Slovenska 3D-Kranjica privlači pozornost u zemlji i inozemstvu
Veličanstveni model kranjske medonosne pčele
Divovski 3D model kranjske medonosne pčele nakon Svjetske izložbe Expo 2020 u Dubaiju dolazi i u slovenski gradić Horjul, gdje će biti izložen od 15. do 23. lipnja 2023.
Model kranjske medonosne pčele (Apis mellifera carnica Pollmann 1879) izrađen je složenim i preciznim procesom snimanja mikro CT uređajem s preciznošću od jednog mikrona pa ima više od 90 % morfološke sličnosti s ovom slovenskom autohtonom vrstom pčele. Dio po dio, model pčele potom je izrađen od industrijske plastike 3D printanjem u omjeru 1:100., a za krila je korišten prozirni materijal. Posebno zahtjevna bila je izrada pčelinjih očiju, a na oslikanim dijelovima pčele ugrađene su dlačice izrađene od konjske dlake jer prirodni materijal daje najrealniji dojam, kako izgledom, tako i sjajem, teksturom, bojom i savijanjem.
Dijelovi pčele zatim su stavljeni na čelični okvir koji nosi ukupnu težinu pčele od oko 40 kg, a unutar modela nalazi se potporni okvir i mehatronički sklop s računalnim upravljanjem koji pokreće pokretne dijelove žalca, voštanih jastučića i ticala.
Vjeran prikaz pčele u dužini od 170 cm postavljen je na rotirajućoj platformi te se sastoji od devet edukacijskih animacija na slovenskom i engleskom jeziku. U svakoj od animacija pčela se rotira za određeni kut, čineći zaokret od gotovo 360 stupnjeva. Uz ovaj model izrađeno je i manje didaktičko pomagalo za slijepe i slabovidne dužine 20 cm.
- © Čebelarska zveza Slovenije / YouTube Screenshot
U potpunosti slovenski projekt
3D-Kranjica nastala je tijekom slovenskog predsjedanja Vijećem EU-a 2021. godine, a zatim je izložena u slovenskom paviljonu na Svjetskoj izložbi Expo 2020 u Dubaiju gdje je privukla pozornost gotovo milijun posjetitelja. Nakon izložbe u Dubaiju, divovski model kranjske pčele vratio se u Sloveniju te je izložen u Cankarjevom dom u Ljubljani.
Pčelarski savez Slovenije (Čebelarska zveza Slovenije - ČZS) je na izradi modela surađivao sa slovenskom tvrtkom Intri d.o.o. i dizajnericom Ninom Oman, dok je za idejno rješenje i realizaciju projekta 3D-Kranjica zaslužan Boštjan Noč, predsjednik ČZS-a. Voditelj projekta bio je Marko Borko iz ČZS-a, a stručnu pomoć pružio je prof. dr. sc. Janko Božič s Biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.
Izrada 3D-Kranjice financirana je iz sredstava Javne savjetodavne službe u pčelarstvu, a model se po potrebi može transportirati i izlagati na većim i važnijim događanjima.
3D-Kranjica je osim u Dubaiju i Ljubljani bila izložena u Kamniku te u Pokrajinskom muzeju i na pčelarskoj smotri ApiSlovenija u Celju, a nakon Horjula putuje u Sarajevo i Banju Luku.
S.F. / Ekovjesnik