U Ljubljani se održava tradicionalna jesenska manifestacija „Dan meda“

Na području Ljubljane djeluje 350 pčelara s više od 4 500 košnica

U subotu 7. listopada 2023. od 10 do 16 sati na Prešernovom trgu održat će se tradicionalna manifestacija „Dan meda“ na kojoj će posjetitelji moći kušati med i proizvode od meda ljubljanskih pčelara te upoznati se s projektom „Čebelja pot“ („Put pčela“).

Tijekom održavanja manifestacije „Dan meda“ građani i posjetitelji Ljubljane moći će se upoznati s važnošću očuvanja pčela i poticanja pčelarstva, saznati više o autohtonom medonosnom bilju i urbanom pčelarstvu, ali i sudjelovati u radionicama za djecu i odrasle te u vođenim obilascima pčelinjaka.

Ljubljanski pčelari predstavit će svoju ponudu na više od 12 štandova, dok će Botanički vrt Sveučilišta u Ljubljani ponuditi sjemenje i sadnice autohtonog medonosnog bilja. Uz brojne sadržaje, posjetitelji „Dana meda“ moći će sudjelovati i u edukacijsko-kulinarskoj radionici Api-smoothie, saznati više o mogućnostima upotrebe pčelinjih proizvoda u kulinarstvu te pod vodstvom renomirane apiterapeutkinje Nine pripremiti ukusan i zdrav api-smoothie za jačanje otpornosti i otklanjanje posljedica stresa.

Najzanimljiviji dio programa „Dana meda“ bit će svakako vođeni obilasci pčelinjaka i pčelara koji sudjeluju u projektu „Čebelja pot“ („Put pčela“) Grada Ljubljane. Ljubljanska turistička zajednica organizirat će tri obilaska s polascima ispred Gradske vijećnice u 10.30, 13.00 i 15.30 sati tijekom kojih će se posjetiti nekoliko urbanih pčelara.

Put pčela

„Čebelja pot“ („Put pčela“) osmišljen je i pokrenut 2015. godine kao jedna od aktivnosti Europske zelene prijestolnice 2016. Prvotno je zamišljen samo kao stvarni put između pojedinih lokacija povezanih s pčelarstvom i pčelama u Ljubljani, no kroz participativni princip rada s pojedinim članovima postalo je jasno da je „Put pčela“ mnogo više od samog programa i da je postao sinonim za sve djelatnosti vezane uz pčele i pčelarstvo u Ljubljani.

Danas „Put pčela“ predstavlja stazu koja povezuje Ljubljanu i njenu ruralnu okolicu, a šetajući stazom posjetitelji mogu doživjeti Ljubljanu iz posve druge perspektive – upoznati kulturnu i prirodnu baštinu povezanu s pčelarstvom u Ljubljani, svjedočiti pčelarskim aktivnostima te kušati i kupiti med i druge vrste pčelinjih proizvoda. „Put pčela“ je i mreža više od trideset pčelara, raznih kulturno-prosvjetnih i zdravstvenih organizacija, tvrtki, nevladinih organizacija, kao i pojedinaca zainteresiranih za pčelarstvo i njegov razvoj u urbanim sredinama te edukacijski program usmjeren na podizanje svijesti ključnih ciljnih skupina o važnosti pčela, kao i na promicanje cjelovitog i održivog upravljanja urbanim i ruralnim područjima.

  • Alex Houque / Unsplash

Također, u sklopu projekta razvijaju se nove poslovne ideje u području pčelarstva i novih pčelinjih proizvoda i usluga, no prvenstveno je riječ o pokretu koji povezuje sve zainteresirane koji žele održati visoku ekološku svijest, očuvati bioraznolikost i pčele te poticati daljnji razvoj urbanog pčelarstva u Ljubljani. Naposljetku, „Put pčela“ je i snažan pobornik međunarodne inicijative za obilježavanje Svjetskog dana pčela (20. svibnja).

Ciljevi projekta „Put pčela“ su povećanje i razvoj pčelarstva na širem području Ljubljane (edukacija pčelara, financijska pomoć za razvoj djelatnosti, sufinanciranje rada pet pčelarskih društava), razvoj pčelarstva u urbanoj jezgri s naglaskom na sigurnost, podizanje svijesti i edukaciju građana o pravilima pčelarenja u urbanim sredinama, zatim edukacija najmlađih i osmišljavanje pedagoških programa te stvaranje novih turističkih proizvoda prezentacijom prirodne i kulturne baštine vezane uz pčelarstvo.

Članovi „Puta pčela“ su pojedinci i organizacije koji raznolikim aktivnostima brinu o dobrobiti pčela u gradu, a članstvo je dobrovoljno i besplatno. Također, članovi svake druge subote u listopadu sudjeluju na manifestaciji „Dan meda“ na kojoj prezentiraju svoje aktivnosti, med i pčelinje proizvode.

Pčelarstvo je na području Ljubljane prisutno od davnina, a na području grada djeluje čak 350 pčelara s više od 4 500 košnica. Ljubljana svojim bogatim zelenilom i brigom za očuvanje okoliša omogućuje kvalitetan razvoj urbanog pčelarstva, a obližnje šume omogućuju selidbu pčela na pašu. Urbano pčelarstvo posebno se potiče i razvija od 2011. godine, a Grad Ljubljana svojim programom „Čebela v Ljubljani“ brine o razvoju pčelarstva, organizira razna promotivna događanja i educira najmlađe u sklopu programa API vrtići.

>>> Pročitajte još >>> Slovenska 3D-Kranjica privlači pozornost u zemlji i inozemstvu

  • Model kranjske medonosne pčele (Apis mellifera carnica Pollmann 1879) izrađen je složenim i preciznim procesom snimanja mikro CT uređajem s preciznošću od jednog mikrona pa ima više od 90 % morfološke sličnosti s ovom slovenskom autohtonom vrstom pčele. ©  Čebelarska zveza Slovenije / YouTube Screenshot

Predstavljanje AuO pojilice za pčele

U sklopu „Dana meda“ predstavit će se i prototip AuO higijenske pojilice za pčele, koja se u Ljubljani koristi na već šest lokacija urbanog pčelarstva. AuO pojilica nastala je iz potrebe za dostupnim izvorom čiste pitke vode za pčelinje zajednice. Naime, dostupnost vode postaje sve veći izazov u vrućim i sušnim ljetima kada pčelinja zajednica troši i do jednu litru vode dnevno. Pojilica je nastala u suradnji arhitekta i dizajnera metala Tomaža Čeligoja i udruge Urbani čebelar čiji članovi imaju košnice na različitim lokacijama.

Jedna od lokacija na kojoj se nalazi nova AuO higijenska pojilica za pčele je krov B&B hotela Park Ljubljana, koji je ponosni član „Puta pčela“. Na krovu ovog hotela, smještenog u srcu grada, nalaze se četiri košnice s oko 270 000 pčela na vrhuncu ljetne sezone. Zeleni krov s pčelama otvoren je za posjet uz prethodnu najavu, a med se poslužuje gostima hotela uz doručak te povremeno koristi za pripremu slastica i sladoleda. Također, med se može kupiti na recepciji hotela kao suvenir i podsjetnik na ugodan boravak u Zelenoj prijestolnici Europe.

S.F. | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Puno je razloga zašto biste na Svjetski dan pčela trebali posjetiti Ljubljanu

Svjetski dan pčela u Ljubljani će se obilježiti brojnim događanjima, između ostalog, probama meda i pčelinjih proizvoda te upoznavanjem građana s projektom „Čebelja pot“ („Put pčela“). Dva dana kasnije, na Međunarodni dan bioraznolikosti 22. svibnja, u Stritarjevoj ulici organizirat će se ljubljanski festival bioraznolikosti Raznoživo.

Platforma za „upoznavanje“ pčela i medonosnog bilja odsad i u Beču

Ideja projekta je jednostavna: bečki poljoprivrednici svoje površine s poljoprivrednim kulturama nude na raspolaganje bečkim pčelarima. Oni svoje pčelinje zajednice sele na ponuđene površine, a koristi od toga imaju svi.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER