenja. To je između 2022. i 2023. godine već omogućilo uštedu koja je jednaka potrošnji vode grada od 20 000 stanovnika.

 

  • Wallaceove fontane dio su pariškog kulturnog nasljeđa i ukras javnog prostora, a za njihovu izradu se još uvijek koristi izvorni kalup iz 19. stoljeća. Ove fontane uskoro bi se trebale opremiti gumbom za sprječavanje kontinuiranog protoka vode. © Ekovjesnik

Promicanje lokalnog, otpornog i niskougljičnog gospodarstva

Klimatski plan sadrži mjere za potporu i ulaganje u lokalnu i održivu trgovinu i obrtništvo, otvaranje novih centara za ponovnu upotrebu, ali i uključivanje pariških tvrtki u ostvarivanje klimatskih ciljeva Grada Pariza. Nastavit će se i s mjerama za prestanak korištenja plastike za jednokratnu upotrebu, poticanje održive i lokalne proizvodnje hrane očuvanjem postojećih i stvaranjem novih lokacija za urbanu poljoprivredu.

Do 2030. u pariškim školama uvest će se tri vegetarijanska obroka tjedno sa 75 posto lokalno proizvedenih namirnica. Plan donosi i zahtjev za uvođenjem poreza na e-trgovinu kako bi se ograničilo njezin golem porast i broj isporuka paketa. Kao i u Milanu, uvest će se viša boravišna pristojba u hotelima s pet zvjezdica, odnosno iznosit će pet posto od ukupnog troška smještaja.

Privatno financiranje usmjeravat će se prema ekološkoj tranziciji grada zahvaljujući novim udruženjima Coopérative Carbone i Fonds pour Paris. Tim sredstvima financirat će se lokalni projekti koji smanjuju emisije stakleničkih plinova ili omogućuje prilagodba klimatskim promjenama kako bi Pariz postigao cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine. Ideja je jednostavna: tvrtke koje žele financirati ekološke projekte povezuju se s lokalnim voditeljima projekata kojima je potrebno financiranje. Prepoznavanjem, ocjenjivanjem i certificiranjem projekata s pozitivnim utjecajem na okoliš omogućuje se financijska potpora i pomaže u pripremi tehničke i administrativne dokumentacije.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Usvojen prvi pariški bioklimatski prostorni plan

Dana 6. lipnja Gradsko vijeće Pariza usvojilo je prvi pariški bioklimatski prostorni plan koji će pružiti učinkovit odgovor na hitnu klimatsku situaciju i unaprijediti životno okruženje stanovnika francuske metropole.

10 godina zelene transformacije Grada Velikih Promjena

U subotu 23. ožujka pariška gradska vijećnica otvorit će svoja vrata svim Parižankama i Parižanima te organizirati brojne sportske i kulturno-zabavne aktivnosti. Ako se toga dana zateknete u Parizu, moći ćete otkriti kako se i koliko francuski glavni grad promijenio u posljednjih deset godina.

Dublin ograničava promet osobnih automobila u središtu grada

Tijekom ove godine Dublin će postati još jedna europska prijestolnica koja će u svom središtu ograničiti tranzitni promet, odnosno promet vozila koja ga prelaze bez zaustavljanja. Osim smanjenja onečišćenja zraka i buke glavni cilj je postići smanjenje automobilskog prometa od čak 60 posto.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER