Usvojen prvi pariški bioklimatski prostorni plan

S prvim bioklimatskim prostornim planom, Pariz postaje još zeleniji i inkluzivniji

Dana 6. lipnja Gradsko vijeće Pariza usvojilo je prvi pariški bioklimatski prostorni plan koji će pružiti učinkovit odgovor na hitnu klimatsku situaciju i unaprijediti životno okruženje stanovnika francuske metropole.

Nakon dvije godine javnog savjetovanja, Gradsko vijeće Pariza (Conseil de Paris) usvojilo je novi Plan local d’urbanisme (PLU) – strateški dokument čiji je temeljni cilj definirati smjernice razvoja glavnog francuskog grada i regulirati cjelokupnu izgradnju u gradu za sljedećih petnaest godina, posebice usklađivanjem prilagodbe klimatskim promjenama i unapređenja životnog okruženja Parižana. To je također regulatorni dokument kojim se određuju uvjeti gradnje na zemljištima, odnosno njihova namjena, a posebna pozornost posvetit će se provjeri građevinskih dozvola i dozvola za rušenje zgrada. Osim toga, njime se želi smanjiti socijalna isključenost i nejednakost u društvu, promicati društvena raznolikost i afirmirati uloga Pariza unutar njegove aglomeracije.

Pariz ubrzava svoju zelenu transformaciju

Plan se temelji na tri neodvojiva cilja od kojih je prvi očuvanje okoliša i njegova integracija u koncept održivog razvoja i urbanog planiranja uz smanjenje buke i onečišćenja tla, vode i zraka, stvaranje više zelenih površina te očuvanje arhitektonske i urbanističke baštine. Drugi cilj je smanjenje nejednakosti i solidarniji Pariz provođenjem nove stambene politike koja podržava društvenu raznolikost, stvara lokalne sadržaje, prilagođava se suvremenom načinu života urbanog stanovništva te potiče razvoj lokalne trgovine i trgovačku raznolikost. Na kraju, treći cilj je poticanje razvojne međuopćinske suradnje te afirmacija Pariza i njegovih javnih službi u srcu pariške aglomeracije. Ovaj plan usklađen je s ostalim strateškim dokumentima prostornog uređenja te s lokalnim stambenim programom i gradskim prometnim planom.

Novi strateški dokument omogućit će Parizu da postane odgovorniji grad koji potiče energetsku obnovu i niskougljičnu gradnju, više poštuje okoliš, čuva svoju biološku raznolikost i bolje se prilagođava klimatskim promjenama te širi svoj model solidarnosti i društvene raznolikosti na cijelom području pariške aglomeracije. U tome će posebnu ulogu igrati javne službe koje građanima moraju osigurati što kvalitetnije usluge. Pariz sutrašnjice u većoj će se mjeri baviti promicanjem urbanih identiteta te arhitektonske i prirodne baštine.

  • Pariz postaje sve zeleniji grad prilagođen potrebama pješaka i biciklista © Guillaume Bontemps / Ville de Paris

Odgovor na klimatsku i stambenu krizu

Više od dvije godine istraživanja i javnog savjetovanja koje su provele pariške gradske službe potvrdile su važnost ovog dokumenta kako bi se ponudilo rješenje za dvije krize s kojima će se Grad Pariz morati suočiti u godinama koje dolaze: prilagodba klimatskim promjenama i priuštivo stanovanje.

Usvajanje PLU-a stoga predstavlja odlučujući trenutak u borbi protiv klimatskih promjena, boljoj zaštiti svih njegovih stanovnika i prilagodbi grada posljedicama aktualnih društvenih kriza. Bioklimatski karakter dokumenta odnosi se na način arhitektonskog oblikovanja koji će se ubuduće temeljiti na svakoj pojedinoj lokaciji i okolišu projekta kako bi se postigli optimalni uvjeti kvalitete života i udobnosti, uz poštovanje okoliša i očuvanje bioraznolikosti.

Novim PLU-om nastojat će se ubrzati i unaprijediti socijalno stanovanje te stvoriti tzv. „zone solidarnosti“ s ciljem promicanja izgradnje socijalnih stanova. Sve novoizgrađene zgrade s površinom većom od 5.000 m² najmanje 10 posto svoje površine morat će namijeniti za potrebe stanovanja, a planirano je i 600 novih lokacija rezerviranih za izgradnju socijalnih stanova, uključujući i stotine poslovnih zgrada. Poticanjem solidarnog najma kućanstvima će se nastojati omogućiti priuštivo stanovanje u dijelovima grada s višim cijenama najma. Cilj je do 2035. godine raspolagati s 40 % javnih stanova u Parizu, odnosno 30 % socijalnih stanova i 10 % stanova s pristupačnim cijenama najma.

  • Od 2020. godine za promet je zatvoreno 180 školskih ulica, od kojih je 40 dobilo ukupno 5 600 m2 novih zelenih površina s više od 130 stabala. © Guillaume Bontemps / Ville de Paris

Plan donosi još više parkova i zelenih površina

Korištenjem građevinskih materijala s niskim udjelom ugljika i obnovljivih izvora energije te odgovornim gospodarenjem otpadom Pariz klimatsku neutralnost planira postići do 2050. godine. No, novi PLU predviđa i postizanje cilja od 10 m2 zelenih površina po svakom stanovniku što bi se trebalo ostvariti povećanjem broja parkova i vrtova, širenjem vegetacije i zaštitom drveća.

Planirano je uređenje novog velikog gradskog parka na sjeveroistoku Pariza s 25 hektara zelenih površina u 18. i 19. arondismanu, kao i deset parkova u gradskim područjima Bercy-Charenton, Messageries, Porte de Montreuil, Porte de la Villette, Chapelle-Charbon i dr. Sve zelene površine bit će pod zaštitom, posebno vrijedno drveće, kao i 100 000 stabala na javnim površinama i uz prometnice, a uvodi se i obveza otvorenog prostora na svim građevinskim zemljištima većim od 150 m², kao i pravilo zamjenske sadnje i povećavanja broja stabala za najmanje pet posto u slučaju neizbježne sječe. Uz parišku obilaznicu (Périphérique) planirana je masovna sadnja drveća i zaštita postojećeg zelenila kako bi se ubrzala njena transformacija u urbani bulevar.

 

  • Hôtel Madame Rêve - zeleni krov i solarni paneli © Ekovjesnik

Razvoj koncepta 15-minutnog grada

Pariz će i dalje razvijati koncept 15-minutnog grada s ciljem da svi njegovi stanovnici mogu pronaći sve što im je neophodno za svakodnevni život unutar petnaest minuta hoda ili pet minuta vožnje biciklom. Time će se poboljšati životno okruženje Parižana, nudeći im sve potrebne obrazovne, zdravstvene, kulturne, trgovačke, sportske i zabavne sadržaje u neposrednoj blizini stanovanja.

To podrazumijeva i daljnji razvoj biciklističke infrastrukture, a posebice povećanje sigurnih parkirnih mjesta za bicikle. Plan također ima za cilj zaštititi lokalne trgovce, osobito u četvrtima u kojem živi stanovništvo s nižim primanjima, kao i razvoj usluga namijenjenih za osobe starije životne dobi.

„Ponosni smo što je prvi bioklimatski PLU usvojen većinom glasova u Gradskom vijeću Pariza. Plan donosi zajedničku i ambicioznu viziju suočavanja s velikim izazovima suvremenog doba i doprinijet će sve zelenijem i solidarnijem gradu.“ – kazala je pariška gradonačelnica Anne Hidalgo.

„Nije pitanje radimo li dovoljno dobro, nego napredujemo li dovoljno brzo?“

Prošlo ljeto bilo je dosad najtoplije u Europi, a temperature su obarale rekorde u brojnim zemljama pa tako i u Francuskoj i Parizu. Očekuje se da bi ljetne temperature u Parizu mogle doseći čak i više od 50 °C i to puno prije 2050. godine, čime će pariška klima nalikovati onoj u španjolskoj Sevilli. Kao i ostatak Europe, i Pariz se suočava sa sve češćim toplinskim valovima i sušama što zahtijeva duboke promjene.

>>> Pročitajte još >>> Ipak je lakše ponovno napuniti bocu vode, zar ne?

 

  • Diljem grada raspoređeno je 1 200 fontana s besplatnom pitkom vodom. © Ekovjesnik

U uvjetima sve izraženijih ljetnih vrućina pariška gradska uprava je i proteklih godina provodila posebne mjere zaštite stanovništva od potencijalno opasnih posljedica toplinskih valova, uključujući produženo radno vrijeme bazena i otvaranje „hladnih soba“ u zgradama javne namjene. Također, tu su i „otoci svježine“, posebno uređene lokacije diljem grada koje građanima omogućuju osvježenje tijekom dnevnih i noćnih vrućina. Pored povijesnih Wallaceovih fontana, diljem Pariza raspoređene su fontane s besplatnom pitkom vodom od kojih su neke opremljene sustavom raspršivanja vode u finim kapljicama za stvaranje maglice koja isparava i upija toplinu iz okoliša kako bi se snizila temperatura zraka.

>>> Pročitajte još >>> Francuska metropola je nezamisliva bez svojih prelijepih Wallaceovih fontana s pitkom vodom

 

  • Wallaceove fontane dio su pariškog kulturnog nasljeđa i ukras javnog prostora, a za njihovu izradu se još uvijek koristi izvorni kalup iz 19. stoljeća. © Ekovjesnik

„Od ovog ljeta idemo s pojačanim mjerama kako bismo građanima osigurali još više hlada i besplatnu pitku vodu. Uredit ćemo 1 200 otoka svježine, već imamo razgranatu mrežu od 1 200 fontana s pitkom vodom, a građani će besplatno moći puniti boce s vodom u 800 trgovina i ugostiteljskih objekata.“ – izjavio je Dan Lert, zamjenik gradonačelnice zadužen za ekološku tranziciju, klimatski plan, vodu i energiju te ujedno predsjednik uprave pariške komunalne tvrtke za proizvodnju i distribuciju vode Eau de Paris.

„U utrci smo s vremenom kako bismo naš grad prilagodili klimatskim promjenama. U Parizu se još od doba Haussmanna nije posadio ovako velik broj stabala kao u posljednje tri godine. Nastavljamo s transformacijom javnog prostora i uređenjem novih zelenih oaza. Kako bi se zasjenila mjesta na kojima se ne može saditi drveće, ovog ćemo ljeta postaviti 24 nove nadstrešnice, od toga 11 na javnim površinama, pod kojima je temperatura i do 9 °C niža. Uz postojeće fontane s pitkom vodom, na javnim površinama ćemo postaviti 73 fontane s mlaznicama za vodenu maglicu ili 40 više nego lani“, dodao je Dan Lert.

  • U Parizu je od studenog 2020. do travnja 2023. godine posađeno 63 707 stabala. © Ville de Paris

Rekordna sadnja drveća

Kao što smo već ranije izvijestili, tijekom protekle sezone sadnje od studenog 2022. do travnja 2023. u Parizu je posađen rekordan broj od 25 000 novih stabala ili čak 4 000 više od plana. Novi drvoredi zamijenili su dosadašnja parkirna mjesta, a 800 stabala posađeno je u 80 pariških ulica u kojima prije uopće nije bilo stabala ili zelenih površina. Još impozantniji su podaci za razdoblje od studenog 2020. do travnja 2023. tijekom kojeg je na području Pariza ukupno posađeno 63 707 stabala.

  • Građanima i građankama Pariza javno su dostupni podaci o svim izvršenim i planiranim akcijama sadnje drveća pa tako i podaci o srušenim stablima i onima koji se tek planiraju srušiti i zamijeniti novim. © Ville de Paris

Od 2020. godine za promet je zatvoreno 180 školskih ulica, od kojih je 40 dobilo ukupno 5 600 m2 novih zelenih površina s više od 130 stabala, a do kraja 2023. planira se na isti način urediti još 15 ulica. Planirano je i više od 100 hektara novih zelenih površina što je, primjerice, površina četiri puta veća od poznatog pariškog parka Buttes-Chaumont.

  • Program EcoRénovons+ © Ville de Paris

„Toplinska izolacija zgrada također je jedno od rješenja za zaštitu od toplinskih valova. Tijekom 2023. godine financiramo energetsku obnovu 5 000 socijalnih stanova, a stambene zgrade koriste i potporu Grada Pariza putem programa EcoRénovons+. Međutim, za ove mjere potrebno je više vremena pa smo u međuvremenu počeli s jednostavnim i učinkovitim bojanjem krovova zgrada javne namjene u bijelo. Testiranjem na jaslicama i školama uočili smo snižavanje temperatura za 6 °C u prostorijama ispod krovova. Nastavit ćemo s provedbom svih mjera koje su nam na raspolaganju, poticati energetsku obnovu, značajno ozeleniti grad i omogućiti široku dostupnost besplatne pitke vode u javnom prostoru.“ – zaključuje Dan Lert.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariz 2050. gradi se već sada!

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

10 godina zelene transformacije Grada Velikih Promjena

U subotu 23. ožujka pariška gradska vijećnica otvorit će svoja vrata svim Parižankama i Parižanima te organizirati brojne sportske i kulturno-zabavne aktivnosti. Ako se toga dana zateknete u Parizu, moći ćete otkriti kako se i koliko francuski glavni grad promijenio u posljednjih deset godina.

U Parizu se obilježava 150. obljetnica Wallaceovih fontana

Ove elegantne fontane dio su pariškog kulturnog nasljeđa i ukras javnog prostora, a za njihovu izradu se još uvijek koristi izvorni kalup iz 19. stoljeća. Pariz je povodom obilježavanja ove važne obljetnice postao bogatiji za još jednu Wallaceovu fontanu, koja je postavljena u vrtu pariškog Muzeja Carnavalet.

Povijesni bečki trg Michaelerplatz prilagođava se klimatskim promjenama

Krajem prošlog tjedna najavljen je projekt obnove jednog od najpoznatijih trgova u zaštićenoj povijesnoj jezgri Beča. Riječ je o trgu Michaelerplatz na kojem će Bečanke i Bečani, kao i brojni posjetitelji iz cijelog svijeta, sljedeće godine u hladu stabala uživati u pogledu na spomenike od antičkog do suvremenog doba.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER