Talijanska pošta pustila u rad još jedan fotonaponski sustav
Fotonaponski sustav na krovu poštanskog ureda San Salvo u Chietiju omogućit će smanjenje emisije CO2 za gotovo 33 tone godišnje i veliku uštedu u potrošnji električne energije
Talijanska pošta (Poste Italiane) nastavlja s obnovom svojih poštanskih ureda i ulaganjem u obnovljive izvore energije što će tvrtki omogućiti postizanje cilja nulte neto emisije do 2030. godine. Na red je došao i poštanski ured San Salvo u gradu Chietiju u talijanskoj regiji Abruzzo.
Fotonaponski sustav nazivne snage 50 KWp sastoji se od 150 modula smještenih na krovu poštanskog ureda San Salvo u Chietiju nedaleko od Pescare, glavnog grada regije Abruzzo. Pušten je u rad prije desetak dana, a godišnje će proizvoditi preko 65 tisuća kWh električne energije. Omogućit će smanjenje emisije CO2 za gotovo 33 tone godišnje i uštedu u potrošnji električne energije.
Instalacija ovog fotonaponskog sustava dio je šireg projekta Poste Italiane, koji uključuje instalaciju fotonaponskih sustava na krovovima upravnih zgrada, poštanskih ureda i distribucijskih centara diljem Italije, a sustavi se prilagođuju veličini objekata i tehničkim karakteristikama.
Uključujući najnoviji u Chietiju, Poste Italiane u regiji Abruzzu raspolažu s ukupno 16 fotonaponskih sustava, od čega četiri u pokrajini Chieti. Fotonaponski sustavi postavljeni su u okviru projekta Polis, koji između ostalog uključuje i važne infrastrukturne zahvate na poštanskim uredima. Osim toga, u većini poštanskih ureda u pokrajini Chieti posljednjih godina koristi se energetski učinkovita i dugotrajna LED rasvjeta kojom se postiže smanjenje potrošnje električne energije, kao i uštede u troškovima održavanja.
Poste Italiane u cijeloj Italiji planiraju instalirati više od 1300 fotonaponskih sustava do kraja 2026. godine, od kojih tisuću njih u okviru projekta Polis. Oko 300 fotonaponskih sustava bit će izgrađeno do kraja 2024. godine, koje će u punom pogonu godišnje proizvoditi oko 50 GWh električne energije.
Cilj projekta Polis je poticanje gospodarske, socijalne i teritorijalne kohezije zemlje te prevladavanje digitalnog jaza u gradovima s manje od 15 000 stanovnika koji imaju otežan pristup financijskim i državnim uslugama. Projekt je usklađen sa širom strategijom Poste Italiane usmjerenom na održivi, digitalni i uključivi razvoj, a njime se potiču ulaganja u transformaciju i inovacije poštanskih ureda te stvaranje co-working prostora. Ulaganjima u visini od 1,24 milijarde eura obnovit će se 6.933 poštanskih ureda, građanima će se omogućiti pristup internetskim uslugama te s 4.000 samoposlužnih uređaja olakšati pribavljanje raznih isprava i potvrda. Nadalje, poštanski uredi opremit će se s ukupno 7.000 bankomata, ormarićima za dostavu paketa i 5.000 punionica za električna vozila, a na krovovima se planira ugradnja tisuću fotonaponskih sustava. Također, u sklopu obnove poštanskih ureda reorganizira se cjelokupni prostor s ciljem optimizacije korištenja, poboljšanja ambijentalne udobnosti i lakšeg pristupa uslugama. Do 31. siječnja 2024. godine obnovljeno je 1.104 poštanskih ureda.
Ekovjesnik