Desetak organizacija vodećim političkim strankama uputilo zahtjeve za razvoj građanske energije u Hrvatskoj

Građani trebaju biti u središtu energetske tranzicije

Ususret izborima za zastupnike u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu, a uz podršku desetak organizacija aktivnih u građanskoj energiji, Zelena energetska zadruga (ZEZ) je vodećim političkim strankama uputila zahtjeve za razvoj energetskih zajednica i građanske energije u Hrvatskoj.

Energetske zajednice su uvedene u hrvatski zakonski okvir na temelju direktiva Europske unije iz paketa mjera „Čista energija za sve“ s ciljem da se građanima omogući aktivno sudjelovanje na tržištu energije. Energetske zajednice omogućuju građanima, poduzetnicima i javnim ustanovama da izravno uzmu proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u svoje ruke i tako postanu energetski neovisniji, štede na energiji, postanu otporniji na krize i pozitivno utječu na lokalne zajednice u kojima žive i djeluju.

Od uvođenja energetskih zajednica u hrvatski zakonski okvir 2021., tek je u proljeće 2024. osnovana prva energetska zajednica, i to uz značajne napore i utrošak ljudskih i financijskih resursa nekolicine stručnjaka kroz razdoblje od godinu dana. Uzrok tome je kompliciran proces i nepostojanje podrške u osnivanju, ali i kasnijem razvoju zajednice. To je posebno problematično zato što bi energetske zajednice trebale građanima bez iskustva u energetskom sektoru omogućiti ulaganje i korištenje pogodnosti obnovljive energije, a upravo bi na njih ovakvi uvjeti mogli najviše obeshrabriti.

ZEZ i partnerske organizacije zato su vodećim političkim strankama (HDZ, SDP, Možemo, Most, Domovinski pokret) uputile sljedeća četiri prioritetna zahtjeva za razvoj energetskih zajednica i građanske energije u Hrvatskoj:

  1. Proces registracije energetskih zajednica učiniti jednostavnim i priuštivim i za grupe građana koji nisu (energetski) stručnjaci te uspostaviti sustav potpore u tom procesu.
  2. Osigurati financijsku podršku energetskim zajednicama iz raspoloživih fondova uz primjenu pravila državne pomoći kako bi se mitigirala rizičnost projekata energetskih zajednica i potaknuo njihov razvoj i stabilan rast.
  3. Osigurati da energetske zajednice na jednostavan način mogu proizvodnjom energije smanjiti račun za električnu energiju svojim članovima, izravno dijeliti energiju s članovima te sklapati ugovore o kupnji energije izravno s drugim akterima na tržištu.
  4. Učiniti gradove i općine predvodnicima razvoja građanske energije osiguranjem uključenja građana i energetskih zajednica u projekte obnovljive energije na javnim površinama i krovovima.

Energetska tranzicija podrazumijeva značajne promjene u društvu koje je nemoguće uspješno postići bez podrške i prepoznavanja uloge građana i lokalnih zajednica. Obnovljivi izvori energije, poput sunca, vjetra, vode ili geotermalne energije, dostupni su svima kao zajednička dobra, a njihovo korištenje kroz projekte energetskih zajednica, u svrhu zadovoljavanja osnovnih energetskih potreba, jamči da će proizvedena energija i time ostvarena korist biti zadržana u našim lokalnim zajednicama, što je svima u interesu. 

„Uz navedene zahtjeve, na raspolaganju smo svim zainteresiranim političkim kandidatima za dodatne informacije i savjetovanje o temi energetskih zajednica i građanske energije kako bismo pronašli rješenja za njihov brz i učinkovit razvoj u Hrvatskoj“, ističu u ZEZ-u.

Cjeloviti dopis upućen političkim strankama dostupan je putem sljedeće poveznice, a potpisuju ga: Zelena energetska zadruga (ZEZ), ZEZ Sunce, Hrvatska energetska tranzicija (HET), Apsyrtides energetska zadruga, Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), REGEA - Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske, Pokret otoka, Energetska zadruga „Novi otok Korčula“, Udruga Bez granica, Greenpeace u Hrvatskoj, Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG) i Moja energetska zajednica - MEC. 

 

VEZANE VIJESTI

Na novoj platformi Zapadnog kolodvora instalirat će se najveći bečki fotonaponski sustav

Suvremeniji, udobniji i ekološki prihvatljiviji bečki Zapadni kolodvor (Westbahnhof) dobit će nove perone prekrivene svijetlim i prozračnim krovom ukupne površine od oko 25 500 m², koji će se koristiti za proizvodnju zelene električne energije. Početak izgradnje planiran je za 2028. godinu, dovršetak krova očekuje se 2030., a nakon toga će se instalirati fotonaponski sustav.

„Dobra energija“ gostuje na Energetskom danu Grada Rijeke

U sklopu riječkog „Zelenog tjedna“, u ponedjeljak 12. lipnja 2023. u Rijeci će se održati Energetski dan Grada Rijeke, koji će ugostiti Zelenu energetsku zadrugu (ZEZ) i njihovu turneju „Dobra energija“ koja potiče solarnu energiju u vlasništvu građana.

Energetske zajednice i perspektiva njihovog razvoja u Hrvatskoj u fokusu „Dobre energije“

Zelena energetska zadruga (ZEZ) u partnerstvu s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj 25. travnja 2024. u prostoru Wespa Spaces (Radnička 50) u Zagrebu organizira konferenciju „Dobra energija“. U fokusu četvrtog izdanja ovog ZEZ-ovog redovnog događanja posvećenog građanskoj energiji su energetske zajednice i perspektiva njihovog razvoja u Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER