Predstavljen JYSKov prvi javni urbani voćnjak u Hrvatskoj
Inspiriran uspješnim primjerima urbanog vrtlarstva u Danskoj, JYSK je odlučio podržati sadnju urbanog voćnjaka u Velikoj Gorici
U ponedjeljak je u Velikoj Gorici predstavljen JYSKov prvi javni urbani voćnjak u Hrvatskoj, smješten u dvorištu velikogoričke Osnovne škole Nikole Hribara. Rezultat je to suradnje s Gradom Velika Gorica, a u projekt se, uz školu, uključila i tvrtka „Urbani šumari“.
Velikogorički javni urbani voćnjak imat će ukupno 94 sadnica 19 starih sorti voćki, poput duda, lijeske, borovnice, jabuke, kupine, maline, ogrozda, smokve i trešnje. Ovog proljeća bit će zasađeno 48 sadnica, dok će se na jesen, s obzirom na to da zahtijevaju drugačije vremenske preduvjete, zasaditi preostalih 46. U voćnjak će građani moći slobodno ući i isto tako će moći slobodno ubirati voćke, a o njegovom održavanju brinut će VG komunalac. Radi se o permakulturnom voćnjaku, što znači da su nasadi dizajnirani na način koji se vodi principima održivosti.
U Hrvatskoj, JYSK već dulji niz godina provodi niz održivih inicijativa s ciljem ozelenjivanja gradova u kojima posluje i poticanja zaposlenika da pozitivno utječu na lokalnu zajednicu. Sadnja voćaka pridonosi i ublažavanju posljedica klimatskih promjena i pozitivnom utjecaju na bioraznolikost. Ovaj će voćnjak svakako biti i u funkciji edukacije djece.
- Slijeva nadesno: ravnatelj OŠ Nikole Hribara Stjepan Maravić, Milan Kristoffer Jha, glavni tajnik Veleposlanstva Kraljevine Danske u Republici Hrvatskoj, Vesna Kukić Lončarić, direktorica JYSKa za Sloveniju, Hrvatsku, BiH i Srbiju i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar © Robert Anić / PIXSELL
„Ponosni smo što smo dio ovog vrijednog projekta koji promiče održivost i unaprjeđuje javne gradske prostore. Naši ciljevi su stvaranje ugodnog okruženja, podržavanje bioraznolikosti, pozitivan utjecaj na klimu i konkretna korist za lokalne stanovnike. Voćnjak nije samo mjesto gdje će se moći ubrati svježe voće, već će biti i platforma za edukaciju budućih generacija o važnosti očuvanja okoliša.“ – izjavila je Vesna Kukić Lončarić, direktorica JYSKa za Sloveniju, Hrvatsku, BiH i Srbiju.
- U projekt JYSKovog prvog javnog urbanog voćnjaka u Hrvatskoj uključila se i tvrtka „Urbani šumari“ © Ekovjesnik
Urbani voćnjaci stvaraju prirodne oaze u gusto naseljenim urbanim područjima i sve su češća praksa u europskim gradovima, dobar su primjer integracije prirodnih resursa u urbanu sredinu.
„Ovaj je projekt odličan primjer suradnje s ciljem unaprjeđenja javnih prostora i dobrobiti naše zajednice. Kao Grad smo prije nekoliko godina pokrenuli projekt gradskih vrtova, a sada ćemo dobiti i gradski voćnjak. Građani Velike Gorice će zahvaljujući ovom projektu imati pristup svježem voću, a voćnjak će, nadamo se, postati omiljeno mjesto susreta i aktivnosti za naše građane svih dobnih skupina.“ – istaknuo je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.
Podršku ovom projektu pružilo je i Veleposlanstvo Kraljevine Danske, a na sadnji je sudjelovao i izaslanik Veleposlanika Kraljevine Danske u Republici Hrvatskoj, glavni tajnik Veleposlanstva Milan Kristoffer Jha.
- O primjeni principa permakulture te odabiru starih i otpornih sorti u velikogoričkom voćnjaku govorio je Goran Huljenić, magistar inženjer urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša iz tvrtke „Urbani šumari“ © Ekovjesnik
Voćnjak će služiti generacijama Velikogoričana
Dvorište velikogoričke Osnovne škole Nikole Hribara odabrano je kao lokacija voćnjaka zbog lake dostupnosti svim građanima, a pruža i edukativnu priliku za učenike škole. Za odabir voćki i stručno savjetovanje zadužen je tim „Urbanih šumara“.
O primjeni principa permakulture te odabiru starih i otpornih sorti, koje zahtijevaju minimalno održavanje, govorio je Goran Huljenić, magistar inženjer urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša s višegodišnjim iskustvom rada u vodećim poduzećima iz područja arborikulture u Njemačkoj, radom na projektima diljem Hrvatske, Njemačke, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, te na međunarodnom projektu u sklopu kojeg su izrađene europske smjernice u arborikulturi.