Zbogom patvorinama meda!

Biljana Borzan: „Zaštitili smo potrošače i hrvatske pčelare koji su bili žrtve nelojalne konkurencije i prevaranata!“

Sinoć su Europski parlament i Vijeće postigli dogovor o revidiranoj Direktivi o medu, za koju se godinama kao izvjestiteljica europskih socijalista za strategiju „Od polja do stola“ zalagala hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.

Revizija će europskim potrošačima donijeti jasnije označavanje meda, voćnih sokova i džemova.

Ključno postignuće ove Direktive je uspostava sustava sljedivosti u opskrbnom lancu meda. Ovaj sustav omogućit će potrošačima praćenje podrijetla proizvoda od meda kroz transparentno informiranje i označavanje. Također će pridonijeti većoj odgovornosti na tržištu meda, ograničavanjem prijevara i ilegalne trgovine.

„Naša je obveza dati potrošačima jasne i točne informacije o proizvodima koje konzumiraju. Sigurna sam kako će ishod ovih pregovora ne samo koristiti njima, već i našim pčelarima koji su često bili žrtve nelojalne konkurencije, prevaranata i ilegalne trgovine. Potrošači do sada nisu znali ništa o zemlji podrijetla meda koji jedu. Sada to više neće biti slučaj.“ – poručila je Biljana Borzan.

Usvajanjem ove Direktive dosadašnja praksa po kojoj je europski med mogao sadržavati jedan posto europskog i 99 posto patvorenog kineskog meda od šećernog sirupa konačno odlazi u povijest te se uspostavljaju novi standardi koji će zamijeniti više od 20 godina stare dosadašnje.

„Stupanjem na snagu ove Direktive će se u istom vidnom polju u kojemu je naziv proizvoda jasno naznačiti zemlje iz kojih med dolazi, uz obvezno navođenje postotaka meda koji dolazi iz najmanje četiri najveće zemlje podrijetla. Ona zemlja iz koje med dolazi u najvećem postotku navest će se na prvom mjestu i tako redom do one s najmanjim udjelom. Ako to ne predstavlja više od polovice ukupnog meda, morat će se navesti postotci za sve zemlje sa stražnje strane, što će donijeti veliki korak naprijed u jasnoći označavanja podrijetla meda.“ - objašnjava Borzan.

Također je dogovoreno uspostavljanje EU platforme stručnjaka za prikupljanje podataka za poboljšanje kontrole, otkrivanje krivotvorina u medu i davanje preporuka za EU sustav sljedivosti koji omogućuje praćenje meda do samog proizvođača. Na taj način će se ograničiti dosadašnje prijevare s patvorinama meda koje su postajale sve sofisticiranije.

„Ovo je bio dug put, ali je nakon takvog puta uspjeh još i slađi. Sladak i zdrav kao pravi med s naših polja, a ne onaj s kineskim šećernim sirupom.” - zaključila je Biljana Borzan.

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Borzan: Nove oznake porijekla za med su dobra vijest, no same neće zaustaviti prevarante

Zastupnica Biljana Borzan, izvjestiteljica eurosocijalista za strategiju „Od polja do stola“, pozdravlja najavljene izmjene pravila EU-a za označavanje meda za koje se izborila u Europskom parlamentu. No, Borzan je pismeno upozorila Europsku komisiju kako sama izmjena oznaka neće biti dovoljna da zaštiti europske pčelare i potrošače od patvorenog i nekvalitetnog meda.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER