Kreme za sunčanje onečišćuju oceane
Alge kao prirodna alternativa
Kreme za sunčanje kojima našu kožu štitimo od melanoma sadrže sastojke koji se ulaskom u okoliš ne razgrađuju. Trenutno se provode istraživanja kojima se traže prirodne alternative kremama za sunčanje, a moguće rješenje je oponašanje načina na koji se morski biljni i životinjski svijet štiti od štetnog UV zračenja.
Poznato je koliko su kreme za sunčanje važne za zaštitu kože od štetnog ultraljubičastog (UV) zračenja koje može uzrokovati melanom i druge vrste raka kože. Kreme sadrže brojne sastojke koji djeluju kao UV filtri, apsorbirajući i raspršujući ultraljubičasto zračenje koje na taj način ne dopire do kože.
Iako korisne za ljude, njihov utjecaj na okoliš postaje sve veći. Procjenjuje se kako se svake godine između 6,000 i 14,000 tona krema za sunčanje pohranjuje u koraljnim grebenima oceana. Potencijalni problem čine sastojci krema za sunčanje koji mogu uzrokovati hormonalne promjene kod riba i izbjeljivanje koralja, a otkriveni su u ribama, dupinima i ostalim morskim sisavcima. Radi se o visoko stabilnim, sintetičkim, organskim molekulama koje se ulaskom u okoliš ne razgrađuju.
Europska agencija za kemikalije (ECHA) uvrstila je osam od 16 najčešće korištenih krema za sunčanje u Europi kao potencijalnu prijetnju za okoliš i ljudsko zdravlje, podižući pritom mogućnost njihove zabrane. Na Havajima se čak zbog straha od oštećenja koraljnih grebena, zabranila upotreba određenih sastojaka krema za sunčanje.
Trenutno se provode istraživanja koja traže prirodne alternative kremama za sunčanje. Naime, mnoge morske vrste su zbog kontinuirane izloženosti UV zračenju razvile učinkovite načine za sprječavanje oštećenja. Tako mikroorganizmi poput cijanobakterija i alge proizvode tzv. MAA (mycosporine-like amino acids) spojeve koji djeluju kao prirodni UV filtri. Hranidbenim lancem ti se spojevi prenose na životinje poput koralja, beskralježnjaka i riba koji ih pohranjuju u tkivima izloženim UV zračenju. MAA učinkovito apsorbira UV zračenje pretvarajući ga u bezopasnu svjetlost i toplinu.
Velika prednosti MAA spojeva naspram sintetičkih UV filtera jest što mogu djelovati kao snažni antioksidansi neutralizirajući pritom štetno djelovanje slobodnih radikala koji nastaju djelovanjem Sunčeva zračenja.
Mogućnost primjene navedenih spojeva na ljudsko zdravlje u obliku krema za sunčanje tek treba istražiti, a u međuvremenu je vrlo bitno da ljudi ne prestanu upotrebljavati sintetičke kreme za sunčanje. Do sada postoje ograničeni dokazi o potencijalnoj ekološkoj šteti krema za sunčanje, ali učinci UV filtera na kožu su dobro poznati i dokazani bez ikakve sumnje.