Trg Dobri u Splitu dobio urbani voćnjak

„Zazelenimo Split“: Splićanke i Splićani za ozelenjavanje grada donirali 19.480 eura

Donedavni betonski trg u središtu Splita, na kojem gotovo da i nije bilo biljaka i koji je tijekom ljetnih mjeseci bio žarište urbane vrućine, pretvoren je u pravu zelenu i mirisnu oazu.

Sadnju javnog voćnjaka svojim donacijama omogućili su građani i građanke Splita, Gradski kotar Grad, Grad Splitt i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), uz korordinaciju i rad djelatnika komunalne tvrtke Parkovi i nasadi Split.

Trg Dobri oplemeljen je mladim stabalima raznih citrusa - kumkvata, limuna te gorkih i običnih naranači. Radnici Parkova i nasada posadili su ukupno 11 stabla kumkvata, po tri stabla naranče, gorke naranče i limuna, kao i cvijeće među kojim se posebno ističu irisi.

Ranije su posađene i četiri platane koje će uskoro hladiti trg, a postavljena je i javna slavina (špina) na kojoj prolaznici svoje višekratne boce vode mogu napuniti besplatnom pitkom vodom.

Gradski kotar Grad i Parkovi i nasadi mole sve vlasnike pasa da se suzdrže od puštanja pasa u sadnice uz napomenu svim ostalim građanima da će se prvi plodovi moći brati tek nakon određenog vremena.

„Potrudimo se svi zajedno čuvati javne i zelene površine jer sve je to naše zajedničko dobro, plaćeno našim novcem, a prvenstveno se moramo truditi zaštititi zelene površine i stabla koja nam daju kisik potreban za život!“, poručuju iz Gradskog kotara Grad.

 

  • Trg Dobri u Splitu © Parkovi i nasadi Split / Zazelenimo Split

U okviru projekta „Zazelenimo Split“ građani donirali 19.480 eura

Podsjetimo, Parkovi i nasadi Split pokrenuli su prošle godine nekoliko novih projekata obnove zelenih površina i sadnje stabala, ali i omogućili građanima da sudjeluju u stvaranju zelenijeg grada. Uključivanjem u projekt „Zazelenimo Split“ Splićanke i Splićani mogu donirati sredstva i sudjelovati u stvaranju zdravijeg i održivijeg života za sadašnje i buduće generacije. Riječ je o platformi koja, po uzoru na brojne primjere dobre europske prakse, uključuje zajednicu u stvaranje ugodnijeg i zelenijeg okoliša u Splitu te podiže svijest o važnosti sadnje drveća i širenju zelenih površina i dobrobitima koje aktivnosti ozelenjavanja gradova imaju za zdravlje ljudi.

Na mrežnim stranicama projekta „Zazelenimo Split“ navedeni su svi otvoreni projekti koji se odnose na čišćenje i uređenje zapuštenih površina, sadnju cvijeća po gradskim kvartovima i stabala na ključnim lokacijama po odabiru građana, kao i sadnju javnih voćnjaka u Splitu.

U projekte ozelenjavanja Splita, ali i drugih hrvatskih gradova, mogle bi se uključiti i razne tvrtke i poduzetnici, primjerice, veliki trgovački lanci i telekomunikacijske tvrtke. Osim ozelenjavanjem neposrednog okruženja svojih sjedišta, ali i sve češćih primjera greenwashinga u svakodnevnom poslovanju, tvrtke bi prakticiranjem društveno odgovornog poslovanja, sponzoriranjem projekata ozelenjavanja i ulaganjem u uređenje javnih zelenih površina svoju zelenu orijentaciju mogle istaknuti na najbolji način. 

 

VEZANE VIJESTI

Zelena obnova Splita: Sve manje betonskog sivila, sve više zelenila

Novi projekti „Urbana šuma 3“ i „Zeleni urbani ekosustav 3”, prijavljeni na Javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Splitu bi mogli omogućiti sadnju dodatnih 850 stabala i 13 tisuća grmova s vodonatapnim sustavom te postavljanje deset javnih slavina s pitkom vodom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER