Agenciji za ugljikovodike 29 milijuna eura za istraživanje geotermalnog potencijala RH

Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu centraliziranog grijanja

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) je 4. svibnja pokrenulo izravnu dodjelu bespovratnih sredstava u okviru Poziva „Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu centraliziranog grijanja“ putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026 (NPOO).

Poziv je pokrenut u okviru za Investicije C1.2. R1-I2 „Poticanje energetske učinkovitosti, toplinarstva i obnovljivih izvora energije za dekarbonizaciju energetskog sektora“. Stopa sufinanciranja iznosi 100 % ukupno prihvatljivih troškova, odnosno maksimalni iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti iznosi 29.862.631,89 eura, dok je ukupna vrijednost projekta 29.922.357,15 eura. Jedini prihvatljivi prijavitelj u okviru Poziva sukladno Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika (članka 54., stavak 6 i 7.) je Agencija za ugljikovodike (AZU), navode u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

Projektom će se izvesti istraživanje geotermalnog potencijala za šest projekata, odnosno na šest područja koja se nalaze u Panonskom dijelu Republike Hrvatske. Financira se procjena geotermalnog potencijala, što bi uključivalo procjenu geotermalnih ležišta gdje ne postoje dostatni podaci da se geotermalni potencijal može sa sigurnošću potvrditi. To se posebice odnosi na područja blizu postojećih toplinskih sustava ili poljoprivrednih zona, a gdje postoji potreba za toplinskom energijom.

Geološko-geofizičkom studijom za projekte snimanja geofizičkih podataka analizirat će se devet lokacija od kojih će se na temelju studije odabrati šest prostora na kojima bi se nastavilo s istražnim radovima. Nakon procijene geotermalnog potencijala na osnovu geofizičkih snimanja te geološko-geofizičkih studija, izdvojit će se dva najperspektivnija područja te bi se na svakom od njih, izradila po jedna istražna geotermalna bušotina.

Prijava na Poziv sustavom eNPOO zaprima se od 5. do 25. svibnja 2023. godine.

Detaljne informacije o uvjetima Poziva objavljene su na portalu fondovieu.gov.hr, dok se predmetnom Pozivu može pristupiti putem sljedeće poveznice.

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Gradski stanovi u Beču postaju energetski učinkoviti bez plina

U pilot-projekt dekarbonizacije uključeno je 277 gradskih stanova koji će se ubuduće grijati geotermalnom energijom. Radovi bušenja već su započeli, a njihov je završetak planiran krajem 2024. godine.

Beč će u budućnosti grijati voda s 3.000 metara dubine

Kako bi potpuno dekarbonizirao opskrbu toplinskom energijom do 2040. godine, Grad Beč je u potrazi za dodatnim obnovljivim izvorima energije. Geološka istraživanja pokazala su da se na 3.000 metara ispod glavnog grada Austrije pojavljuje vruća voda što predstavlja ogroman potencijal u korištenju geotermalne energije za opskrbu toplinom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER