U Beču predstavljen prvi ormar za razmjenu društvenih igara
Ljubitelji društvenih igara, jeste li ikada čuli za otvoreni ormar za razmjenu igara?
Beč je dobio svoj prvi otvoreni ormar za razmjenu društvenih igara. Dijeljenje je održiva alternativa kupnji, često i skupoj, a novi koncept svima omogućuje pristup igrama, bez obzira na društvenoekonomski status, a potiče i češće druženje sa susjedima.
Beč je nedavno postao bogatiji za još jedno mjesto dijeljenja i razmjene. U gradskoj četvrti Seestadt uređena je zelena oaza s ormarom za razmjenu društvenih igara, a javni prostor obogaćen je i malim vrtom čije plodove svatko smije brati. Nakon uspjeha s otvorenim ormarom za razmjenu knjiga razvijen je još jedan koncept koji je usmjeren na djecu i mlade, ali i sve ostale sugrađane. Usto je pristup društvenim igrama omogućen svima, bez obzira na društvenoekonomski status, a akcija potiče zajedništvo i češće druženje sa susjedima.
Razmjena umjesto kupnje
Dijeljenje, razmjena i posuđivanje je održivo, a osim toga otvara mogućnost stupanja u kontakt s drugim ljudima i jačanja dobrosusjedskih odnosa. Prvi otvoreni ormar s društvenim igrama u Beču slijedi trend zajedničkog korištenja stvari i funkcionira po jednostavnom principu: očuvane društvene igre jednostavno se odnesu kući i nakon korištenja, u jednako dobrom stanju, vraćaju u ormar kako bi ih i drugi mogli koristiti. Posuđivanje je, naravno, besplatno. Ormar za razmjenu nastao je na inicijativu bečke organizacije za djecu i mlade WienXtra koja je ormar opskrbila s 40 različitih društvenih igara.
>>> Pročitajte još >>> Beč potiče uređenje kvartovskih oaza
- Prvi bečki ormar za razmjenu društvenih igara © Aleksandra Kawka
Veća ponuda za djecu i mlade
Zelena oaza s vrtom u kojem rastu jagode, rajčice, grožđe i kivi te ormarom za razmjenu društvenih igara nastala je s ciljem da se djeci i mladima pruži više prostora u gradu. Kako bi takvih mjesta bilo što više, organizacija WienXtra u okviru različitih radionica potiče i podržava školske razredu u razvoju novih ideja. Na pilot-projektu surađivala je i bečka organizacija koja provodi akcijski program „Lokalna agenda 21“, a u sklopu kojeg nastaju takozvane zelene kvartovske oaze. One predstavljaju javna mjesta u bečkim četvrtima u kojima se različitim projektima želi povećati kvaliteta života i poticati zajedništvo među stanovnicima.
City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik